Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kometa C/2007 F1 (LONEOS)

Zkuste se podívat večer hned za pokročilého soumraku - nedaleko hvězdy Arkturus v souhvězdí Pastýře. Pomocí triedru a mapky tam máte šanci vyhledat kometu. Vypadá jen jako mlhavý flíček, ale na fotkách je vidět víc.

Podle názvu je jasné, že se jedná o další z mnoha úlovků automatické sledovací sítě, tentokrát však ne LINEAR, ale laicky vzato je to pořád jen další přehlídka oblohy, která vyzobává nové objevy planetek a komet.

Ilustrační foto...
Obr.: Názorná mapka vytvořená Lubomírem Janoštiakem. Trochu jsem v ní upravil pozici Arctura a éty Boo pro 19.10.

Kometa F1 LONEOS byla na začátku října ještě lépe pozorovatelná v ranních hodinách, ale nyní se již její viditelnost vyrovnala a je stejně dobře vidět na obloze ráno i večer. V dalších dnech bych však rozhodně doporučil její pozorování večer za soumraku a těsně po setmění, protože ráno bude rychle klesat níže k obzoru.
Možná se ptáte, proč o této relativně jasné kometě dosud nepadla větší zmínka. Kometa je však večer vidět vždy jen velmi nízko nad obzorem a tak to její kráse nepřidá, nehledě na nutnost vybavit se mapkou a dalekohledem. Okem vidět rozhodně nepůjde (resp. mezi 20. a 30. říjnem možná někde na Zemi ano, ale kdoví..).

Ilustrační foto...
Obr.: Mapka ze stránek http://www.cometchasing.skyhound.com/index.html Pozor, náš obzor je nakloněný zleva doprava. Na mapce jsou tedy i hvězdy, které jsou u nás pod obzorem!

Nyní trocha osobních zkušeností a doporučení. Na kometu se vydejte tak, abyste s večerním soumrakem byli na místě. V nynějších dnech to znamená zhruba od sedmi večer. Najděte si místo s bezvadným výhledem až úplně k obzoru, stačí v azimutu asi 300°, což je zhruba severozápad. Pokud nebude nad obzorem v tomto místě světelná čepice od nějakého města, máte vynikající šanci uspět.

Již doma byste si měli nastudovat mapku s hvězdami v okolí komety – moc jasných hvězd tam totiž nebude. Začněte s hledáním komety od Arktura a jděte dolů a doprava k étě Bootis. Od ní se pak vydejte dále doprava a dolů, podle toho, který den se na kometu budete koukat. Kometa se pohybuje mezi hvězdami tak, že 18. a 19. října bude v nedalekém okolí éty Boo.

Pokud hodláte spatřit kometu pouze triedrem, pak počkejte alespoň do 19:15 SELČ. Po tomto čase již bývá k nalezení v triedru 15x70. Jestliže jste majiteli 10x50, najdete ji nejspíš až kolem půl osmé. Nečekejte však v triedru jednoduše viditelný objekt. To si raději počkejte až do úplného setmění. Tehdy bývá i v triedru 10x50 vidět celkem dobře jako rozmazaná hvězdička.

Výhodu mají majitelé větších dalekohledů, kde bývá vidět velmi dobře, pokud se použije malého zvětšení. Je to značně individuální. Např. na newtonu 200/1000 je zvětšení 40x vhodné, ale lze použít i větší až nad 100x s úspěchem. U 102/500 se krásně pozoruje při zvětšení 25x i 40x. Vidět je i v hledáčku těchto přístrojů, což může být právě 50mm objektiv.

Ilustrační foto...
Obr.: Snímky vznikly na montáži expozicemi 90s. Canon 300D + Sigma 5,6/135mm, ISO 800. Výřezy 1:1, vlevo a uprostřed stejný snímek jinak upravený - jedná se o 2 snímky složené na kometu. Vpravo snímek na kterém je možná ohon výraznější, hvězdy však nejsou bodové. MaG

Nejlepší způsob jak si kometu vychutnat je kombinace vizuálního a fotografického pozorování. Již při expozici do jedné minuty na 800 ISO se objeví ohon. Chce to samozřejmě snímat z montáže a mít delší ohnisko. Lepší bude také exponovat více než jednu minutu, pokud podmínky dovolí. I ze stativu lze kometu zachytit, avšak pouze jako zelenou hvězdičku.

Ilustrační foto...
Obr.: S pomocí astrografu pořizují výborné fotografie dva Rakušané, zde např. kometa s vlasovým ohonem poblíž krásné galaxie NGC 4565. Zdroj: astrostudio.at

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Návod na použití vesmíru II
Ilustrační foto...
STS-116: Discovery – průběh letu 14.12. – 18
Ilustrační foto...
Phoenix pokračuje v letu
Ilustrační foto...
Boj se světelnými mlýny
Ilustrační foto...
Letenky na Mars
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691