Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Roboti na Marsu opět aktivnější

V průběhu srpna došlo k znatelnému zlepšení situace s bouří na Marsu. Prach v atmosféře nyní nadále setrvává ve velkém množství, ale občas je situace mnohem lepší než v červenci a tak se oba roboti vrací k některým aktivitám, na něž donedávna nebyl dostatek energie.

Měření průhlednosti atmosféry se Spirit i Opportunity věnují každý den, nebo alespoň jednou za několik dnů, pokud je situace opravdu kritická. Pokaždé tak namíří kameru zakrytou tmavým filtrem na Slunce a fotografie jsou poté zaslány na Zemi přes družice obíhající Mars, jako je Mars Odyssey, nebo Mars Reconaissance Orbiter. Pokud ovšem prohlížíme surová data, která jsou k dispozici na webu mise, neunikne naší pozornosti, že jsou všechny obrázky Slunce poněkud světlejší. Je to dáno tím, že nejsou kalibrované a často jsou příliš zesvětlené. Problém je ten, že kalibrované snímky z Marsu i z jiných misí kosmických sond bývají k dispozici jen s velkým časovým odstupem, často několik měsíců, případně i více než rok. Naštěstí v oblasti zpracování snímků z Marsu panuje dobrá spolupráce mezi vědci a nadšenci z řad veřejnosti a tak díky pochopení a snaze některých členů vědeckého týmu máme možnost sledovat kalibrované snímky z Marsu i s odstupem několika dnů.

Ilustrační foto...
Obr.: Viditelnost Slunce z pohledu Spirit během léta 2007. Credit: NASA / JPL / Cornell / Emily Lakdawalla
Ilustrační foto...
Obr.: Slunce z pohledu Opportunity během léta 2007. Credit: NASA / JPL / Cornell / Emily Lakdawalla

Příkladem takové spolupráce jsou zde uvedené snímky Slunce ze Spirit a Opportunity v průběhu letošního léta. Jak je vidět, sluneční disk začíná být občas docela dobře viditelný a tak můžeme jen doufat, že tento trend bude i nadále pokračovat. Všimněte si, jak rychle byl prach vymrštěn do atmosféry na přelomu června a července a jak pomalu nyní bude klesat v následujících měsících.

Jaké jsou nejnovější zprávy o situaci a činnosti obou vozítek?
V případě Spirit je uváděno, že ačkoli se atmosféra nad kráterem Gusev znatelně pročistila, množství energie, dodávané solárními panely zůstává zhruba stejné, protože se na nich usazuje prach. Např. mezi 12. a 16. srpnem se atmosféra pročistila o 35%, ale panely dodávají kolem 300 Wh (energie potřebná ke svícení tří 100 wattových žárovek po dobu jedné hodiny). Přitom před bouří to bylo na úrovni 700 až 900 Wh.
Také Opportunity dostává nyní poměrně málo energie. V jejím případě došlo ke zlepšení především po 22. srpnu, kdy větrné poryvy smetly část prachu a tak je nyní k dispozici denně zhruba 300 Wh. Ačkoli se jedná o dvojnásobek oproti situaci 5 týdnů zpět, stále jde o pouze poloviční množství energie oproti situaci dva měsíce nazpět!

Ilustrační foto...
Obr.: Kráter Victoria, Opportunity, pravá navigační kamera. Credit: NASA / JPL / Eduardo Tesheiner.

Roboti tak díky většímu množství energie opět komunikují se Zemí každý den. Po dlouhé době jsme také mohli zaznamenat pohyb vozítka na povrchu, když Opportunity byla navigována blíže k okraji kráteru Victoria (o 13,4 m blíže) a nachází se tak na samém okraji kráteru. Tato akce má pojistit Opportunity pro případ, že by došlo k velké akumulaci prachu na jejích solárních panelech, protože vozítko je nyní více skloněno k jihu a má tak větší přísun energie ze Slunce. Zároveň se také vyzkoušely všechny mobilní součásti a to jak v jízdě dopředu a dozadu, tak v otáčení kolem osy.
Spirit v srpnu pokračoval ve studiu zajímavých cílů nedaleko vulkanické struktury Home Plate a v nejbližší době je plánováno vyjetí na tuto kruhovou plochou vyvýšeninu (pravděpodobně 2. září).
Obě vozítka trpí problémem s usazováním prachu mimo jiné také na objektivech kamer. Například navigační kamery nemají ani žádnou krytku proti prachu, což můžete dobře posoudit ze snímku kráteru Victoria z konce srpna. Nicméně tento problém lze dobře obejít, pokud se vyfotografuje nějaké místo na obloze naproti slunci a takový snímek se odečte od původního. Astrofotografům je dobře znám tento postup jako použití flatfieldu. Poněkud horší obraz poskytuje dokonce i mikroskopická kamera, prach se zkrátka dostal všude, asi jako je tomu při prachové bouři na Sahaře..

Ilustrační foto...
Obr.: Spirit překonal Viking 2. Credit: NASA / JPL.

Na závěr ještě jedna perlička. 11. srpna 2007 překonal Spirit v dlouhoživotnosti na povrchu Marsu i slavný přistávací modul Viking 2. K tomuto dni pobýval na Marsu již 1290 solů a stále je aktivní. Podobně Opportunity překonal tuto mez 2. září 2007. (Viking 1 lander pracoval 2245 solů, dnů na Marsu).

Zdroje:
Snímky Slunce a způsob jejich vzniku, Emily Lakdawalla (en)
Spirit překonal hvězdu sedmdesátých let, Viking 2 lander (en)
Mars Exploration Rover Forum (en)

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Létající observatoř SOFIA
Ilustrační foto...
Šen-čou nad námi!
Ilustrační foto...
Aram Chaos a Apollinaris Patera
Ilustrační foto...
Geovycházky 6
Ilustrační foto...
Saturn se schová za Měsícem
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691