Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Messenger je připraven

Kosmická sonda Messenger provedla ve středu 17. října velmi důležitý manévr a pokračuje ve svém letu k planetě Merkur.

Motory sondy Messenger se zažehly plných 250 milionů kilometrů od Země. Důležitý manévr pozměnil dráhu sondy tak, aby mohla dle plánu 14. ledna příštího roku učinit první průlet nad povrchem Merkuru. „Dokončení tohoto manévru bylo velkým milníkem pro naši misi“, říká šéf projektu Sean Salomon.

Ilustrační foto...
Obr.: Kresba: sonda Messenger u Merkuru

Klíčový manévr byl uskutečněn zasláním příkazu z řídicí střediska v Johns Hopkins University. Ve středu okolo poledne našeho času se motory sondy zažehly na pět minut a spotřebovaly na 70 kg paliva. O půl hodiny později se zažehly menší pomocné motory, které vše doladily. Vědci z manévrem pospíchali, neboť za pár dní bude příjem signálu z Messengeru rušit naše mateřská hvězda.

Vědci teď na nějakou dobu ztratí díky Slunci se sondou kontakt. V prosinci by pak měly proběhnout ještě drobné korekce, které odstraní případné nepřesnosti v dráze sondy.

Lednový přelet nad Merkurem očekává s nadšením celý svět a není se čemu divit. Merkur je nejméně prozkoumanou planetou. Zatím ho navštívila jen jedna kosmická sonda a to už před plnými 33 lety! Messenger nad neprozkoumaným povrchem Merkuru několikrát přeletí a v roce 2011 se usadí na jeho oběžné dráze. Můžeme se těšit na neuvěřitelný příliv nových snímků a objevů.

První z přeletů se plánuje na 14. ledna 2008 ve vzdálenosti asi 200 kilometrů. Podruhé si Messenger okoukne Merkur 6. října téhož roku a do třetice 30. září 2009. O necelý měsíc později 29. listopadu 2009 proběhne finální úprava dráhy, která zaručí nejdůležitější cíl celé mise – 18. března 2011 by měl být Messenger naveden na oběžnou dráhu kolem Merkuru.

Planeta Merkur je nejméně probádanou planetou. Zatím ji zkoumala jen sonda Mariner 10 při třech průletech v letech 1974 a 1975. Celkově je zmapována jen zhruba polovina povrchu. Změnit to má sonda Messenger, která na svou misi odstartovala 4. srpna 2004.

Související články

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com, messenger.jhuapl.edu IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jsou všechny hvězdy stejné?
Ilustrační foto...
Neutronová čtyřka
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 45
Ilustrační foto...
O svícení 6
Ilustrační foto...
STS 121 Discovery – průběh letu (15.-17.červe
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691