Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pomozte se zmapováním světelného znečištění

Možná víte, že rok 2009 byl vyhlášen Mezinárodním astronomickým rokem. Na tuto událost se již nyní začínají připravovat astronomové po celém světě. Jedním z témat bude i světelné znečištění ve vztahu k astronomii.

Nedávno se objevil internetový projekt hvězdáren v Tautenburgu a Vídni, který je zaměřen na tuto problematiku. Jeho zkouška právě začala a měl by vyvrcholit v již zmiňovaném roce 2009. Cílem je pomocí jednoduchého pozorování zmapovat světelnou situaci jednotlivých míst na Zeměkouli. O co vlastně jde? Na připojených obrázcích je zachyceno souhvězdí Malého Medvěda za různé mezné hvězdné velikosti (přesvětlení oblohy).

Ilustrační foto...
Obr.: Srovnávací mapky

Úkolem pozorovatele je porovnat obrázky s tím co vidí na obloze a určit číslo obrázku s nejslabšími viditelnými hvězdami. Dále by měl zaznamenat datum a čas pozorování a souřadnice stanoviště. Při pozorování je možno využít brýle, pokud je používáte. Naproti tomu použití i jednoduchého dalekohledu je přísně zakázáno! Na pozorovatele by neměl svítit žádný přímý zdroj světla, je například nevhodné stoupnout si pod pouliční lampu.

Ilustrační foto...
Obr.: Vyhledávací mapka

Pak už stačí sednout k počítači a na adrese www.sternhell.at vyplnit a odeslat formulář. Kontrola, jestli data dorazila je velmi jednoduchá. Na stránce je mapa celé zeměkoule ze systému Google, na které by se vzápětí měl objevit bod v místě zadaných souřadnic. Barva bodu (od bílé po tmavomodrou) odpovídá stupni světelného znečištění.

Na výše uvedených stránkách si můžete v angličtině nebo němčině přečíst další podrobnosti a např. prohlédnout obrázky dalších vybraných souhvězdí, neboť program by měl být celosvětový a ne odevšad je vidět Malý Medvěd. Zkouška byla spuštěna v červnu 2007 a ke dni napsání tohoto článku, bylo v databázi již přes 2.500 záznamů, z toho 1 z Česka z oblasti Novohradských hor.

P.S. Nenašel by se schopný programator, který by byl ochoten vytvořit českou verzi stránek projektu? Když tak se ozvete na mail Tma(zavináč)IAN.cz.

Seriál O svícení

Michal Rottenborn

| Zdroj: www.sternhell.at IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Stručně z kosmonautiky VI
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 13
Ilustrační foto...
Chandra pro třetí tisíciletí
Ilustrační foto...
Tyflografika užitá v astronomii
Ilustrační foto...
Messierovskému maratónu letos počasí nepřálo
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691