Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Astronauti vystoupili do kosmu

Douglas H. Wheelock a Scott J. Parazynski z posádky raketoplánu Discovery zahájili dnes krátce po 12. hodině první z pěti kosmických vycházek. Současná mise je považována za jednu z nejnáročnějších a technicky nejkomplikovanějších v historii.

Úkolem dnešního výstupu je připravit modul Harmony pro instalaci k Mezinárodní kosmické stanici. Harmony, který raketoplán včera dovezl, bude k modulu Unity připojen dnes večer. Ke spojovacímu modulu Harmony budou později připojeny další moduly. Tím prvním bude už letos v prosinci vědecký modul Evropské kosmické agentury (ESA) Columbus. Harmony má hmotnost 14,3 tuny a na délku měří 7,3 metrů. Současný modul je dalším americkým příspěvkem pro Mezinárodní kosmickou stanici. USA zastoupené Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) provozují moduly Destiny, Quest a Unity.

Velmi zdařilá animace toho, co se bude dít při výstupech do kosmu

Astronauti také složí anténu SASA a zahájí demontáž jednoho ze segmentů příhradového nosníku se slunečními panely. Ten byl do teď na prozatímním místě a při současné misi dojde k jeho přesunu na konečné umístění. Tato operace je považována za jednu z nejsložitějších v historii letu kosmických korábů. Není divu, že při misi STS-120 absolvuje posádka 5 výstupů do kosmu. Běžný počet je přitom 3 až 4. Jak bude stanice vypadat po odletu Discovery, se můžete podívat na obrázku zde.

Ilustrační foto...
Obr.: Modul Harmony v nákladovém prostoru raketoplánu

NASA také oznámila, že úterní start raketoplánu proběhl bez jakýchkoliv problémů. Záznamy ze startu, ani testy na oběžné dráze poškození raketoplánu neodhalily. Asi hodinu před včerejším příletem k ISS se raketoplán otáčel a posádka stanice filmovala jeho tepelný štít. Ani na těchto záběrech se žádné poškození nenašlo.

Dnešní výstup do kosmu má skončit přibližně v 18:30. Další kosmická vycházka je naplánována na sobotu od 12. hodin. Discovery se má od Mezinárodní kosmické stanice odpojit v neděli 4. listopadu a přistát o dva dny později.

Související články

Petr Kubala

| Zdroj: spaceflightnow.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 14
Ilustrační foto...
Kráteru na dohled
Ilustrační foto...
Vznik hvězd v mlhovině NGC 604
Ilustrační foto...
Haló, taxi!
Ilustrační foto...
Předpověď kosmického počasí
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691