Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Astronomové objevili nic

Přestože se může zdát název článku jak vystřižený ze silvestrovského či aprílového vydání, je pravdivý a přesně vyjadřuje nejnovější objev týmu astronomů.

Astronomové z University of Minnesota objevili ve vesmíru oblast o průměru téměř jedné miliardy světelných let, ve které se nenachází vůbec nic. Již dříve byly objeveny oblasti, jež neobsahují žádné galaxie, hvězdy nebo planety, ale při srovnání s tou současnou jde o „trpaslíky“.

Ilustrační foto...
Obr.: Vpravo je kosmické mikrovlnné záření (CMB) krátce po Velkém třesku. Vlevo je záření po průchodu prázdnou oblasti.

„Nejen že vůbec nikdo předtím nenašel takové prázdné místo, ale nikdy jsme dokonce neočekávali, že jednou něco takového objevíme“, říká Lawrence Rudnick z University of Minnesota.

Astronomové objevují již řadu let podobné oblasti „ničeho“, ale až doposud se jednalo o regiony podstatně menší. Podle teorií má navíc počet takových prázdnot s jejích rostoucím průměrem klesat. Objev byl učiněn pomocí přehlídky oblohy v rádiovém oboru NRAO VLA Sky Survey, probíhající na radioteleskopech VLA (Very Large Array). Zkoumaná oblast se nachází v souhvězdí Eridanus a astronomové ji považovali za podezřelou již dříve na základě měření družice WMAP (Wilkinson Microwave Anisotopy Probe), která odstartovala do vesmíru v roce 2001. Na mapě kosmického mikrovlnného pozadí (CMB), které je pozůstatkem Velkého třesku, odhalila WMAP chladný bod právě v souhvězdí Eridanus. Mapa kosmického mikrovlnného pozadí ukazuje struktury, které existovaly ve vesmíru jen několik set tisíc let po Velkém třesku.

Ilustrační foto...
Obr.: Vlevo: snímek oblasti z družice WMAP, nepatrné teplotní odchylky od průměru, který činní 2,7 K nad absolutní nulou, jsou znázorněny barevně. Zkoumaná oblast, odkud k nám přichází chladnější fotony, je označená kroužkem. Nižší teplota je znázorněna modrou barvou. Vpravo jsou data z radioteleskopů VLA.

Oblast se nachází asi 6 až 10 miliard světelných let od Země a její objev bude mít zásadní vliv na současnou kosmologii a astrofyziku, potvrzuje totiž významnou úlohu temné energie.

Jakmile se foton dostane k velmi hmotným objektům, jakými jsou kupy galaxií, získá díky jejích gravitaci energii. Jakmile foton kupu opustí, začne energii opět ztrácet. Její hodnota se ale nevrátí zpět, nýbrž zůstane nepatrně větší. Pokud ovšem foton proletí prázdným prostorem, žádnou energii navíc nedostane a my ho pak na Zemi pozorujeme jako „chladnější“. Tohle ale platí pouze v případě, že připustíme existenci tzv. temné energie, odpovědné za zvětšující se rychlost rozpínání vesmíru.

Petr Kubala

| Zdroj: sciencedaily.com, nrao.edu IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
NASA odkládá start raketoplánu na leden
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 13
Ilustrační foto...
Objevte si kometu!
Ilustrační foto...
Nádherné snimky polární záře
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 7
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691