Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

O svícení 36

V dnešním díle seriálu zůstaneme na Severní Moravě a podíváme se do Kopřivnice, kde nedávno vyrostl nový průmyslový park financovaný z grantu Evropské Unie. Jak bylo s penězi naloženo, posuďte sami.

Před časem jsem se vydal za město fotit letní Mléčnou dráhu svým foťákem Sony DSC-F717. Bydlím v Příboře na Severní Moravě a přesto, že se v okolí nalézá několik velkých měst, obloha zde vždycky byla poměrně slušná. Zároveň studuji v Brně a ve srovnání s ním je to nebe a dudy.

Doma jsem se už dlouho nedostal k pozorování, a tak jsem se rozhodl, že si to vynahradím. Jaké bylo mé překvapení, když jsem nad jižním obzorem spatřil mohutnou záři neznámého původu! Vydal jsem se na kopec za město a jakmile se pode mnou otevřela krajina, spatřil jsem pachatele – Průmyslový park Kopřivnice. Ostatně posuďte na obrázcích. Na prvním snímku je pro našince důvěrně známé panoráma Kopřivnice s Bílou horou a Štramberskou trúbou, na snímku druhém samotný Průmyslový park fotografovaný s naprosto stejnou expozicí a nastavením (30 vteřin na ISO 100 a clonu 2.4).

Ilustrační foto...
Obr. 1: Kopřivnice a Štramberská trúba...

Rozdíl je vidět na první pohled. Záře parku je tak oslnivá, že na objektivu vznikají silné odlesky.

Ilustrační foto...
Obr. 2: ... a Průmyslový park Kopřivnice

S výstavbou Průmyslového parku započala Kopřivnice na sklonku minulého století, v roce 2003 byl park akreditován Ministerstvem průmyslu a obchodu. Většina nákladů (2 mil. EUR z celkových 2,8 mil.) byly dotovány z grantu Evropské Unie. Park o rozloze 80 ha byl vyhlášen Průmyslovou zónou roku 2004 v ČR a působí v něm momentálně 5 zahraničních firem.

A nyní již bližší pohled k tomu co že to tam vlastně svítí...

Nejvíc do očí bijící jsou asi reflektory, které osvětlují některé haly zespod. Z dálky jdou vidět dokonce výrazné artefakty, které vznikají kvuli jejich špatnému směrování!

Ilustrační foto...
Obr. 3: Detail na halu
Ilustrační foto...
Obr. 4: Detail na halu
Ilustrační foto...
Obr.: 5: Detail na halu
Ilustrační foto...
Obr. 6: Haly zakryty obzorem

Okolí jiné haly je naopak osvětleno starými lampami s vypouklým krytem, které ještě tak často vídáváme v našich městech. Instalovány jsou dokonce s původními šikmými stožáry a svítidla jsou osazeny velmi silnými výbojkami.

Ilustrační foto...
Obr. 7: Detail na halu

Ale abychom nebyli tak kritičtí, najdou se zde i správné příklady osvětlení - tato hala má okolí osvětlené lampami s vodorovným sklem, takže z dálky jsou téměř nepostřehnutelné a veškeré světlo směřuje pouze pod lampu. Shodou okolností je to tatáž hala, jejíž reflektory z přední strany nejvíc přispívají k onomu světelnému artefaktu:-(

Ilustrační foto...
Obr. 8: Řada lamp se správným směrováním

V první řadě chci podotknout, že jsem poslední člověk, který by chtěl podobný projekt kritizovat, a myslím, že na Severní Moravě je nových pracovních míst potřeba jako sůl. Bohužel tento způsob výstavby, resp. osvětlení zdá se být poněkud nešťastný. Areál o rozloze sotva kilometr čtvereční vydává do širokého okolí záři zvící statisícového města. Za všechno mohou lampy nasvětlující jednotlivé průmyslové haly. Nevím, zda mají sloužit jako prevence proti zlodějům, jejich provedení však nasvědčuje tomu, že firmy se obávají zřejmě i útoku helikoptérou.

Ilustrační foto...
Obr. 9: Panorama jižního obzoru (2 snímky na šířku)

Sečteno a podtrženo, Průmyslový park Kopřivnice je přímo čítankovým příkladem toho, jak kilowatty elektřiny bez užitku tečou do všech směrů, ačkoli by mohly svítit pouze tam, kam je potřeba. Zejména v soukromém sektoru, ve kterém by měla vládnout tvrdá, racionální ruka trhu, mě to docela překvapilo. Za všechny astronomy v Beskydech bych si moc přál, aby v tomto směru byla co nejdříve zjednána náprava.

Ilustrační foto...
Obr. 10: Panorama jižního obzoru (4 snímky na výšku)

Na závěr pár odkazů na informace ohledně Průmyslového parku:
Oficiální web města Kopřivnice
Portál rozvoje podnikání Kopřivnicka

Minulé díly O svícení

Pavel Karas a Jan Kondziolka

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
XXV. Ebicykl Východniarske Striebro 2008
Ilustrační foto...
Pod vlivem: Hon na úzký srpek
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 19
Ilustrační foto...
Několik vět: Stanislav Štefl
Ilustrační foto...
Největší český dalekohled sleduje supernovu v
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691