Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

STS-106: Odpočítávání začalo

Na floridském mysu Canaveral vrcholí přípravy k dalšímu letu amerického raketoplánu. Prvořadým úkolem sedmičlenné posádky napěchované do letounu Atlantis je zútulnit prostory Mezinárodní kosmické stanice, která na sklonku roku přivítá první tři dlouhodobé obyvatele.

Ilustrační foto...Odpočítávání probíhá už řadu hodin a pokud nedojde k nečekané závadě, otevře se v pátek osmého září ve 14 hodin 45 minut našeho času startovací okno dlouhé zhruba dvě a půl minuty. Přesný okamžik, stejně jako konkrétní délku šance na odlet, se však dozvíme jenom krátce před samotným zážehem -- záleží totiž na momentální pozici orbitální základny. Ve hře přitom budou i takové faktory jako okamžitá hmotnost celé rakety, síla větru a řada dalších. Cílem nové procedury je zvýšení šance, že se kosmický letoun dostane až k základně, a to i v případě, kdy by měl jeden z jeho tři hlavních motorů menší problémy.

Nahlédneme-li do ideálního scénáře, zjistíme, že sedmičlenná posádka ve vesmíru stráví celkem deset dní a devatenáct hodin, přičemž bude ke stanici připojena (od neděle 10. září 7:54 SELČ) po celý jeden týden.

Asi nejobtížnější úkol čeká hned na počátku na Američana Edwarda Lu a Rusa Jurije Malenchenkova, kteří v dopoledních hodinách v pondělí 11. září vystoupí do kosmického prostoru a na povrchu základny pak provedou několik drobných údržbářských zásahů. Například propojí několik elektrických a datových kabelů mezi velitelským modulem Zarja a servisní Zvezdou.

Útroby ISS astronauti poprvé navštíví v pondělí v noci. Coby moderní pokojské pak v dalších dnech připraví zdejší zatím poněkud stísněné prostory pro první tři déle pobývající odvážlivce, kteří k základně přiletí v ruském Sojuzu počátkem listopadu. Z raketoplánu stejně jako z dopravní lodě Progress, co přicestovala minulý měsíc, přenesou množství nejrůznějšího materiálu o celkové váze kolem jedné tuny.

Kvůli úspoře paliva například Zvezda 12. července startovala pouze s pěti místo devíti bateriemi. Ty zbývající se nachází právě na palubě Progressu. Dále půjde o řadu více či méně důležitých zásob, počínaje doplňky systému zajišťujícího vhodné životní podmínky na palubě, přes laptopy, díly k sestavení lokální počítačové sítě, čerstvou vodu, cvičební nástroje až po součástky staničního záchodu. Navíc se využijí raketové motory raketoplánu k zvýšení dráhy základny o zhruba šest kilometrů, což opět povede k úspoře cenného paliva.

Ilustrační foto...

Kromě toho se počítače modulu Unity dočkají nového softwaru, který pomůže lépe kontrolovat sluneční panely, jež ISS dostane na sklonku tohoto roku. Budou též monitorovat kvalitu místní atmosféry a úroveň nepříjemně intenzivního hluku. Ten se pokusí instalací ventilátorů a zvláštního potrubí ve Zvezde poněkud zredukovat. Ze Zarji pak vymontují již nepotřebné zařízení k ručnímu připojování dalších modulů, čímž se uvolní místo pro jiná zařízení. Mezi kurióznější doplňky patří i čtečka čárkových kódů k efektivnějšímu monitorování inventáře. Program tedy více než nabitý.

Všechny tyto úkoly měla původně splnit posádka letu STS-101 na počátku tohoto roku. Vzhledem ke známým problémům se startem klíčového modulu Zvezdy ale nakonec došlo k rozdělení původní výpravy na dvě, přičemž část se zúčastnila obou letů raketoplánu Atlantis.

Zaklepejme to na dřevo, ale pokud se nic nestane -- ostatně proč taky -- dosedne kosmický letoun, jeden z nejkomplikovanějších technických výrobků této planety, na Kennedyho středisku kosmických letů opět nad ránem 19. září. Mezinárodní kosmická stanice pak bude připravena přijmout první skutečné osadníky.

Jiří Dušek

| Zdroj: NASA a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Dobrodružná fyzika: reportáž
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 40
Ilustrační foto...
Astronomické fórum otevírá své brány!
Ilustrační foto...
Začalo se mluvit o světelném znečištění
Ilustrační foto...
CERN má narozeniny
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691