Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Astronomický náklaďák

Stavba obřích astronomických dalekohledů vysoko v nedostupných horách a daleko od veškeré civilizace je opravdovým technickým oříškem. Ale co teprve když se největší astronomická organizace světa rozhodne postavit interferometr z 66 radioteleskopů?

Rozsáhlou síť radioteleskopů buduje na jižní polokouli Evropská jižní observatoř (ESO) společně s dalšími státy. Interferometr ALMA (Atacama Large Millimeter Array) se bude skládat ze 66 radioteleskopů o průměru 12 metrů. Celá aparatura se staví ve výšce 5 000 metrů v chilské poušti Atacama v oblasti zvané Llano de Chajnantor (čti džano de čachnantor). První z radioteleskopů již jsou vyrobeny, ale otázka zní jak je dostat na místo určení?

Ilustrační foto...
Obr.: ALMA po dokončení

K tomuto účelu budou složit dva speciální transportéry, které dopraví každý radioteleskop o hmotnosti 126,7 tun na požadované místo. Obří transportér má celkem 28 pneumatik, je 10 m široký, 20 m dlouhý a 6 m vysoký. Hmotnost speciálního náklaďáku je 143 tun a jeho motor má tah srovnatelný se dvěma motory Formule 1.

Ilustrační foto...
Obr.: Kresba: transportér pro přepravu radioteleskopů ALMA

Úkolem transportéru je dopravit jednotlivé radioteleskopy z výšky asi 2 900 metrů na místo observatoře, která se nachází 5 000 metrů nad mořem. Dva 500 kW dieselové motory ztratí ve vysokých výškách kvůli řidší atmosféře až polovinu svého výkonu. Kromě motorů byly zvláštní technické požadavky kladeny například i na brzdovou soustavu transportéru. Průměrná rychlost bude s nákladem asi 12 km/h a bez nákladu až 20 km/h. Celý transportér lze ovládat přímo v kabině, podobně jako nákladní auto, nebo dálkovým ovládáním.

Radioteleskopy interferometru ALMA budou zkoumat vesmír ve vlnových délkách 0,3 až 9,6 mm s přesností až desetkrát větší než Hubblův kosmický dalekohled. Předpokládá se úzká spolupráce s nedalekým optickým interferometrem VLT, který rovněž provozuje Evropská jižní observatoř (ESO). Česká republika je členem ESO od letošního roku.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: space.com, ESO IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Polární záře
Ilustrační foto...
Patří planetáriím astronomická budoucnost? -
Ilustrační foto...
Dědeček Nušl
Ilustrační foto...
Souhvězdí Labuť
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 7
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691