Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Raketoplán Discovery odstartoval

Dnes v 17:38 odstartoval z floridského Mysu Canaveral americký raketoplán Discovery. Jeho cílem je Mezinárodní kosmická stanice, ke které dorazí ve čtvrtek odpoledne.

Přibližně dvě minuty po startu byly odhozeny dva přídavné motory na tuhé pohonné hmoty. V čase 9 minut a 30 sekund po startu byla odhozena vnější palivová nádrž a raketoplán se dostal na prozatímní oběžnou dráhu. O konečné navedení na orbit se postarají motory OMS.

Ilustrační foto...
Obr.: Start raketoplánu Discovery (STS-120)

Discovery se vydal do vesmíru i přesto, že předpověď dávala jen 40% šanci na dobré meteorologické podmínky ve chvíli startu. Při závěrečných přípravách byl nalezen kus ledu mezi raketoplánem a vnější palivovou nádrží. Místo jel mimořádně prozkoumat inspekční tým. Nakonec ale dostal kosmický koráb zelenou a v 17:38:19 se vydal na svou misi k Mezinárodní kosmické stanici.

Ilustrační foto...
Obr.: Nástup posádky do raketoplánu

Hlavním úkolem mise STS-120 raketoplánu Discovery je dopravit k Mezinárodní kosmické stanici spojovací modul Harmony (Node-2). K němu budou později připevněny další moduly. Tím prvním má být už v prosinci letošního roku netrpělivě očekávaný evropský vědecký modul Columbus.

Harmony bude připojen k modulu Unity a po odletu raketoplánu by ho měla posádka stanice přemístit k přednímu uzlu modulu Destiny a to včetně propojovacího tunelu PMA-2. Přípravy na tuto operaci zahájila posádka stanice již dříve.

Ilustrační foto...
Obr.: Start raketoplánu Discovery (STS-120)

Druhým hlavním úkolem posádky raketoplánu je dokončit poměrně složitý přesun jednoho ze segmentů nosníku se slunečními panely. Část segmentu ITS-P6 bude přemístěn na jiné místo. Operaci zahájily již předešlé mise tím, že svinuli oba páry slunečních panelů. Manévr se ale nikdy neobešel bez problémů a asistence astronautů ve volném kosmu. Samotný přesun pomocí mechanického manipulátoru by snad větší problémy způsobit neměl.

Dalším úkolem je dopravit na ISS třetího člena stálé posádky stanice. Daniel M. Tani vystřídá Claytona C. Andersona a pobude na stanici do prosince společně se dvě dalšími členy posádky (Jurij Ivanovič Malenčenko a Peggy A. Whitson), které nedávno dopravil k vesmírnému komplexu Sojuz TMA-11.

Discovery také dopraví k ISS zásoby a vybavení. Celkem se připravuje 5 výstupů do volného kosmu, při kterých budou astronauti plnit úkoly spojené s přemístěním nosníku P6 a instalací modulu Harmony. Během jedné z vycházek mají být otestovány na vzorcích nové způsoby opravy tepelného štítu raketoplánu.

Ilustrační foto...
Obr.: Odhození ET

Zajímavostí mise je, že raketoplánu bude velet žena. Kapitánka Pamela Melroy se narodila v roce 1961 a do vesmíru se zatím podívala dvakrát v letech 2 000 a 2002. Shodou okolností v tuto chvíli velí také Mezinárodní kosmické stanici žena. Peggy A. Whitson se této úlohy zhostila na půl roku 19. října.

Ilustrační foto...
Obr.: Start raketoplánu Discovery (STS-120)

Discovery se má od stanice odpojit 4. listopadu a přistát 6. listopadu. Jedná se o třetí ze čtyř misí amerického raketoplánu v letošním roce.


Video ze startu

Poznámka: k přehrání videa doporučujeme program VLC Media Player, který je zdarma ke stažení zde.

Petr Kubala

| Zdroj: spaceflightnow.com, NASA TV IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 87
Ilustrační foto...
Obloha on-line
Ilustrační foto...
Pět planet po západu Slunce
Ilustrační foto...
Instantní galerie 33
Ilustrační foto...
STS-122: Animovaný plán letu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691