Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Neon klíčem k výzkumu exoplanet?

Výzkum exoplanet přináší každý den nové zajímavé objevy. Jedním z posledních se mohou pochlubit vědci z Arizonské univerzity. Při výzkumu protoplanetárního disku u hvězdy podobné Slunci nalezli v disku stopy neonu.

„Když jsem viděla neon, nemohla jsem tomu uvěřit. Byla jsem ohromená“, říká astronomka Ilaria Pascucci. „Nečekali jsme, že objevíme neon u hvězdy typu Slunce“, dodává Pascucci. Objev byl učiněn pomocí kosmického dalekohledu Spitzer v rámci projektu FEPS (Formation and Evolution of Planetary Systems). Tým astronomů prohlédl v infračervené části spektra dalekohledem Spitzer na 35 mladých hvězd o hmotnosti srovnatelné se Sluncem. Neon byl detekován poblíž čtyř zkoumaných hvězd, což bylo pro všechny nesmírným překvapením. Astronomové nikdy nepředpokládali, že by hvězdy podobné Slunci vyzařovaly dostatek záření o vysoké energii (rentgenové a ultrafialové), které dokáže ionizovat neon.

Neon se běžně objevuje v oblasti vzniku nových masivních hvězd, v galaktických centrech apod., tedy v místech velmi bouřlivých a aktivních. Jeho přítomnost v relativně klidném prostředí protoplanetárního disku, ve kterém se formují nové planety, je nicméně překvapením. Neon můžete běžně na Zemi vidět v nejrůznějších svítících reklamních tabulích, nápisech a ostatních nesmyslech, které nás v noci obtěžují. Plyn, známý od roku 1920, je ale v zemské atmosféře mimořádně vzácný. V jednom milionu atomů se jen 18 může honosit označením neon.

Ilustrační foto...
Obr.: Kresba: vznik exoplanet v představách malíře

Jakmile atom neonu pohlcuje záření o vysoké energii ionizuje a září v infračervené oblasti spektra ve své charakteristické vlnové délce 12,8 mikrometrů. Většina plynů z disku okolo hvězdy se buď vypaří, nebo ho hvězda odfoukne. Vědci se proto přiklánějí k názoru, že pokud se plyn z okolí hvězdy vytratí příliš rychle, jde šance na zformování obří plynné planety k nule. Přítomnost neonu tak naznačuje, že disk prochází nebo prošel poměrně drsnými podmínkami a větší množství plynu to nejspíše „nepřežilo“.

Naproti tomu prachové částečky v disku se postupem času shlukují ve stále větší a větší útvary, které zvětšují svou hmotnost a tím pochopitelně i gravitaci a rostou až do velikosti skalnatých planet, podobných těm z vnitřních částí naší Sluneční soustavy. Skalnatý objekt pak může svou gravitací „vysát“ okolní plyn a utvářet atmosférou budoucí planety.

Z plynů se utváří atmosféra budoucí planety a to společně se vzdáleností planety od mateřské hvězdy rozhoduje, zda bude planeta obyvatelná.

Která varianta ale je pravděpodobnější u konkrétních hvězd? Zformuje se u hvězdy obří plynná planeta, nebo planeta zemského typu? Tam, kde nacházíme neon si můžeme být téměř jistí, že vyhraje varianta druhá. Neon říká, že disk byl vystaven intenzivnímu záření o vysoké energii a plyn, potřebný ke vzniku obří plynné planety tam budeme hledat asi jako šafrán, naproti tomu skalnatá planeta má ulehčenou pozici.

Vědci chtějí ve výzkumu vybraných hvězd pokračovat. S kosmickým dalekohledem Spitzer by měl spolupracovat i dalekohled VLT Evropské jižní observatoře (ESO).

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com, gallery.spitzer.caltech.edu IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kleopatřina stehenní kost
Ilustrační foto...
Shalom!
Ilustrační foto...
Dvojitý Einsteinův prstenec
Ilustrační foto...
O svícení 46
Ilustrační foto...
Další naše články
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691