Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mise marsochodů opět prodloužena

Program Mars Exploration Rover (MER), zahrnující neúnavné roboty Spirit a Opportunity, byl prodloužen již popáté, tentokrát do roku 2009.

Důvodem prodloužení mise je pochopitelně dobrý stav obou vozítek a schopnost přinášet nové vědecké poznatky. Připomeňme si, že mise začala již v roce 2003 startem k Marsu, přičemž na povrchu pracují od ledna 2004. Spirit se v témže roce vydal ke vzdáleným kopcům na východě, které detailně zkoumá doposud. Podařilo se mu vyjet na vrchol jednoho z nich, poté sestoupit do údolí a nyní provádí průzkum vyvýšeniny sopečného původu známé pod jménem Home plate. Opportunity minulý měsíc vjel do zhruba 800 m širokého a 70 m hlubokého kráteru Victoria, kde nyní zkoumá vrstvy hornin.

Ilustrační foto...
Obr.: Pohled na podloží, na němž se nyní Opportunity nachází, James Canvin ze snímků NASA/JPL

„Vozítka vykazují po téměř 4 letech známky stárnutí, ale jsou stále v dobrém stavu a přináší další zajímavé vědecké poznatky“, říká k tomu John Callas, šéf projektu MER.
„Jsme opravdu velice šťastni, že můžeme prodloužit výzkum Marsu pomocí těchto úžasných robotů, kteří neustále přinášejí nové úžasné vědecké poznatky daleko za horizontem jejich plánované životnosti“, doplňuje Alan Stern, vedoucí vědeckých operací NASA.

Ilustrační foto...
Obr.: Panorama vrstevnatých hornin s místem výbrusu. Snímky NASA/JPL
Ilustrační foto...
Obr.: Detail výbrusu pomocí robotického ramene. Snímky NASA/JPL

Roboti MER jsou především pojízdné geologické laboratoře. Předpokládalo se, že potvrdí působení vody na horniny v místech přistání. Opportunity přinesl nesporné důkazy, že oblast, v níž se pohybuje, byla před dávnými časy vlhkou krajinou vhodnou i pro případný mikrobiální život. Také Spirit přinesl poznatky, že v oblast v níž působí, pozměnila voda v určité formě místní horniny a půdu.
Spirit například pozoroval mnoho větrných vírů, existuje mnoho snímků i animací, na nichž je možné sledovat interakci marsovské atmosféry s povrchem. Opportunity sledoval, jak na různé vrstvy hornin působilo okolní prostředí, tvorbu písečných dun, kolísání vodní hladiny apod.
Pokud jde o vzdálenosti, Spirit urazil již 7,26 km a Opportunity dokonce 11,57 km! Pořízeno bylo více než 102 000 (Spirit), resp. 92 000 snímků.

Ilustrační foto...
Obr.: Pohled z kopce Husband pořídil Spirit už velmi dávno, čísly je na něm vyznačena trasa jeho dalšího postupu. Nyní, v 1350. dni na Marsu je na vyvýšenině Home Plate (na mapě je poslední pozice k solu 1348). Snímek má zvětšené převýšení na dvojnásobek. Alan z Unmannedspaceflight.com
Ilustrační foto...
Obr.: K solu 1350 (21. 10. 2007) vytvořil obrázek Eduardo Tesheiner. Ten používá jako podklad snímky sondy MRO, která má nejlepší rozlišení (pod 0,5 metru na pixel).

Kromě oficiálních informací je článek doplněn aktuálními fotografiemi z Marsu. Vzhledem k tomu, že množství energie dodávané sluncem je nyní dostatečné, můžeme se těšit na další aktivity na obou stranách Marsu. O těch vás pochopitelně budeme i nadále informovat.

Ilustrační foto...
Obr.: Spirit při práci, sol 1340, Humboldt Peak. NASA/JPL
Ilustrační foto...
Obr.: Kámen Žraločí zub na Humboldtově pahorku. Střídají se zde různé typy hornin. Snímek dole je dobře prostorový s brýlemi s červeným sklem vlevo a modrým vpravo.

Zdroje:

MER – tisková zpráva 2007 - 120
UnmannedSpaceflight.com

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kongresové dojmy
Ilustrační foto...
Vánice v disku kolem červeného trpaslíka
Ilustrační foto...
Kosmonautika v roce 2006
Ilustrační foto...
Česká republika se stane 1.ledna členem ESO
Ilustrační foto...
STS-118 Endeavour – předstartovní zpravodajstv
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691