Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Potíže se jmény

Vraťme se k nedávno skončenému 24. Valnému shromáždění Mezinárodní astronomické unie v Manchesteru. Tam se mimo jiné rozhodovalo o nových jménech v planetárním světě.

Ilustrační foto...Relativně snadné to měli členové stálé pracovní skupiny pro pojmenování objektů v naší planetární soustavě. Ti na planetce Eros, kterou nyní zkoumá sonda NEAR (Shoemaker), pojmenovali 37 kráterů, jednu velkou oblast (regio) a horský hřeben (dorsum). Celkem snadno uhodneme, která jména se tu objevila: například Cupid, Don Juan nebo Don Quichote.

Také tři nové Uranovy satelity se dočkaly svých jmen: 1999 U2 je XVIII Prospero, 1990 U je XIX Sebetos a 1999 U2 se jmenuje XX Stephano. Nová družice Jupiteru (XVII) dostane jméno po některé z početných Diových milenek; má to ale jeden "háček" -- jméno musí končit na -e, protože satelit patří do skupiny těles pohybujících se po zpětných (retrográdních) drahách a všechna tato jména končí na -e (Ananke, Carme, Pasiphae, Sinope).

Komise dodala také několik jmen na Měsíc. Za všechny uveďme 60kilometrový kráter, v němž 31. července 1999 skončil let sondy Prospector, jež hledala stopy po podpovrchovém ledu (poloha kráteru: 87,7 stupňů jižní šířky, 42,8 stupňů západní délky). Od nynějška se kráter jmenuje Shoemaker, na počest význačného měsíčního geologa, který tragicky zahynul v létě 1997. Troška jeho popele dopadla spolu se sondou právě na toto místo našeho souputníka.

Zatímco pojmenování nových planetárních satelitů či povrchových objektů na různých tělesech v naší sluneční soustavě je již rutinní záležitostí, zcela jiná situace je v případě podobných těles mimo náš systém. Objevy exoplanet všeho druhu jsou na denním pořádku, přesto však zatím chybí pravidla pro jejich přehledné a pro širokou veřejnost přijatelné pojmenování. V průběhu astronomického Valného shromáždění v Manchesteru se sice sešla pracovní skupina dvou komisí (číslo 5 a 26), která na celodenním jednání diskutovala o systému označování hvězdných průvodců (tedy nejen planet, ale třeba i hnědých trpaslíků), jenže pokud vím, ve výslednou rezoluci Mezinárodní astronomické unie toto jednání zatím nevyústilo.

Ilustrační foto...

Není to tak zcela podružný pojem -- dát nově objeveným světům přijatelná jména. Znáte přece ten zvláštní pocit moci a převahy nad věcí, kterou jste si právě pojmenovali? Nevíte o ní sice ani o trochu víc než předtím (snad až na jméno vámi přisouzené), ale už nejde o něco bezejmenného, je tam přece kus něčeho z vás! Tak se zmocňujeme světa tím, že jednotlivostem přiřazujeme jména.

Je jasné, že například exoplanety nebudeme moci označovat (přinejmenším pro širokou veřejnost) nějak technicky -- třeba první planeta u nějaké hvězdy dostane písmeno b (a je vyhrazeno samotné hvězdě), druhá planeta pak c a tak dál podle abecedy. Země by podle tohoto pravidla byla označena jako "Slunce d". Strašné, viďte?

Což tak jiný návrh: označujme exoplanety podle postav z bájí různých kultur! Nejen antické, která je bezesporu velmi blízká všem Evropanům, ale i kultur z jiných částí naší zeměkoule. Jsou stovky takových kultur, a všechny oplývají četnými mytologickými postavami. Ty-to postavy se přece mohou přenést do vesmíru! Nezapomínejme, že exoplanety jsou z na-šeho pohledu pozemšťanů opravdu exotickými světy. Určitě si zaslouží poetičtějšího označení než jen nějaké strohé číslo nebo písmeno ve hvězdném katalogu.

Zdeněk Pokorný

| Zdroj: Nothern Lights č. 8 a ze své hlavy IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kaguya pořídila HDTV záběry Země z Měsíce
Ilustrační foto...
Patnáct milníků v kosmonautice
Ilustrační foto...
STS-118: Endeavour – průběh letu (18. – 21.
Ilustrační foto...
Odrazová sklíčka na Měsíci
Ilustrační foto...
Supernova, která zlobí
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691