Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Teplotní mapa Neptunu překvapila

V dnešním vydání prestižního časopisu Astronomy and Astrophysics vyšla zpráva, která překvapila nejednoho otrlého astronoma. Podle výzkumu má jižní polokoule Neptunu mnohem vyšší teplotu než zbytek planety.

Mezinárodní tým astronomů zjistil, že jižní pól Neptunu je teplejší než zbytek planety. První teplotní mapy Neptunu byly sestaveny na základě pozorování dalekohledu VLT Evropské jižní observatoře (ESO) v Chile.

Teploty jsou tak vysoké, že metan z atmosféry může tímto regionem unikat pryč do kosmického prostoru. Glenn Orton z JPL a jeho kolegové ve zprávě uvádějí, že teploty na jižním pólu se pohybují okolo 10°C nad průměrem, který činí asi – 200°C! Neptun se nachází od Slunce ve vzdálenosti více než 30 AU, tedy 30x dál než se nalézá od Slunce naše planeta. V porovnání se Zemí dopadá na svrchní vrstvy atmosféry Neptunu jen tisícina světla. Přesto je hlavním viníkem právě Slunce.

Ilustrační foto...
Obr.: Teplotní mapy planety Neptun. Autor: VLT/ESO/NASA/JPL/Paris Observatory

Jeden rok na Neptunu trvá téměř 165 pozemských let. Na jižní polokouli Neptunu probíhá právě léto a astronomové se domnívají, že s jeho koncem se únik metanu zastaví.

„Neptunův jižní pól je aktuálně nakloněn směrem ke Slunci stejně, jako se jižní pól Země natáčí ke Slunci během léta na jižní polokouli“, říká šéf týmu Glenn Orton. Jenomže léto na Neptunu trvá posledních 40 let, namísto několika měsíců, a tak sluneční záření působí na jižní oblast po dlouhou dobu a zapříčiňuje takové teplotní rozdíly.

Teplotní rozdíly mezi „denní“ a „noční“ stranou Neptunu mají rovněž za následek, že větry v atmosféře Neptunu dosahují největší síly ve Sluneční soustavě. Někdy se stává, že větry foukají rychlosti až 2 000 km/h.

Metan paradoxně není v atmosféře Neptunu zastoupen nejvíce. Planeta se skládá především z vodíku a helia. Jenomže je to právě metan v horních vrstvách atmosféry, který pohlcuje červené sluneční světlo a odráží do kosmického prostoru světlo modré.

Objev byl učiněn pomocí dalekohledu VLT Evropské jižní observatoře, jejímž členem je od letošního roku také Česká republika.

Petr Kubala

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Zrodí se definice planety v Praze?
Ilustrační foto...
Malý ale důležitý – Yarkovského efekt
Ilustrační foto...
Život na Marsu
Ilustrační foto...
Setkání Amatérské prohlídky oblohy
Ilustrační foto...
Arcturus
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691