Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Co nového s AEXA?

Už je to poměrně dlouho, co jsme vás na stránkách IAN informovali o vznikající Mexické kosmické agentuře (AEXA), od té doby se toho poměrně hodně událo a tak vám přinášíme alespoň malé nahlédnutí pod pokličku rodící se kosmické agentury…

Představitelé vznikající Mexické kosmické agentury (AEXA) byli naším květnovým článkem velmi potěšení, dokonce o IAN informovali na svých stránkách:

El interés por que México tenga su Agencia Espacial ha traspasado las fronteras nacionales, un ciudadano de la República Checa dedica un artículo a la AEXA

Petr Kubala de la República Checa muestra el interés que existe por México y su Agencia Espacial al traducir a su idioma y publicar un articulo sobre la AEXA.

Agentura již má oficiální loga. Z došlých návrhů, které jsme vám představili v minulém článku, vybrala porota dva vítězné návrhy:

Prvním vítězem se stal Rodrigo David Jimenez Caballero z města Querétaro. Jeho logo symbolizuje planetu Saturn, nápis AEXA pak s kresbou splývá v jeden obraz. Propojení symbolizuje raketu. Červená, zelená a bílá jsou národními barvami Mexika.

Druhým vítězem je Rosa María Hernández Sánchez z města San Miguel de Allende v mexickém státě Guanajuato.

V jejím logu nacházíme mayskou sochu, často přezdívanou „muž z Palenque“, nebo „mayský astronaut“. Socha vzhlíží k planetě Zemi v kosmickém prostoru. Na planetě si můžete povšimnout jasného zářícího bodu – Mexika.

Ilustrační foto...

Podrobnosti k logům najdete zde: http://aexa.divaac.org/ganadorConcurso.php

AEXA (La Agencia Espacial Mexicana) existuje zatím pouze na papíře. Její vznik bude muset projít mexickým parlamentem, což ještě nějakou dobu potrvá. Prozatím lidé okolo přípravného výboru dávají dohromady argumenty pro vznik agentury. Musíme si uvědomit, že Mexiko patří co do rozlohy i počtu obyvatel mezi největší státy světa a přitom nemá vlastní kosmickou agenturu. Pod AEXA si ale nepředstavujme „mexickou obdobu NASA“. AEXA má prozatím mnohém skromnější cíle, než posílat kosmické družice, sondy, či dokonce lidi do vesmíru. Hlavním cílem AEXA má být vytváření pojítek mezi již existujícími organizacemi a snaha o efektivnější využívání informací, získaných kosmonautikou a jejích uplatnění v hospodářství země. Agentura ale vzniká v poměrně komplikované době, kdy současný prezident Felipe Calderón ze středo-pravicové strany PAN rozbíhá reformy a není tak jisté, na co peníze budou a na co ne. Důležitost kosmonautiky pro stát je ale neoddiskutovatelný. Jeden z aspektů můžeme sledovat i nyní. Mexiko zasáhl před pár dny hurikán Dean a nebýt záběrů z kosmických družic, mohly být jeho následky mnohem horší.

Jedním z klíčových úkolů lidí okolo vznikající agentury je získat pro projekt přízeň politiků. Ke konci června se podařilo pro realizaci agentury získat guvernéra státu Hidalgo, který projekt oficiálně podpořil.

Instantní astronomické noviny jako jediné v Evropě věrohodně informují o vznikající kosmické agentuře AEXA a s jejími představiteli udržujeme nepřetržitý kontakt. V dohledné době bychom chtěli přinést z některým z lidí okolo agentury přinést rozhovor.


Související odkazy:

Petr Kubala

| Zdroj: AEXA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Co víme o Erosu?
Ilustrační foto...
Datový tok z rudé planety
Ilustrační foto...
Několik vět: Nový 2m dalekohled v ČR?
Ilustrační foto...
Iridium zavěsí 17. března v 5:59 SEČ
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Profesor Plavec vzpomíná II.
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691