Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Noční ponocování a zvířátka

Na počátku léta jsme vyhlásili soutěž Prázdniny pod hvězdami! I když jsme vás stimulovali poměrně hodnotnými cenami, příspěvků se nakonec sešlo nečekaně málo, na prstech jedné ruky je pohodlně spočítáte. Dnes si můžete přečíst první z nich.

Ilustrační foto...Jistě všichni víte, že letošní prázdniny (až na pár dní v srpnu) stály za velké kulové. A tak se nelze divit, že když se naskytla příležitost pozorovat, neodolala jsem a vyrazila. Jako obvykle jsem započala s přípravami. Nejdřív jsem si z naší chajdy vytáhla krásně brčálově zelené (tedy vojensky maskované) umělohmotné lehátko, které jsem umístila do oddělené části naší zarostlé zahrady (džungle). Bohužel jsem zapomněla zavřít branku, a tak se stalo, že jeden z našich tří psů jej bez milosti a jakéhokoliv náznaku studu počůral. Nezbývalo, než chopit se kýble a hadry a začít umývat. Mohla jsem se jen utěšovat myšlenkou, že mi moje lehátko neposr…

Když se mi ho podařilo očistit, zavřela jsem ho v zahrádce a vysvětlila tomu podloudnému psiskovi, jakou špatnou věc to vlastně udělal. Zatím to pořád zkouším po dobrém, ale asi budu muset brzo najít nějaký účinnější způsob, protože domlouvání moc nepomáhá (kromě lehátka se mu už podařilo zaútočit svou agresivní močí i na stativ mého dalekohledu a pozorovací židličku -- skoro mám pocit, že se mi chodí venčit na mé astronomické vybavení schválně!).

Základ hlavního pozorovacího stanoviště byl připraven. Teď už zbývalo nanosit jenom vybavení. To znamená red-light (červené světlo od kola), hvězdnou mapu, pozorovací deník, tužky, gumy, spacák, dalekohled, starý dobrý rodinný ruský (komunistický) triedr… Stručně řečeno půlku mého pokoje. Ani nevím jak se mi to podařilo, ale všechno jsem to zvládla. Teď zbývalo už jen čekat, až se pořádně setmí.

Bylo asi 21:00 SELČ když jsem vylezla ven, lehla si na lehátko a začala přivykat na přicházející tmu. Pomalu jsem začala rozpoznávat jednotlivá souhvězdí a vnímala jsem, jak se na obloze rozlévá Mléčná dráha. Když už bylo tak akorát, vstala jsem a zaměřila se na některé proměnné hvězdy a pak na jednotlivá souhvězdí.

Během pozorování mám tendenci mluvit, takže si vždycky povídám se psem (aby to nevypadalo tak blbě). Oné noci jsem mu nejdřív odříkávala scény ze Star Wars -- Episody I. Třeba tu, jak Qui-Gon Jinn s Obi-Wanem Kenobim letí vyjednávat na loď obchodní federace, nebo tu, jak Jediové s Jar-Jarem Binksem večeří s Anakinem Skywalkerem a jeho matkou na planetě Tatooine. Pak jsem mu začala zpívat soundtrack Hvězdných válek a nakonec jsem to všechno slavnostně zakončila písničkou z Armagedonu od Chantal Kreviazuk (Leaving on a jet plane), We will rock you od Five & Queens a (do třetice všeho dobrého) Vsetínskou hokejovou hymnou.

Ilustrační foto...Pak mi došel hlas, a tak jsem musela přestat. Abych se přiznala, nesnáším ticho, protože mě pak napadají ty nejhrůznější a nejbujnější myšlenky. Taky, věřte nevěřte, jsem v životě neviděla světlušku (nebo jsem si to alespoň nikdy neuvědomila, že jsem nějakou zaznamenala), a tak se nelze divit, že když mě začal po půlnoci ohrožovat zeleně svítící hmyz, zpanikařila jsem. Nejdřív jsem myslela, že jde o zelené potvory ze seriálu Akta-X, které člověka nějak paralyzují, zabijí a odnesou na nejbližší strom (za zmínku zde stojí, že v zahradě máme dvě jabloně a jednu třešeň), kde ho zabalí do pavučinového zámotku. Pak mě ale napadlo, že se jedná o pozůstatek katastrofy z Černobylu. Tak jako tak jsem začala prchat domů, kde jsme v hrůze vyčkala asi 10 minut. Pak mi to ale nedalo, a tak jsem zase vylezla ven.

Zekony (ZElené mouchy dělající koKONY) byly pryč. Takže jsem si oddychla a pokračovala ve svém "vědeckém bádání". Byla "tma" (tma v uvozovkách = tma + tři pouliční lampy) a když je tma a ticho, začíná člověk uvažovat o věcech, na které by si jinak ani nevzpomněl. Třeba proč mě neunesou mimozemšťané, proč mi na zahradu nespadne kus Miru nebo proč nejít, nepůjčit si od bratra pistol (kuličkovou se superdostřelem) a nerozstřílet to odporné pouliční osvětlení. Anebo otázky typu spláchla jsem na záchodě a kam vůbec vozí hovnocuc výkaly?

Prostě začnete přemýšlet a hledat na své otázky odpovědi. Mozek pracuje na 99,9 % a to znamená, že se z něj kouří (teda alespoň u mě). Dokonce si ani neuvědomíte, jak ten čas letí. Já jsem si toho naštěstí všimla (asi ve 3:00 SELČ) a zjistila jsem, že se mi chce spát. A tak jsem přerušila pozorování a šla si udělat kolečko kolem zahrady.

Pak jsem vykonala ještě další dvě a nakonec jsem zalehla do spacáku a sledovala meteory. Aby moje pozorování byla seriózní, zapisovala jsem si čas, dráhu letu a jasnost oněch "padajících hvězd". V zápalu vědy jsem si vůbec nevšimla, že se můj pes vzbudil. Zaregistrovala jsem ho až když začal prolézat blízké rybízové keře (započal se na nich i venčit) a probudil tak hejno komárů. Pak přiběhl ke mně a začal do mě šťouchat čumákem, abych ho podrbala za uchem. Ale mi se nechtělo, a tak jsem dělala že spím s otevřenýma očima.

Potom na mě začali útočit ti komáři a tak jsem se zmítala v křečích, mávala jsem rukama a svým červeným světýlkem. Nato se ke mně takticky přidal ten záludný hafan, a tak jsme se tam zmítali oba. Zatímco já se bránila útoku neporazitelného hmyzu, pes do mě vehementně dloubal, takže mi vyrazil z rukou tužku a deník a nakonec na mě málem skočil. Když komáří četa opustila mé stanoviště a hlavní tábor v jednom, bylo zřetelné, že se blíží ráno. Já už byla opravdu unavená, a tak jsem vypudila psa, zabalila se do spacáku a jak jsem lehla, tak jsem spala.

Na závěr musím říct, že se mi pozorování moc povedlo a nezbývá mi než konstatovat, že by to chtělo víc takových.

Veronika Janáková

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Souhvězdí: Býk
Ilustrační foto...
Čtyři jednou ranou!
Ilustrační foto...
Poznejte vesmír na vlastní oči!
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 21
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 3
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691