Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Astrologie na Hvězdárně v Ďáblicích!

Někteří pozorní čtenáři se možná po přečtení nadpisu zaradovali, že mají další příspěvek do své sbírky vypečených novinářských šotků. Astrologie na hvězdárně? To je přece nesmysl! Kubala nejspíš bouřlivě oslavoval desáté narozeniny IAN a …Bohužel se tentokrát ani v nejmenším nejedná o chybu nepozorného autora.

Není to tak dávno, co jsem zjistil, že Městská knihovna v Třinci hostí astrologické přednášky. Později jsem pak pro změnu našel pozvánku na jistý astrologický kurs na univerzitní nástěnce. Tehdy jsem si v žertu pro sebe říkal, že snad existuje už jen jedno jediné místo, kde astrologie a další šarlatánské pavědy nemají sebemenší šanci. Pouze astronomové dobře vědí, jaký je rozdíl mezi astronomií a astrologií. Snad jen astronomové dokáží účinně rozlišit mezi kritickým myšlením vědecké instituce a povrchními žvásty kdejakého „astrologického odchovance“. Minulý týden ale přišla studená sprcha.

Kolega Jan Kondziolka mi poslal odkaz na záznam pořadu České televize pro gurmány s příhodným názvem „Kluci v akci“. V pořadu vystupuje kromě dvojice moderátorů i český astrologický guru Antonín Baudyš, který komentuje vztah vah k jídlu a vaření. Astrologie v České televizi? Na tom v dnešní době už bohužel není nic divného. Šokující ale je místo, kde se rozhovor s astrologem Baudyšem konal. Oním místem totiž byla kopule hvězdárny v Ďáblicích! Připomeňme, že tato instituce není jen tak ledajakou hvězdárničkou, ale součástí Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.

Celá show se odehrála hned na začátku pořadu o vaření s názvem Kluci v akci – díl 29. (Vaříme pro Váhy), který měl premiéru 1. října 2007.

Je toto jednání hvězdárny ospravedlnitelné? Rozhodně není! Určitě bych našel pochopení, kdyby ČT na hvězdárně například natáčela diskusi o věrohodnosti astrologie a pozvala před kameru zástupce obou stran. Jenomže….v reportáží ČT sice jeden z astronomů vystoupil (na samotném konci pořadu), ale žádná diskuse o nesmyslnosti astrologie se nekonala. Ředitel hvězdárny pouze popsal vědecké vybavení a viditelnost Venuše.

Na stránkách pořadu Kluci v akci dokonce najdete fotografie z natáčení na Hvězdárně v Ďáblicích. Na dvou fotografiích společně s dvojicí moderátorů a astrologem Baudyšem pózuje samotný ředitel hvězdárny.

Musíme si pochopitelně položit otázku, zda hvězdárna věděla, co přesně se bude v jejích prostorách dít. Když ale zástupci hvězdárny viděli Antonína Baudyše, museli nutně tušit, že se asi nebude povídat o pěstování kytiček.

Ilustrační foto...
Obr.: Třešinka na dortu v podobě společné fotografie. Na snímku jsou oba moderátoři, Antonín Baudyš a ředitel hvězdárny. Zdroj: Česká televize (www.ceskatelevize.cz)

Všichni určitě víme, že české hvězdárny na tom nejsou finančně nejlépe a tak občas pronajmou své prostory na soukromé akce. Těmito akcemi mohou být kupříkladu přednášky zájmových a ekologických organizací apod. Nevím, zda také za propůjčení prostor České televizi něco hvězdárna dostala. I kdyby tomu tak ale bylo, pak si sami odpovězte, zda stojí finanční honorář za pošpiněnou pověst a ostudu…a z ostudy má nyní Hvězdárna v Ďáblicích kabát!

Chtěli jsme dát hvězdárně v tomto článku prostor na vysvětlení, na náš email bohužel nikdo neodepsal. Email pochopitelně nemusel dojít, a tak pokud nám hvězdárna nějaké své stanovisko pošle, rádi ho dodatečně zveřejníme.

Tento článek bude rovněž v nejbližší době zaslán Českému klubu skeptiků Sisyfos společně s nominací Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy na cenu Bludný balvan, kterou sdružení uděluje za matení české veřejnosti.

Záznam pořadu si můžete pustit na stránkách České televize.

Podrobné informace o 29. dílu pořadu na stránkách České televize.

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Několik vět: Jan Kolář (vstupní rozhovory ČR
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 6
Ilustrační foto...
Vesmírný šampus
Ilustrační foto...
Titan - Nové poznatky z Cassini
Ilustrační foto...
Vánoční ostrov
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691