Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Astronomové našli místo pro druhou Zemi

Již za pár let bychom mohli objevovat planety podobné Zemi. Jistý pokrok v této oblasti učinili nyní astronomové. Pomocí kosmického dalekohledu Spitzer nalezli ideální místo pro druhou Zemi.

Vědci nalezli v okolí hvězdy s označením HD 113766 dostateční množství prachového materiálu k tomu, aby se z něj v budoucnosti zformovala planeta o velikosti Marsu nebo větší. Pás prachu a tedy oběžná dráha potenciální budoucí planety se navíc nachází uprostřed tzv. zóny života. Tato oblast se nachází od hvězdy ve vzdálenosti, která zaručuje případné skalnaté planetě podmínky k udržení vody v kapalném stavu. Je zřejmé, že například naše Země obíhá okolo Slunce právě v zóně života.

Ilustrační foto...
Obr.: HD 113766 v představách malíře

Stáří hvězdy HD 113766 je přibližně 10 milionů let, což je věk přímo ideální ke zformování planety. Kdyby byla totiž hvězda příliš mladá, obsahoval by disk v jejím okolí vetší množství plynů, což by mohlo vést ke vzniku obřích planet, podobných našemu Jupiteru. Naproti tomu kdyby byla mateřská hvězda starší, byly by skalnaté planety již nejspíše zformovány.

Carey Lisse z Johns Hopkins University říká, že ke vzniku planety nestačí jen být ve správnou chvíli na správném místě. Nutnou podmínkou je také ten správný koktejl prachu, který tvoří prstenec okolo mateřské hvězdy.

Pomocí kosmického dalekohledu Spitzer bylo zjištěno, že materiál v okolí hvězdy HD 113766 je více přetvořený, než sněhovým koulím podobný materiál, který tvoří mladé planetární systémy a komety. Právě komety jsou považovány za klíč k minulosti neboli „kosmické ledničky“, neboť jsou tvořeny původním materiálem, ze kterého se zformovala i naše Sluneční soustava. Nicméně materiál v prstenci doposud nebyl zformován do podoby větších útvarů a tak se astronomové domnívají, že proces vzniku skalnatých planet se právě rozbíhá.

Hvězda HD 113766 se nachází 424 světelných let od Slunce.

Petr Kubala

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kráter jménem Beagle 2?
Ilustrační foto...
Astronomický náklaďák
Ilustrační foto...
Tunguzská katastrofa 100 let poté II
Ilustrační foto...
Ideologický výlet do vesmíru
Ilustrační foto...
Měsíc na kouli
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691