Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Astronauti přestavují ISS

Na dnešní den je na Mezinárodní vesmírné stanici naplánováno přesunutí přechodového tunelu PMA-3 z levobočního na dolní stykovací uzel modulu Unity. Celý přesun proběhne pomocí manipulátoru SSRMS (Space Station Remote Manipulator Systém) a bude trvat přibližně pět hodin.

PMA-3 (Pressurized Mating Adapter) je hermeticky uzavíratelný přechodový tunel dlouhý 2,7 metrů. Na stanici jsou takovéto tunely celkem tři. První je jakousi spojkou mezi modulem Unity a ruskou Zarjou, druhý je připojen na modul Destiny a slouží k připojování amerických raketoplánů a třetí byl dosud využíván jako skladiště na modulu Unity.

Důvod jeho nynějšího přesunu je plánované připojení modulu Harmony na jeho dosavadní stanoviště. Harmony bude připojen ke stanici v rámci letu raketoplánu Discovery (STS-120) koncem října, ale neohřeje se na tomto místě příliš dlouho – po odletu raketoplánu bude manipulátorem SSRMS odpojen tunel PMA-2 od Destiny a připojen na volný stykovací uzel nového modulu Harmony. Oba pak budou přemístěni na konečné stanoviště na modulu Destiny. Na tunel PMA-2 se budou dále připojovat raketoplány, které v budoucnu dopraví k Harmony evropský vědecký modul Columbus a japonský Kibo.

Ilustrační foto...
Obr.: Modul PMA-3 při předstartovních přípravách. Zdroj: http://spaceflight.nasa.gov/gallery/images/shuttle/index.html

Modul Harmony bude víceméně totožný s modulem Unity – bude to jakási křižovatka, umožňující připojení více modulů na své čtyři postranní stykovací uzly – využity budou ovšem jen dva, protože po katastrofě raketoplánu Columbia bylo z důvodů urychlení stavby stanice zrušeno vyvezení několika modulů.

Stálou posádku stanice ISS v současnosti tvoří členové 15. expedice - Američan Clayton Conrad Anderson a Rusové Fjodor Nikolajevič Jurčichin a Oleg Valerijovič Kotov. V říjnu budou všichni členové stálé posádky vyměněni při misích ruského Sojuzu a amerického raketoplánu Discovery.

Začátek dnešního přesunu je plánován na 11:30h našeho času a celý jeho průběh bude běžet živě na NASA TV .

Tomáš Kovařík

| Zdroj: NASA, spaceflight.nasa.gov IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nová kniha
Ilustrační foto...
Kde hledat Mars
Ilustrační foto...
STS 121 Discovery - průběh letu (12.-14.červenc
Ilustrační foto...
Iridium stále žije
Ilustrační foto...
Další snímky planety Merkur
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691