Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mapy Měsíce

V jednom rozhovoru s Ondřejem Neffem jsem se dočetl, že při psaní jeho Měsíce života používal počítačový atlas našeho kosmického souseda. Není divu. Počítačové atlasy jsou přehledné, snadno dostupné a někdy i velmi chytré. Tady je výběr několika z nich:

Virtual Moon Atlas

Jednoznačnou jedničkou mezi počítačovými atlasy je Virtual Moon Atlas. S jeho pomocí zjistíte nejen přesnou podobu Měsíce v libovolném čase a z libovolného místa na Zemi, ale také mnoho údajů, které ocení jak laici, tak i vážní zájemci o prohlížení Měsíce (např. librace, colongitudo, okamžiky východu a západu Měsíce, poziční úhel a mnoho dalších). Virtual Moon Atlas umožňuje prohlídku celého Měsíce hned ve dvou typech textur (Clementine Aerograph a Clementine Photographic), které nabízejí v prvním případě přehlednější a v druhém věrnější zobrazení měsíčního povrchu. V nabídce je řada dalších textur: geologická mapa, mapa koncentrací různých chemických prvků nebo mapa gravitačních anomálií. U doplňkových textur můžete volit také jejich transparentnost, takže Virtual Moon Atlas vám lehce obstará zábavu na mnoho deštivých dnů. Jakoby toho nebylo málo, obsahuje atlas i celou řadu informací o jednotlivých měsíčních útvarech a sadu detailních snímků měsíčního povrchu. Ikona Virtual Moon Atlasu si zkrátka zaslouží čestné místo na pracovní ploše každého obdivovatel Měsíce!

Odkaz: http://astrosurf.com/avl/UK_index.html

Ilustrační foto...
Obr.: Virtual Moon Atlas nabízí opravdu nevšední pohledy na našeho kosmického souseda.

Consolidated Lunar Atlas

Antonín Rükl ve svém článku o měsíčních mapách (Astropis 2/2003) uvedl, že nejdokonalejším atlasem Měsíce pozemského původu (tj. pořízeném ze Země), je Consolidated Lunar Atlas z roku 1967, který představuje soubor fotografií pořízených 61“ reflektorem Catalina Observatory. I když amatéři v současnosti pořizují mnohem dokonalejší snímky, zůstává tento atlas díky svému pokrytí celé přivrácené strany obdivuhodným dílem i v 21. století. Přesvědčit se o tom můžete v jeho hojně užívané elektronické verzi, která dovoluje stáhnout jednotlivé listy atlasu i v rozlišení dostatečném pro tisk.

Odkaz: http://www.lpi.usra.edu/resources/cla/

Ilustrační foto...
Obr.: List H4 z Consolidated Lunar Atlas.

Selenographia - Inconstant Moon

Výřezy z Consolidated Lunar Atlas dnes využívá kdekdo: firmy obchodující s měsíčními pozemky, profesionální grafici, studenti a pochopitelně i astronomové amatéři. Zajímavé využití tohoto atlasu najdete na proslulých stránkách Inconstant Moon. Součástí je snadná navigace a pojmenování nejnápadnějších měsíčních útvarů. Dostupná je i změna orientace snímků. Nevýhodou je absence off-line verze a příliš malé rozlišení.

Odkaz: http://www.inconstantmoon.com/atlas.htm

Lunar Map Catalog

Šedesátá léta minulého století byla zásadní nejen pro rockovou hudbu, ale i pro mapování Měsíce. Za účelem co nejúplnějšího zmapování měsíčního povrchu vznikla celá řada map a atlasů, jejichž elektronické verze najdete na stránkách Lunar and Planetary Institute.

Odkaz: http://www.lpi.usra.edu/resources/mapcatalog/

Ilustrační foto...

Geologický atlas Měsíce

Z předcházejícího souboru map na stránkách Lunar and Planetary Institute jsem za všechny vybral alespoň Geologic Atlas of the Moon. Jistě ho uvítají všichni geologové, kteří zkrátka mají rádi na mapách barvičky. V tomto případě samozřejmě nesmí u map chybět legenda a možnost stáhnutí mapových listů ve velmi velkém rozlišení.

Odkaz: http://www.lpi.usra.edu/resources/mapcatalog/usgs/

Ilustrační foto...
Obr.: Výřez z Geologic Atlas of the Moon – oblast Altajského zlomu.

Clementine

Úctyhodná digitální mapa s rozlišením do 100 metrů vznikla na základě snímků pořízených sondou Clementine v roce 1994. Bohužel většina snímků vznikla „se Sluncem v zádech“, takže chybí plastické osvětlení měsíční krajiny.

Odkaz: http://www.cmf.nrl.navy.mil/clementine/clib/

NASA Moon Wind

Velmi solidní nástroj k prohlížení Měsíce získáte i po nainstalování NASA Earth Wind (obdoba Google Earth). Měsíční globus využívá textur ze sondy Clementine ve velkém rozlišení.

Odkaz: http://worldwind.arc.nasa.gov/moon.html

Google Moon

A na závěr spíš něco pro pobavení. Zatímco Google Earth a Google Mars jsou skutečně užitečnými pomocníky při brouzdání internetovou krajinou, jejich měsíční obdoba při velkém zvětšení moc informací nenabídne.

Odkaz: http://moon.google.com/


Článek byl převzat ze stránek http://mesic.hvezdarna.cz/.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: mesic.hvezdarna.cz IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Q4
Ilustrační foto...
Pár slov k prednáške v Košiciach a niečo navy
Ilustrační foto...
Merkur přejde přes Slunce
Ilustrační foto...
O svícení 60
Ilustrační foto...
Vrchol nevkusu nebo zasloužená pocta?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691