Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stardust nevidí na jedno oko!

Po několika měsících mlčení na svět prosákla jedna pořádně nepříjemná zpráva: Meziplanetární sonda Stardust, která se chystá v roce 2004 navštívit jádro komety Wild 2, nevidí na jedno jediné oko.

Ilustrační foto...Zprávu o blbé závadě zveřejněná operačním týmem Jet Propulsion Laboratory hovoří jednoznačně: Jednu či více částí optické soustavy navigační kamery kontaminovala neznámá látka, která ve výsledku natolik rozostřuje obraz, až značně zhoršuje navedení sondy k jádru vlasatice Wild 2. Technici se domnívají, že ke znečištění došlo během čekání na rampě nebo krátce po startu nosné rakety Delta 2 v únoru 1999, kdy látka neznámého původu či ledové krystalky ulpěly na nejchladnější části Stardustu -- optiky CCD kamery.

K ověření této hypotézy specialisté v minulých dnech nejdříve detektor ohřáli z normálních -35 stupňů Celsia na +8 stupňů a poté provedli několik testovacích expozic. I když zatím není jejich analýza úplně u konce, podle zástupců řídícího střediska skutečně k nějakým změnám v kvalitě obrazu došlo.

Snímky kalibračního zdroje umístěného před objektivem kamery však zůstaly výrazně rozostřené. Stejně tak asi dopadnou i plánované záběry vybraných hvězdných polí: normálně by měly bodové stálice "rozměry" nejvýše kolem tří pixelů, nyní se promění v koláče o průměru několik set obrazových elementů. Názorně to demonstrovaly kontrolní snímky Vegy: měla v průměru více než sto pixelů!

Kamera je vybavena složitou optickou soustavou, která umožňuje pracovat s teleobjektivem s ohniskovou vzdáleností 200 milimetrů na straně jedné a na požádání poskytovat i širokoúhlé záběry na straně druhé. Takže je důležitá nejen k přesné navigaci na kometu Wild 2, ale též k řadě vědeckých pozorování tohoto bezesporu zajímavého cíle. Odborníci například plánovali s její pomocí sestavit prostorový model jádra vlasatice a prostudovat přilehlou řídkou plynoprachovou atmosféru. S poškozenou optikou ale všechna tato předsevzetí odchází do říše zapomnění.

Pokud se totiž obraz kamery nezaostří, Stardust jádro Wild 2 nezahlédne dříve než několik dní před nejtěsnějším průletem, takže dost možná ani nestihne provést patřičné korekce. V důsledku tak nejen neproletí 150 kilometrů od Sluncem osvětlené strany a nepořídí ani původně plánované záběry s rozlišením deset metrů.

Hlavní úkol sondy Stardust -- tedy sběr prachových částic toulajících se meziplanetárním prostorem a také uvolněných z jádra Wild 2, včetně nezbytné dopravy na Zemi, se naštěstí snad splnit podaří. Avšak pokud se výprava nepořídí tak populární záběry komety z blízka, bude zklamání i stále veliké.

Technici se samozřejmě nevzdávají. V první řadě se pokusí zjistit, kde se vlastně problém ukrývá. Poté budou jednotlivé části sondy různě nahřívat -- pomocí Slunce i speciálních elektrických ohřívačů -- a doufat, že se tak znečištění alespoň zmenší, pokud nezmizí úplně. V záloze mají i manévr, při kterém kameru nakrátko namíří přímo na Slunce. Všechny pokusy zaberou odhadem následující rok.

Stardust je v pořadí čtvrtá výprava americké série Discovery, tedy levné mise k některému z těles Sluneční soustavy. Konkrétně jejím úkolem je sběr prachových částic, se kterými dosedne v roce 2006 v utahské poušti. Ještě předtím, v lednu 2004 navštíví jádro komety Wild 2. Doufejme, že nám při té příležitosti navíc pořídí i řadu impozantních záběrů. Držme palce technikům v Jet Propulsion Laboratory, držme palce i sondě samotné.

Jiří Dušek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Marťanský soubor písní a tanců
Ilustrační foto...
Halo, je tam někdo?
Ilustrační foto...
Neviditelná supernova
Ilustrační foto...
Reklama na Saturn
Ilustrační foto...
Dva astronomové navštíví Českou republiku
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691