Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jasná kometa Holmes

Ano, na obloze se v souhvězdí Persea objevila nová jasná hvězdička. Nejedná se však o novu, nýbrž o kometu 17P/Holmes. Při jejím neočekávaném zjasnění ze 17 mag na 2,5 mag je snadno viditelná pouhým okem.

Předchozí článek, uvedený krátce po objevu, obsahuje také mapku polohy komety.

Kometa Holmes patří do Jupiterovy rodiny komet, to znamená, že nemá příliš dlouhou periodu oběhu kolem Slunce. Oběhne jej za 6,9 roku. Přísluní její dráhy leží až ve vzdálenosti 2 AU (což je dvojnásobek vzdálenosti Země od Slunce). To nám přináší možnost pozorovat tuto kometu po celou noc, podobně, jako vnější planety, Mars či Jupiter kolem opozice. Odhadovaný průměr jejího jádra je 3,5 km a pro Zemi není ničím zajímavá, neprodukuje žádný meteorický roj, ani nemůže Zemi ohrozit srážkou.

Ilustrační foto...
Obr.: Srovnání vzhledu komy 24. a 25. 10., Huan Meng, Čína. Snímky jsou přes 0,8-m reflektor, vlevo vlnová délka 336 nm (UV záření), vpravo 768 nm (blízké infračervené).

Kometa byla objevena v roce 1892 Edwinem Holmesem za neobvyklých okolností. Zprvu totiž objeviteli nikdo nevěřil, že by mohl najít tak jasnou kometu (tehdy to bylo 4 mag). Teprve další noc byl tento objev ověřen a uznán. Vzhledem k tomu bylo zřejmé, že kometa musela hodně zjasnit, jinak by si jí už tehdy nějaký pozorovatel všiml o dost dřív. Kometa poté slábla, až po třech týdnech přestala být viditelná pouhým okem. Po 115 dnech od objevu však došlo k dalšímu neočekávanému zjasnění, avšak již ne tak výraznému, jako bylo to předchozí. Od té doby se už nikdy kometa takto nepředvedla, až dodnes..

24. 10. 2007 po půlnoci si totiž A. Henriquez Santana z Tenerife (Kanárské ostrovy) všiml zjasnění této komety. Vzápětí již Ramon Naves ze Španělska hlásil zjasnění o 10 mag s tím, že kometa dále zjasňuje. Než uběhl jediný den, kometa se stala viditelná pouhým okem a dokonce dosáhla jasnosti méně než 3 mag, takže byla pohodlně viditelná i z přesvětlených lokalit a při úplňku.
Neozbrojenému pozorovateli se jevila jako nová hvězdička v souhvězdí Persea, jejíž jasnost se téměř blížila nejjasnější hvězdě tohoto souhvězdí (nedaleko ležící hvězda Mirfak). Jakmile se na ni astronomové zaměřili pomocí dalekohledu, bylo patrné, že se jedná o malou kuličku podobnou snad Saturnově disku, nebo planetární mlhovině se zjasněním ke středu. Mnoho pozorovatelů bylo překvapeno její barvou, hlásili nejčastěji odstíny žluté, což není zcela obvyklé u komet.

Ilustrační foto...
Obr.: Srovnání vzhledu komy 25. 10. při různé délce expozic. Vlevo 1-sek expozice, vpraco přeexponovaná 5-min. Je dobře vidět onen popisovaný zlatý nádech, stejně jako to, že jasná část komy je patrně obklopena vnějším obalem klasické zelené barvy, který nejspíš vynikne teprve, až Měsíc přestane přesvětlovat nebe po 30. 10. Zdroj: Cloudbait.com, autor snímků Chris L. Peterson přes 300 mm LX200.

Již o den později začala koma nabírat na rozměru. Jestliže první den měla sotva 60“, což je jen o málo víc, než průměr Jupiteru na obloze, již 25. 10. ji mnoho pozorovatelů změřilo na 3 úhlové minuty a poslední odhady ze 26. 10. již překročily průměr 6 úhlových minut, což je pětina průměru Měsíce na obloze. Také vzhled komy se proměnil. Původně pozorovatelé při velkém zvětšení popisovali kulatou strukturu, možná lehce protaženou ve směru sever-jih a se zjasněním možná malinko mimo střed. O den později už mnoho z nich hlásilo, že centrální zjasnění leží mírně mimo střed mírně oválné komy a že jedním směrem ze středu je vidět jakési zjasnění.

Ilustrační foto...
Obr.: Profil komy - je patrný nárůst do šířky (plochá část grafu nahoře je způsobena přeexpozicí. Chris L. Peterson, Cloudbait Observatory.

Jaký bude další vývoj vzhledu a jasnosti komety, to by snad mohlo napovědět i malé okénko do minulosti. Jestliže před 115 lety zjasnila kometa také přibližně půl roku po průchodu přísluním a byla poté viditelná bez dalekohledu asi tři týdny, můžeme podobný vývoj očekávat snad i letos. To znamená, že pokles jasu bude jen pozvolný, jak naznačuje i níže uvedený graf.
Kometa by proto mohla být jasnější 3 mag do konce října, poté by měla být viditelná okem možná až do konce letošního roku.

Ilustrační foto...
Obr.: Profil jasnosti komety 17/P Holmes. Jeví se až příliš optimistický, co se dalšího vývoje týče, i tak je zřejmé, že pokles jasu nebude pravděpodobně příliš razantní. Autor: Seiichi Yoshida

Dále je patrné, že koma se začíná zvětšovat. V objevovém roce dosáhla prý až průměru Měsíce na obloze, tedy 30 úhlových minut, což je impozantní velikost na kometu vzdálenou od nás přes 150 mil. km. Uvidíme, zda se u této komety vytvoří podobná koma a zda se náhodou neobjeví nějaký ohon nebo alespoň protažení komy. Geometrické postavení vůči Zemi a Slunci tomu částečně nahrává.

Ilustrační foto...
Obr.: Kdyby u nás bylo podobně jako někde v Polsku, možná bychom zvečera viděli Persea nad východem a v něm kometu v podobě hvězdy. Snímek Tomasz Adam

A na závěr alespoň odkaz na jedno pěkné srovnání vzhledu komety od 24. do 26. 10. z observatoře Pic du Midi v Pyrenejích.

UPDATE

Ilustrační foto...
Obr.: Kometa Holms dne 26. října 2007. Foto: Martin Popek
Ilustrační foto...
Obr.: Kometa Holms a halo u Měsíce dne 26. října 2007. Foto: Martin Popek
Ilustrační foto...
Obr.: Snímek Milana Bláhy z Kopřivnice. Pořízen mezi lampami na chodníku před domem. Použit Canon 400D a lídlskop 70/700. Expozice 4 sekundy, ISO 1600. Zorné pole 30x80´, sever je nahoře. Kometa má na snímku asi 3´
Ilustrační foto...
Obr.: Tato fotografie vznikla pomocí objektivu 135 mm. Zajímavostí je expoziční čas 1 sekunda. Přesto je na snímku dobře vidět nejjasnější hvězdy z Persea (alfa nahoře, delta vpravo dole pod ní) a vlevo dole kometa jako nápadný kulatý flíček. Milan Bláha, Kopřivnice.
Ilustrační foto...
Obr.: Nádherná fotografie komety Holmes nad Vsetínskou hvězdárnou od Emila Březiny. Další snímky najdete v galerii hvězdárny.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírný týden 2005 / 12
Ilustrační foto...
O svícení 42
Ilustrační foto...
Vesmír na dlouhých vlnách -- díl první
Ilustrační foto...
Sojuz TMA-9 přistál
Ilustrační foto...
O tom, proč i hvězdy drží dietu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691