Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Ruská kosmická loď Sojuz TMA-10 přistála s vážnými problémy

Dnes ve 12:43 přistála ruská kosmická loď Sojuz TMA-10. Na její palubě byli dva členové bývalé posádky Mezinárodní kosmické stanice (ISS) a první malajský kosmonaut. Sestupný manévr provázely vážné problémy.

Sojuz TMA-10 se odpojil od Mezinárodní kosmické stanice (ISS) dnes v 9:14 našeho času. Ihned poté zahájila posádka přípravy na přistání. V 11:47 se motory Sojuzu TMA-10 zažehly a kosmická loď zahájila sestupný manévr.

Sojuz se skládá ze tří základních částí. První je orbitální modul, sloužící posádce v době, kdy se loď nachází na oběžné dráze kolem Země. Druhou částí je návratový modul. V něm jsou kosmonauti v době startu a přistání. Je vybaven tepelným štítem pro návrat atmosférou. Třetí částí je přístrojový modul. Zde se nachází různá zařízení zajišťující provoz lodě, hlavní motor a sluneční panely. Krátce před vstupem do atmosféry se loď rozdělí na zmíněné tři části. Orbitální a přístrojový modul shoří v atmosféře, na Zemi se dostane pouze návratový modul s posádkou. Loď přistává na pevnině pomocí padáků, krátce před přistáním se zažehnou motory a Sojuz měkce dosedne.

Ilustrační foto...
Obr.: Vzdalující se ISS při pohledu ze Sojuzu TMA-10

Sojuz TMA-10 měl přistál asi 90 kilometrů od kazašského města Arkalyk. Z doposud nejasných důvodů ale loď přešla na krizovou balistickou dráhu. Celý sestup byl v podstatě neřízený a k přistání došlo plných 400 kilometrů západně od plánovaného místa přistání. Záchranné vrtulníky údajně zachytili vizuální kontakt asi ve 12:40. K přistání došlo ve 12:43, všichni členové posádky jsou v pořádku. Posádka přitom musela vydržet velké přetížení.

Na palubě Sojuzu byli dva členové bývalé stále posádky ISS Oleg V. Kotov a Fjodor N. Jurčichin a také první malajský kosmonaut Šejch Mustafa Šuchor al Masrie. Ten se vydal do vesmíru 12. října v kosmické lodi Sojuz TMA-11 se dvěma novými členy posádky stanice. Rus Jurij Ivanovič Malenčenko a Američanka Peggy A. Whitson převzali velení nad stanicí při slavnostním ceremoniálu v pátek 19. října večer našeho času. Peggy A. Whitson je první ženou, která bude stanici velet.

Společně s novou posádku zůstává na stanici ještě Američan Clayton Conrad Anderson. Ten bude vyměněn při nadcházející misi raketoplánu. Discovery se má k ISS vydat se spojovacím modulem Harmony už toto úterý. Včera večer ve 20. hodin našeho času začalo na floridském Mysu Canaveral ostré odpočítávání ke startu. Přípravy na start zatím probíhají dle plánu a pravděpodobnost dobrého počasí je 60%.

UPDATE (21. října, 14:00) - podle space.com došlo k přistání 347 kilometrů od plánovaného místa přistání. Vyšetřování bylo zahájeno. Rusko má na důkladné prošetření půl roku. Za tuto dobu se bude vracet na Zemi kosmická loď Sojuz TMA-11.

UPDATE - článek o Sojuzu TMA-10 na slovenském serveru genezis.eu.


Video ke stažení:

Poznámka: k přehrání videa doporučujeme program VLC Media Player, který je zdarma ke stažení zde.

Petr Kubala

| Zdroj: NASA TV IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Ozvěna zrození
Ilustrační foto...
Velmi hmotná dvojhvězda
Ilustrační foto...
Družice NASA sledují oteplování Země
Ilustrační foto...
Odtahovka ve Vesmíru? Proč ne?
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Záhada slunečních neutrin
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691