Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Goodbye Harmony!

Dnes se vydal na startovací rampu raketoplán Discovery (STS-120). K Mezinárodní kosmické stanici (ISS) má v říjnu dopravit spojovací modul Harmony (Node-2).

Dnes ve 12:47 našeho času se raketoplán Discovery vydal na startovací rampu 39A. Přeprava obrovského kolosu bude trvat více než 6 hodin, během kterých urazí pásový dopravník s raketoplánem 5,6 km dlouhou cestu. Start raketoplánu se očekává 23. října a jeho úkolem bude dopravit k Mezinárodní kosmické stanici spojovací modul Harmony.

Ilustrační foto...
Obr.: Přeprava modulu Harmony na startovací rampu 39A

Původní označení modulu bylo Node-2. Studenti amerických škol pak v soutěži vybrali název Harmony. Modul bude v říjnu dopraven k Mezinárodní kosmické stanici raketoplánem Discovery (STS-120). Harmony bude složit jako spojovací modul. Ještě letos v prosinci by se k němu měl připojit evropský vědecký modul Columbus a v příštím roce japonský modul Kibo. Kvůli nadcházející misi musela posádka ISS nedávno dokonce jeden z modulů ISS přemístit.

Ilustrační foto...
Obr.: Přípravy modulu Harmony

Harmony byl na Floridu dopraven z Itálie již v roce 2003 pomocí dopravního letounu Airbus Beluga. Od té doby prošel modul sérií testů a připravoval se na cestu do vesmíru. Harmony má hmotnost 14,3 tuny a na délku měří 7,3 metrů. Současný modul je dalším americkým příspěvkem pro Mezinárodní kosmickou stanici. USA zastoupené Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) provozují moduly Destiny, Quest a Unity.

Start raketoplánu Discovery je naplánován na 23. října. Samotný modul Harmony se na startovací rampu vydal již ve čtvrtek 27. září. Raketoplán byl mezitím na konci minulého týdne přepraven do montážní haly VAB, kde byl připevněn ke vnější palivové nádrži (ET) s dvojici motorů na tuhé pohonné hmoty (SRB).

Ilustrační foto...
Obr.: Připojení raketoplánu Discovery ke vnější palivové nádrži a motorům SRB v hale VAB

Během rutinních příprav raketoplánu objevili technici únik kapaliny z hydrauliky zadního podvozku. Oprava netěsnosti zabrala několik dní, musel se dokonce demontovat celý zadní pravý podvozek. Discovery se tak na startovací rampu vydal se zpožděním. Termín startu by to ale nemělo ohrozit, pokud se pochopitelně nepřihodí další problémy, což u příprav těchto vysoce problematických kosmických korábů nelze nikdy vyloučit.

Ilustrační foto...
Obr.: Nedělní (30/9/2007) přeprava raketoplánu Discovery na startovací rampu

V těchto dnech nastávají opět dobré podmínky pro pozorování přeletů Mezinárodní kosmické stanice. Časy přeletů pro své město najdete zde.

Petr Kubala

| Zdroj: NASA, http://mediaarchive.ksc.nasa.gov IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Záhada Merkuru vyřešena?
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 22
Ilustrační foto...
STS-124: Let Discovery k ISS
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 9
Ilustrační foto...
Jednoduchý návod ke sběru prachu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691