Vyhloubil Chicxulub fragment z planetky Baptistina?
Kráter Chicxulub se nachází na mexickém poloostrově Yucatán a jeho průměr se odhaduje na bezmála 180 kilometrů. Objekt, který kráter vyhloubil, musel mít průměr přes 10 kilometrů. Chicxulub je tak němým svědkem dávné globální katastrofy. Jeho stáří totiž přesně zapadá do období, kdy na Zemi vyhynuli dinosauři. Odkud se ale impaktor vzal? S vysvětlením nyní přichází česko-americký tým astronomů...
Kráter Chicxulub
Objev kráteru byl souhrou několika šťastných událostí. Pokud by jste se dnes procházeli po poloostrově Yucatán, nic zvláštního by jste nezpozorovali. Kráter je ukryt pod tlustou vrstvou sedimentů a celá staletí unikal naši pozornosti. V roce 1978 probíral zaměstnanec Západní geofyzikální společnosti v Houstonu Glen T. Penfield letecká magnetometrická měření pro mexickou státní naftařskou společnost PEMEX (PEtroleos MEXicanos). Penfield si tehdy povšiml velkého oblouku na pobřeží Yucatánu a téměř ihned ho napadlo, že by se mohlo jednat o impaktní kráter. PEMEX tehdy ale zakázal naměřená data publikovat. Není divu, měření se prováděla za účelem nalezení ropy a uveřejněním dat by společnost ztratila výhodu před konkurencí. O možném kráteru informoval Penfield a zaměstnanec PEMEXu Antonio Camargo až na geologické konferenci v roce 1981.
Naneštěstí nebyli geologové v té době myšlence o vymírání druhů následkem dopadu cizího tělesa z vesmíru příliš naklonění a na geologické konferenci se žádný astronom nenacházel. Další výzkumy a informace jsme se tak o kráteru dozvěděli až o několik let později. Název kráteru je odvozen od jména přístavu Puerto Chicxulub, což v jazyce Mayů znamená „ďáblovy rohy“. Vesnice Puerto Chicxulub se nachází téměř přesně nad centrem kráteru. Pokud by jste chtěli najít Puerto Chicxulub na mapě, pak je nejvhodnějším orientačním bodem velké město Mérida. Severně od něj se na pobřeží Yucatánu nachází přístav Puerto Progreso a jen pár kilometrů od něj i menší Puerto Chicxulub.
Obr.: Poloha kráteru Chicxulub
Česko-americký objev
Díky rozsáhlým měřením z konce 90. let minulého století máme o kráteru podrobné informace. Záhadou ale bylo těleso, které kráter před 65 miliony lety vyhloubilo. Jednalo se o kometu, planetku? A odkud se smrtící projektil vzal? O rozuzlení této záhady se nyní postaral tým astronomů z USA a České republiky. Vědci ze Southwest Research Institute (SwRI) a Karlovy univerzity přišli s teorií, že objektem byl fragment z planetky (298) Baptistina, která obíhá okolo Slunce v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Za vším měla být dávná kolize Baptistiny s jinou planetkou. Při kolizi se Baptistina rozlomila na několik velkých kusů a některé z nich zamířily do vnitřní části Sluneční soustavy. Jeden z takových fragmentů měl narazit do Země v oblasti dnešního Mexického zálivu a způsobit masové vymření velké části fauny a flory. Pozůstatkem této katastrofy je právě kráter Chicxulub. Další z fragmentů narazil do Měsíce a způsobil vznik jednoho z nejslavnějších a největších kráterů, známém pod jménem Tycho.
Obr.: Vznik kráteru Chicxulub v představách malíře
Mezinárodní tým astronomů ve složení Dr. William Bottke (SwRI), Dr. David Vokrouhlický (UK, Praha) a Dr. David Nesvorny (SwRI) zkombinoval pozorování s počítačovými simulacemi. Planetka Baptistina měla podle jejích výsledků původně asi 170 km. Nárazem tělesa o průměru asi 60 km před 160 miliony lety se Baptistina rozlomila na 300 fragmentů o velikosti větší jak 10 kilometrů a 140 000 objektů o průměru větším jak jeden kilometr. Těmto tělesům dnes říkáme Baptistina rodina planetek. Až 20% z těchto těles se mohlo vydat do vnitřních částí planetárního systému a až 2% mohlo narazit do Země. Počítačovým modelů dávají za pravdu i výzkumy, které skutečně hovoří o dvojnásobném množství nově vzniklých kráterů v době před 150 až 100 miliony lety. Je dokonce možné, že následky katastrofální srážky nalézáme ve vesmíru ještě dnes. Až 20% blízkozemních planetek by mohlo mít původ v rodině asteroidu Baptistina.
Obr.: Model kráteru Chicxulub sestavený na základě geofyzikálních měření, zdroj: www.icdp-online.org
Podle závěru týmu je asi 90% pravděpodobnost, že kráter Chicxulub skutečně vytvořil objekt z Baptistiny a asi 70% šance, že za vznikem 85 km velkého kráteru Tycho na Měsíci je jeho „bratříček“. V případě Tycha je pravděpodobnost o něco menší, neboť o 108 milionů let starém kráteru nemáme tolik informací, jako o kolegovi, ukrytém pod nánosem sedimentů v Mexiku.
Objev byl zveřejněn 6. září v prestižním časopise Nature.
Obr.: Kráter Tycho na Měsíci, zdroj: http://celestialwonders.com/Tycho_11092003.html
09. 09. 2007 | Zdroj: spaceref.com, http://we.vub.ac.be, IAN IAN.czIAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
4.12.2012 - Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...