Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Světový kosmický týden

Blíží se opět celosvětová oslava kosmonautiky - Světový kosmický týden (SKT), World Space Week. Letos by měly být oslavy o to významnější, že právě během nich budeme vzpomínat výročí pro nás, kosmonautické nadšence, odborníky, laiky i profesionály velice významné - padesát roků kosmické éry lidstva, 50.výročí startu první umělé družice - sovětského Sputniku.

Na stránkách České kosmické kanceláře (www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/svetovy-kosmicky-tyden-4-10-10) jsou průběžně zveřejňovány všechny akce, které se na podporu Světového kosmického týdne budou v České republice konat - a o kterých Česká kosmickákancelář, jako národní koordinátor SKT, bude mít informace.

Mladí studenti z několika zemí světa (mezi nimi i česká studentka VeronikaŠímová ze Stříbra) budou mít příležitost vyzkoušet si beztížný stav přiorganizovaných parabolických letech speciálně upraveným letadlem v rámci jednoho z doprovodných projektů SKT.

Ve výroční den startu Sputniku bude po celém světě připomenuta tato událostorganizováním startů malých modelářských raket. Organizace spojených národů připravuje vydání speciální série známek připomínající Světový kosmický týden a 50.výročí startu první umělé družice Země.

Máte-li zájem podpořit celosvětovou oslavu kosmonautiky jakoukoliv aktivitou - ozvěte se nám! Chcete-li si kosmonautiku připomenout alespoň pasivně - najděte si v našem seznamu akcí takovou, která se Vám bude líbit. Pokud byste měli zájem připomenout svému okolí letošní SKT plakátkem - ozvěte senám, originální plakát World Space Week (v angličtině!) Vám rádi poskytneme.

Ilustrační foto...
Obr.: Zdroj: http://www.spaceweek.org/poster_2007.html

Světový kosmický týden (World Space Week) vyhlásilo v roce 1999 Valnéshromáždění OSN jako základní připomenutí dvou významných mezníků lidské expanzedo kosmického prostoru:

  • 4. října 1957 odstartoval SPUTNIK, první umělá družice vyslaná člověkem dovesmíru. Tímto dnem se otevřela cesta pro výzkum kosmického prostoru.
  • 10. října 1967 vstoupila v platnost mezinárodní smlouva o Mírovém výzkumu avyužití kosmického prostoru, včetně Měsíce a dalších nebeských těles.

Aktivity Mezinárodního kosmického týdne koordinuje a organizuje americkánezisková organizace Spaceweek International Association z Houstonu. Závěrečnouzprávu Světového kosmického týdne každoročně zveřejňuje Úřadovna Organizacespojených národů ve Vídni.

Každoročně se do programu zapojují stovky organizací, škol a sdružení z více nežpadesáti zemí celého světa.

Národním koordinátorem akcí SKT v České republice je Česká kosmická kancelář.

Hlavním úkolem Světového kosmického týdne je především celosvětově:

  • Informovat veřejnost o výhodách které jim přináší kosmický výzkum.
  • Podnítit větší využití kosmu pro udržitelný hospodářský rozvoj.
  • Demonstrovat podporu veřejnosti kosmickým programům.
  • Přivést děti a mládež k zájmu o poznání kosmu a jejich budoucnosti.
  • Podporovat instituce při jejich zapojení do kosmických programů.
  • Starat se o mezinárodní spolupráci v kosmickém výzkumu a vzdělávání.

Další informace najdete na adresách:

Milan Halousek

| Zdroj: Česká kosmická kancelář IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Raketou do vesmíru
Ilustrační foto...
Space Shuttle
Ilustrační foto...
Den, kdy přistál Discovery
Ilustrační foto...
O svícení 1
Ilustrační foto...
Co víme o Merkuru
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691