Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Je toho o deset deka navíc, můžu to tak nechat?

Komerční společnosti pronikají do vesmíru čím dál tím více. Ostatně i všemocný kolos NASA před několika dny zveřejnil ceník soukromých projektů na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Začíná se na 20,8 milionech dolarů za jednotku a rok, veškeré speciální služby se započítávají zvlášť.

Ilustrační foto...Orbitální základnu v tuto chvíli tvoří pouze dva moduly a její další stavba je více než nejistá. To však nevadí, aby se už neuvažovalo o jejím komerčním využití; ať už pro jednorázové placené experimenty, tak i pro malou sériovou výrobu. V první nabídce, která v dalších rocích zcela jistě podlehne nejrůznějším změnám, se přitom "draží" patnáct zásuvek v amerických modulech stanice, které budou k dispozici po dostavbě kolem roku 2004. V základní nabídce, za výše uvedenou cenu 20 800 tisíc dolarů, se kromě zařízení o velikosti ledničky počítá i s 2880 kilowatthodinami, 86 hodinami posádky a přenosem 2,0 terabitů směrem na Zemi. Experiment můžete umístit i v ně stanice, pak ale počítejte jenom s 32 hodinami posádky zdarma a 2,6 terabity dat.

Všechny ostatní služby jsou navíc. Včetně dopravy raketoplánem (22 000 dolarů/kg uvnitř hermetického prostoru, 26 400 dolarů/kg v neizolovaném nákladovém prostoru). Transport však můžete realizovat prostřednictvím soukromé lodi. Každou hodinu obsluhy lidskou posádkou koupíte za 15 tisíc, dva tácy pak vysázíte na dřevo za jednu kilowathodinu, zatímco za minutový přenos sítí speciálních komunikačních satelitů pouhou stovku dolarů. Na kolik přijde výstup do volného kosmického prostoru NASA neoznámila.

Pokud není vaše peněženka dostatečně tlustá, váš účet patřičně vysoký, nebo pokud je zamýšlený projekt spíše menší, můžete si pronajmout i menší část slotu (nesmí být však menší než jedna šestina). Na druhou stranu se ale střežte toho, abyste velikost byť jen o vlas přepísknuli. Alespoň ne bez předchozí konzultace s NASA.

Po pravdě řečeno, nabídka není až tak originální. Už na podzim loňského roku vešla ve známost informace, že americká firma Spacehab a ruská společnost Energija připojí ke stanici -- na jeden z uzlů ruské části -- komerční modul Enterprise, jenž poskytne prostor pro zpravodajskou stanici a malou laboratoř. Už delší dobu se také zvažuje možnost prodeje vysílacích práv, některé z řady soukromých televizních kanálů.

Dostavba základny v ceně 60 miliard dolarů je však v nedohlednu a tak se zdá, že se tímto způsobem zatím pouze "oťukává zájem" a cenové menu je zkušebním balónkem, na jehož letu se zkoumá zájem soukromých společností. Svým způsobem to přiznala i samotná NASA: Sazby jsou pouze orientační. Pokud bude zájem výrazně vyšší, vzrostou i ceny. V opačném případě pak může dojít k poklesu. Podle oficiálních činitelů přichází v úvahu i možnost, že u projektů zajímavých pro NASA či Spojené státy bude platba symbolická. V drtivě většině případů však o realizaci experimentu rozhodnou jen a pouze peníze.

Jiří Dušek

| Zdroj: SpaceViews, MSNBC a NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Týden s Vesmírem 43
Ilustrační foto...
Obloha nad digitálním foťákem -- díl první
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Let bolidu Morávka
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 10
Ilustrační foto...
Rychlé občerstvení kdesi ve vesmíru
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691