Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

P/2007 R5 (SOHO) se vrátila!

Hlavním úkolem kosmické observatoře SOHO je systematický a nepřetržitý výzkum Slunce. Přesto se SOHO zapsala do pomyslné astronomické Guinessovy knihy rekordů jako nejúspěšnější objevitel komet. Počtu 1 350 komet může stěží někdo konkurovat.

SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) má na kontě již více než 1 350 komet, které se přibližují ke Slunci natolik blízko, že je lze pohodlně spatřit v koronografu družice. Téměř ve všech případech je to také jediná šance jak tento druh komet objevit. Podle jedné z teorií mají všechny tyto komety stejný původ v dávné obří kometě, která se přiblížila k naší mateřské hvězdě příliš blízko a byla roztrhána slapovými silami.

Nyní poprvé byla jedna ze „SOHO komet“ oficiálně označena jako periodická. Je více než pravděpodobné, že mnohem více těchto komet je periodických. Abychom ale kometu mohli prohlásit za periodickou, musíme mimo jiné alespoň dvakrát pozorovat její návrat a průchod přísluním. V historii astronomie byly pozorovány tisíce komet, ale jen kolem 190 z nich bylo označeno za periodické. Nejslavnější periodickou kometou je Halleyova kometa s dobou oběhu 76 let a četnými záznamy o svých velkolepých návratech do vnitřních končin Sluneční soustavy.

Ilustrační foto...
Obr.: Fotografie komety P/2007 R5 (SOHO) z let 1999, 2003 a 2007 pořízené koronografem kosmické observatoře SOHO.

V září 1999 objevila SOHO jednu z nových komet, která zrovna prolétávala okolo Slunce. Téměř na den přesně po čtyřech letech v září 2003 si německý doktorand Sebastian Hoenig uvědomil, že dráha nově „objevené“ komety se příliš podobá dráze komety z roku 1999. Celkem logicky ho napadlo, že by se mohlo jednat o jeden a tentýž objekt. Hoenig propočítal dráhu komety a zjistil, že pokud jsou jeho předpoklady správné, vrátí se vlasatice ke Slunci 11. září letošního roku. A jak to dopadlo? Sebastian Hoenig měl skutečně pravdu a kometa s označením P/2007 R5 (SOHO) se znovu objevila na záběrech z koronografu SOHO. Jako objevitelé komety jsou označení Terry Lovejoy z Austrálie v roce 1999, Kazimieras Cernis z Litvy v roce 2003 a v letošním roce Bo Zhou z Číny. Uvedení jejích jmen je ale pouze symbolické, neboť jako oficiálním objevitelem komety je observatoř SOHO. Přesto by se družice bez zájmu amatéru neobešla. Provozovatelé, kterými jsou NASA a ESA, nemají dostatek kapacit k tomu, aby prozkoumali všechny snímky. A tak pouze díky dobrovolníkům se daří objevovat neustále nové komety.

Ta o které se bavíme - P/2007 R5 (SOHO) je ale trochu podivná. Nechová se tak, jak se na správnou kometu sluší a patří. U komety P/2007 R5 (SOHO) není pozorován žádný chvost ani koma. Zpočátku se astronomové oprávněně domnívali, že se ve skutečnosti nejedná o kometu ale planetku. Nicméně P/2007 R5 (SOHO) nakonec přece jen vykazuje charakteristiky typické pro kometu. Vědci sledovali jak kometa prochází okolo Slunce ve vzdálenosti 7,8 milionů kilometrů. V té době její jasnost stoupla téměř milionkrát, což je pro komety typické.

P/2007 R5 (SOHO) je zřejmě mrtvým kometárním jádrem o velikosti přibližně 150 metrů. Objekt se přibližuje ke Slunci natolik blízko a je tak malý, že není možné ho spatřit pozemskými přístroji.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Dávný kopanec pro Mars
Ilustrační foto...
Patagonský ledovec při pohledu z vesmíru
Ilustrační foto...
Pluto: další meta
Ilustrační foto...
Objev asteroidu nejblíže Slunci
Ilustrační foto...
Nejodvážnější stálice aneb první hvězdy ve
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691