Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Halo, je tam někdo?

V úterý 16. října oznámila University of California a SETI Institute, že 42 radioteleskopů systému Allen Telescope Array (ATA) začíná přijímat signály s vesmíru.

Současné spuštění 42 antén je ale pouze malým krůčkem. Vědci chtějí především aparaturu otestovat, aby mohli v průběhu příštích tří let úspěšně spustit všech 350 radioteleskopů.

Ilustrační foto...
Obr.: Kresba: Allen Telescope Array (ATA), zdroj: space.com

Systém Allen Telescope Array (ATA) začali budovat v roce 2001 University of California a SETI Institute. Unikátní projekt by ale patrně nikdy nevznikl, nebýt spoluzakladatele firmy Microsoft Paula G. Allena, který ho finančně podpořil.

Protože jedním z provozovatelů systému ATA je Institut SETI, je snad každému jasné, že jeho hlavním úkolem bude pátrání po mimozemských civilizacích. Naštěstí je ATA konstruován tak, že se bude moci využít rovněž k vědeckým účelům. Hlavním zájmem má být studium supernov a černých děr. Radioteleskopy budou provádět výzkum kosmických objektů a současně s tím analyzovat, zda z vesmíru nepřichází něco podezřelého.

Ilustrační foto...
Obr.: Radioteleskopy interferometru ATA, zdroj: SETI

ATA se buduje v severní Kalifornii poblíž Národního parku Lassen Volcanic. Každá z antén má v průměru asi 6 metrů. Podle vědců má ATA nashromáždit v následujících 24 letech nesrovnatelně více dat, než dosavadní přehlídky za 45 let. Tuto informaci některé sdělovací prostředky interpretovaly tak, že do 24 let budou objeveny signály mimozemských civilizací, což je pochopitelně nesmysl.

První signál přijalo 42 radioteleskopů z galaxií M31 a M33. Cena projektu je 50 milionů dolarů. V příštích letech budou radioteleskopy rovněž využity pro komunikaci s prvními komerčními roboty na Měsíci, které snad poletí pod nálepkou soutěže X PRIZE.

Ilustrační foto...
Obr.: Radarový snímek slavné galaxie M31 v Andromedě. Že by jste ji nepoznali?

Více informací najdete na stránkách projektu na adrese www.seti.org/ata.

Petr Kubala

| Zdroj: astronomy.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jupiter & Saturn -- ve vašich dalekohledech
Ilustrační foto...
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl čtvrt
Ilustrační foto...
Tučňák stále mezi hvězdami -- KStars
Ilustrační foto...
Endeavour se spojil s ISS
Ilustrační foto...
Instantní galerie 5 – speciál
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691