Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jen tak si poletovat v atmosféře Venuše

Venuše vždy přitahovala pozornost člověka. Jedním z nejvíce pozoruhodných aspektů planety je její nepropustná atmosféra. Vědci nyní přišli se zajímavým nápadem. Chtějí vyslat do atmosféry Venuše dva balony, které by nám pomohly odpovědět na některé klíčové otázky.

Jaké přínosy má lidstvo z kosmonautiky? Někteří lidé si možná myslí že žádné, ale opak je pravdou. Nebudeme tady rozebírat všechny, ale zaměříme se na jeden. V minulém vydání jsme psali o tom, jak výborně se uplatňují znalosti o atmosféře Titanu na Zemi a naopak. O něčem podobném nyní uvažují vědci v souvislosti s Venuší. Týmy z JPL, ILC Dover a NASA připravily testovací balon, který by se jednou mohl vznášet v atmosféře Venuše.

Venuše je často považována za sestru Země. Má jen nepatrně menší průměr, podobné chemické složení i gravitaci. Jedním z rysů, ve kterém se ale planety odlišují, je atmosféra. Pokud chcete na povrchu Venuše přistát s kosmickou sondou, musíte počítat s tím, že vaše aparatura vydrží obrovskou teplotu a tlak jen maximálně hodiny. Vyhnout se nehostinným podmínkám na povrchu a přitom provádět jeho detailní průzkum, to by mohl být úkol pro balon, který by létal v atmosféře planety. Vědci se domnívají, že životnost takového balonu by mohla být až několik měsíců. Kulovitý balon o průměru 5,5 metrů by měl speciální hliníkový nátěr pro odrážení slunečního světla. Vnější vrstva balonu je zhotovena z teflonu, se kterým se každý z nás denně setkává.

Ilustrační foto...
Obr.: Prototyp balonu v JPL

Materiál vrstvy je vysoce odolný proti kyselině sírové, přítomné v atmosféře Venuše. Hliníkový nátěr pak odráží sluneční světlo a chrání balon před přehřátím. Další vrstva je zhotovena z polyesterového povlaku mylar, který je podobný materiálu, z něhož se vyrábí heliové balonky. Úkolem této vrstvy je zabránit úniku vzduchu z balonu. Předposlední vrstva je z látky Vectran a má znemožnit vnitřnímu tlaku, aby balon roztrhal. Úplně poslední vnitřní vrstvou je speciální nátěr, který zaručí aby všechny díly balonu držely pohromadě.

Vědci hodlají k Venuší vyslat takové balony dva. Jeden by prozkoumával oblasti okolo rovníku a druhý by poletoval nad polárními regiony. Přestože na povrchu Venuše panuje nepředstavitelné horko, ve výšce okolo 56 km, kde by balony operovaly, je teplota asi jako u nás v létě. To ale neznamená, že na něj v atmosféře Venuše nečekají žádné nástrahy. Velkým problémem jsou silné větry, které v těchto výškách dosahují rychlosti až 320 km/h. Balon by se navíc měl pohybovat ve větru jako na vlnách nahoru a dolu a to dosti rychlým tempem. Vydržet takový nápor by nicméně neměl být pro něj problém.

Vědci věří, že balony by nám mohly pomoci lépe pochopit změny klimatu tady na Zemi. Venuše je místo, kde globální oteplování probíhá ve větším měřítku než na Zemi. Přestože si jsou obě planety podobné, panuje na povrchu Venuše teplota 500°C a balony nám mohou pomoci zjistit proč. Přístroje na palubě balonů by analyzovaly chemické složení atmosféry, která obsahuje specifické prvky jako helium či neon. „Tyto plyny nám řeknou, zda byly Venuše a Země kdysi dvojčata. Indicie z minulých misí nám říkají, že na počátku byly obě planety podobné“, říká Kevin Baines z JPL.

Podle Bainese se ukazuje, že Venuše byla kdysi oázou s podmínkami pro vznik života. Dnes je ale mrtvých světem s ještě více nehostinnými podmínkami než Mars. Proč tomu tak je? Jednou z nejčastěji uváděných příčin je neexistence magnetického pole Venuše. Planeta tak nemá účinnou ochranu proti slunečnímu větru, likvidující vodík v atmosféře.

Každý balon by nesl asi 40 kg nákladu, který by zahrnoval počítač, rádiový vysílač, baterie pro dodávku energie o hmotnosti 9 kg. V neposlední řadě by nesl také vědecké přístroje:

  • Plynový chromatograf a hmotový spektrometr – měření množství plynů v atmosféře
  • Přístroje k výzkumu atmosféry – měření teploty a tlaku, výzkum hustoty a velikosti částeček
  • Detektor blesků – měření síly a četnosti blesků v atmosféře
  • Mikrofon – detekce všech zvuků v atmosféře, včetně hromů

Dalším vědecký experiment by zajistily pozemní radioteleskopy, které by přijímaly rádiový signál z balonů a sledovali jejích pohyb v atmosféře. Z výsledné trajektorie bychom mohli vidět, jakým směrem foukají větry v atmosféře. Pohyb balonů totiž bude přímo závislý pouze a jen na větrných proudech. Využitím Dopplerova jevu by bylo možné dokonce sestrojit trajektorii pohybu balonů ve třech rozměrech. Podle analýz na Zemi by měl balon vydržet po dobu minimálně 12 dní. Za tu dobu by obeplul Venuši třikrát. Při troše štěstí byl ale mohly balony vydržet mnohem déle. Jejích konec mohou způsobit především dvě věci. Jednak vybití baterií, které budou dodávat energii vědeckým přístrojům i aparatuře, zajišťují komunikaci se Zemí. Druhou možností konce je díra v plášti.

Petr Kubala

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Způsobila vyhynutí trilobitů kosmická katastr
Ilustrační foto...
Test metanového motoru
Ilustrační foto...
Deset let Slunce on-line
Ilustrační foto...
Malá pitva Andromedy
Ilustrační foto...
Ze Země na Mars
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691