Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Japonsko vyslalo sondu k Měsíci, začaly nové závody

AKTUALIZOVÁNO! Dnes ve 3:31 našeho času odstartovala k Měsíci japonská sonda KAGUYA, kterou můžete znát pod původním názvem SELENE (SELenological and ENgineering Explorer). Startem sondy Kaguya se rozbíhají nové závody o dobytí Měsíce. Zatímco posledních dvacet let byl v popředí zájmu především Mars, nyní se na scénu vrací i náš kosmický soused. Začíná největší výzkum Měsíce od počátku 70. let.

Začaly nové závody o dobytí Měsíce

Startem japonské sondy Kaguya začínají nové závody o Měsíc. Oproti těm prvním, které probíhaly v 60. letech minulého století, se ale ty současné značně liší. Dnes již není studená válka a proti sobě nestojí Rusko a USA. Rovněž se nehraje o hlavní skalp v podobě prvního člověka na povrchu našeho kosmického souputníka. V následujících asi dvaceti letech bude ve hře návrat k výzkumu Měsíce, návrat člověka na Měsíc a stavba lunární základny. Kromě Japonska připravují sondy Čína, USA, Rusko a Indie. Pozadu nebude chtít určitě zůstat ani Evropa v zastoupení Evropské kosmické agentury (ESA), jejímž členem se má stát příští rok i Česká republika . Před pár dny ohlásilo svou vlastní aktivitu Německo, které hodlá k Měsíci poslat sondu kolem roku 2012. Zatímco v 60. a 70. letech se k Měsíci létalo téměř nepřetržitě, poté zájem o Lunu ustal. Poslední sondou, která zkoumala Měsíc byl evropský Smart-1. Jeho mise skončila dopadem na povrch v září 2006.

V oblasti příprav pilotovaného letu jsou nejdále USA, které již začaly z vývojem nových nosných raket Ares a kosmické lodi Orion, které nahradí současné raketoplány s jejichž provozem se po roce 2010 již nepočítá. Američané by se chtěli na Měsíc vrátit ke konci příštího desetiletí. Své plány ohlásilo také Rusko, které počítá s vysláním prvních kosmonautů k našemu vesmírnému sousedovi kolem roku 2025. V 60. letech tehdejší Sovětský svaz závody o Měsíc prohrál .

Připravované sondy k Měsíci

Data startů jsou pouze orientační a mohou se lišit.

 • Chang'e 1 – Čína – 1.10.2007 (?)
 • Chandrayaan-1 – Indie – srpen 2008
 • LRO – USA – konec října 2008
 • TrailBlazer – soukromá sonda – datum startu neurčeno
 • Luna – Glob – Rusko – po roce 2012
 • Chang'e 2 – Čína – po roce 2012
 • LEO – Německo – po roce 2012
Ilustrační foto...
Obr.: Kresba: Kaguya na oběžné dráze kolem Měsíce

Kaguya (SELENE)

Japonská kosmická sonda Kaguya (SELENE) odstartovala z kosmodromu Tanegashima ve čtvrtek 14. září ve 3:31 našeho času pomocí nosné rakety H-2A (2022). Cílem mise je průzkum Měsíce z jeho oběžné dráhy a testování nových technologií, které budou využity při dalších lunárních misích. Kaguya (SELENE) se skládá z hlavní sondy a dvou menších subsatelitů. Přípravy sondy provázely značné technické problémy a to především s nosnou raketou H-2A. V září pak byl start odložen o jeden den z důvodů nepříznívých povětrnostních podmínek.

Hlavní sonda má rozměr 2,1 x 2,1 x 4,8 m a má složit k výzkumu mineralogického a chemického složení Měsíce, topografii apod. K sondě budou připojeny dva subsatelity, které se odpojí u Měsíce. První z nich je VRAD, malá družice o hmotnosti asi 50 kg a rozměru jeden metr je určena k interferometrickým rádiovým měřením za účelem studia ionosféry. Druhý obdobně velký subsatelit s označením Relay Satelite slouží k zajištění příjmu signálu v době, kdy bude hlavní sonda za odvrácenou stranou Měsíce.

Ilustrační foto...
Obr.: Popis sondy Kaguya (SELENE)

Očekávaný průběh mise

K Měsíci se sonda dostane po několika korekčních manévrech 3. října, kdy bude navedena na oběžnou dráhu ve výšce 100 až 13 000 kilometrů. Očekává se postupně šest korekcí pomocí motorů sondy, které upraví do 21. října 2007 oběžnou dráhu na kruhovou ve výšce asi 100 km s oběžnou dobou 2 hodin. Během těchto úprav dráhy budou odpojeny subsatelity. Relay Satellite ve výšce 100 až 2400 km a VRAD na oběžné dráze ve výšce 100 až 800 km. Později bude oběžná dráha mateřské sondy snížena až na 40 až 70 kilometrů.

Ilustrační foto...
Obr.: Průběh letu sondy Kaguya (SELENE)

Vědecké vybavení

Mezi vědeckým vybavením japonské sondy Kaguya najdeme kamery pro snímkování povrchu, spektrometry, magnetometr, radar či laserový výškoměr. Kaguya má podle mnohých přinést o Měsíci jedny z nejlepších informací od dob programu Apollo. Mimo jiné bude měřením přesné polohy obou subsatelitů pozemskými radioteleskopy sítě VLBI doposud nejlépe prozkoumáno gravitační pole Měsíce.

Vědecké vybavení a experimenty

 • XRS (X-ray Spectrometer): rentgenový spektrometr – geologický výzkum Měsíce
 • GRS (Gamma-ray Spectrometer): gama spektrometr - geologický výzkum Měsíce
 • MI (Multiband Imager): multispektrální zobrazovací systém – mineralogický výzkum Měsíce za účelem sestavení mineralogické mapy povrchu
 • SP (Spectral Profiler): spektrální profilovač – mineralogický výzkum Měsíce
 • TC (Terrain Camera): kamera pro snímkování povrchu
 • LRS (Lunar Radar Sounder): sondážní radar – průzkum podpovrchových vrstev
 • LALT (Laser Altimeter): laserový výškoměr – topografie povrchu
 • LMAG (Lunar Magnetometer): lunární magnetometr – studium magnetického pole Měsíce
 • CPS (Charged Particle Spectrometer): Spektrometr pro studium nabitých částic
 • PACE (Plasma energy Angle and Composition Experiment): plazmový analyzátor – měření elektronů a iontů (výzkum plazmy a magnetického pole v okolí Měsíce)
 • RS (Radio Science): rádiové experimenty - výzkum ionosféry Měsíce pomocí odchylek v signálu od subsatelitu VRAD
 • UPI (Upper atmosphere and Plasma Imager): systém pro výzkum atmosféry a plazmy – výzkum magnetosféry a ionosféry Země z oběžné dráhy kolem Měsíce
 • HDTV (High Definition Television): kamera – snímkování povrchu Měsíce a Země
 • VRAD (Differential VLBI Radio Source): výzkum gravitačního pole Měsíce pomocí přesného měření pozice obou subsatelitů pozemskými radioteleskopy sítě VLBI
 • RSAT (Four-way Doppler measurements by relay satellite and main orbiter transponder): Dopplerovská měření – výzkum gravitačního pole na odvrácené straně Měsíce pomocí signálů ze subsatelitu Relay satellite.

Fotografie ze startu:

Ilustrační foto...
Obr.: Start rakety H-2A se sondou Kaguya
Ilustrační foto...
Obr.: Start rakety H-2A se sondou Kaguya

Video ze startu sondy je k dispozici na stránkách genezis.eu.

Děkujeme panu Miroslavu Káňovi za korekturu článku.


Zdroj:

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Masivní hory na Titanu
Ilustrační foto...
Hvězdný posel -- díl třetí
Ilustrační foto...
Instantní galerie 28
Ilustrační foto...
Taki's 8.5 Magnitude Star Atlas
Ilustrační foto...
T7
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691