Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jsou na Marsu jeskyně?

Kosmická sonda Mars Odyssey zřejmě objevila vstupy do jeskyní na svazích vulkánu. Velmi tmavé a téměř kruhové rysy dosahují průměru od 100 do 250 metrů.

Tajemné útvary byly na Marsu odhaleny již sondou MGS. Teprve sonda Mars Odyssey ale podala jasnější důkazy o tom, že útvary mohou být vstupem do jeskyní. Mars Odyssey provedl v infračervené části spektra měření teploty v okolí útvarů ve dne a v noci.

Ilustrační foto...
Obr.: Sedm míst, které jsou považovány za vstupy do jeskyní na svahu vulkánu Arsia Mons. Útvary dostaly neoficiální jména: A-Dena, B - Chloe, C - Wendy, D - Annie, E – Abby (vlevo) a Nikki (vpravo), F – Jeanne.

„Ony jsou chladnější než okolní povrch ve dne a teplejší v noci“, říká Glen Cushing z Northern Arizona University. „Jejích tepelné chování není tak trvalé jako u jeskyní na Zemi, které často udržují téměř konstantní teplotu, ale shodují se s těmito hlubokými vrty v zemi“, dodává Cushing.

Možnost, že by se v případných jeskyních systémech mohl skrývat život na primitivní úrovni, je sice mizivá, ale jeskyně by se mohly velmi dobře využít při budoucích pilotovaných letech k Marsu.

Ilustrační foto...
Obr.: Snímek vlevo zachycuje jeden z možných vstupu do jeskyní ve viditelném světle. Prostřední snímek zobrazuje stejnou oblast ve dne a snímek vpravo zachycuje oblast krátce před východem Slunce v infračervené části spektra.

Objevené jeskyně jsou ale bohužel k ničemu, neboť se nacházejí v příliš velké výšce. I kdyby se na Marsu našel život, zde bychom ho určitě nenašli. Nová studie uvádí, že vstupy do jeskyní v oblasti Arsia Mons se pravděpodobně tvořily podpovrchovým tlakem vulkánu. Při výzkumu sondou Mars Odyssey bylo odhaleno na sedm takových vstupů do jeskyní. Cílem vědců je ale nalézt podobné útvary v nižších výškách tak, aby je mohly budoucí pilotované výpravy na rudou planetu využít.

Sonda Mars Odyssey obíhá okolo Marsu od roku 2001 a je tak nejstarším fungujícím exemplářem u této planety.

Petr Kubala

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Souhvězdí: Havran (Corvus), zkr. Crv
Ilustrační foto...
Nad Českem létají modely kosmických nafukovac
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 5
Ilustrační foto...
Titan - díl pátý (Teorie vzniku Titanovy atmosf
Ilustrační foto...
Vstávajej Rosetto, je čas jít spát...
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691