Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Co se stalo v Peru?

AKTUALIZOVÁNO!! Zatím jen spekulace se šíří okolo sobotní události, která se odehrála v Peru poblíž známého jezera Titicaca. Svědci údajně nejdříve zahlédli v sobotu 15. září na nebi ohnivou kouli a poté uslyšeli velkou ránu. Na pravděpodobném místě dopadu se objevil velký kráter.

Někteří lidé se nejdříve domnívali, že ohnivou koulí je letadlo řítící se k zemi. Když potom místní farmáři prozkoumávali místo pravděpodobného dopadu, nalezli kráter přinejmenším 10 metrů široký a 5 metrů hluboký. Na místě dopadu ale nebyly vůbec žádné trosky, což vyloučilo pozemský původ objektu (např. letadlo).

Ilustrační foto...
Obr.: Fotografie objeveného kráteru. Podle odhadů je jeho průměr 10 až 30 metrů a hloubka 5 metrů. Zdroj: elmundo.es

Svědci také popisovali podivný zápach, který následně až několika stovkám obyvatel přilehlé vesnice způsobil bolesti hlavy a zvracení. Pokud se jednalo o meteorit je naprosto vyloučeno, že by právě on jako takový stál za otravou lidí. Jako nejpravděpodobnější se jeví ta možnost, že otravu způsobily plyny, které se na povrch dostaly při dopadu roztavením některých hornin.

Pokud kráter skutečně vyhloubil meteorit, musel dopad způsobit obrovskou explozi. Některé zprávy dokonce hovoří, že průměr kráteru je až 30 metrů, což by znamenalo explozi srovnatelnou s výbuchem jaderné bomby. Jenomže… z okolí dopadu nejsou hlášeny žádné škody. Tak silnou explozi by také musely zaznamenat seismické stanice v širokém okolí, ale podle prvotních zpráv se tak nestalo.

Na místo dopadu už míří početná peruánská vědecká expedice. Do té doby by mělo být místo dopadu uzavřeno.

UPDATE:

Na místo dopadu u peruánského města Carancas dorazili ve středu vědci z Instituto Geológico, Minero y Metalúrgico a potvrdili, že se jedná o dopad meteoritu. Podle prvotních analýz se jednalo o chondrit. Upřesněna byla velikosti kráteru. Jeho průměr je 17 metrů a hloubka 5 metrů. Chondrity nejsou radioaktivní, ani neobsahují žádné jedovaté látky. Co způsobilo otravu několika stovek lidí není jasné. Může se jednat o náhodu, nebo dopad uvolnil jedovaté plyny, které se nacházejí pod povrchem Země. Více informací zde.

Petr Kubala

| Zdroj: guardian.co.uk , elmundo.es , Noticieros Televisa IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Posádka ISS vystoupila do kosmu
Ilustrační foto...
Hvězdárna Kleť – tři čtvrtě tisícovky pla
Ilustrační foto...
Legendární kostlivci hvězdárenských skříní
Ilustrační foto...
Návod na použití vesmíru VIII
Ilustrační foto...
Uživatelé CCD kamer měli své malé rendezvous
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691