Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jaké byly Perseidy 2007?

Aktivita roje Perseid se pomalu snižuje, je na čase se malinko ohlédnout za nejznámějším meteorickým rojem.

Ve stručnosti se dá říci, že letos to byla pěkná podívaná. Přičinily se o to samotné Perseidy, které padaly opravdu hodně, ale přispělo k tomu především počasí, které bylo relativně přívětivé nad velkou částí Česka, stejně jako Měsíc, který se tentokrát na obloze nevyskytoval, protože byl v období novu. Ale nebyly to jen noci o Perseidách, aktivně se zúčastnily i další roje, především Kappa Cygnidy o sobě daly rázně vědět několika bolidy.

Ilustrační foto...
Obr.: Perseida vyfotografovaná v Íránu, děkuji Shahriaru Davoodianovi

Oficiální data od pozorovatelů z celého světa se shodují i s mými osobními zážitky, stejně jako se zážitky dalších lidí, o nichž jsem na internetu v minulých dnech četl. Aktivita Perseid byla vysoká, jak se očekávalo, frekvence však místy asi přesáhla očekávání. V krátkodobých intervalech do 10 minut byla zenitová hodinová frekvence (ZHR) určitě vyšší než 100 (to znamená, že v reálu spatřil jeden pozorovatel nejméně jeden meteor za minutu), avšak i průměrné hodnoty ZHR se stovce meteorů za hodinu blíží.

Ilustrační foto...
Obr.: Bolid Kappa Cygnid, děkuji Petu Lawrencovi.

Jak už bylo zmíněno, zaznamenat se daly i meteory nepatřící Perseidám. Byly to například pomalu letící Alfa Capricornidy, nebo Kappa Cygnidy. Sám jsem se s několika meteory těchto rojů setkal, ale na bolid (meteor jasnější -5 mag) jsem štěstí neměl.

Ilustrační foto...
Obr.: ISS přelétající a mizící ve stínu Země 14. 8. 2007. Foto ve vypuklém zrcadle.

Kromě meteorů létala po obloze řada družic a letadel. Některé družice vrhaly záblesky a byly tak na fotografiích občas zaměnitelné s meteory. Hvězdou přeletů byla ISS a raketoplán, které jsme mohli vídat vždy zvečera.
Jak už však zaznělo úvodem, pokud měl člověk alespoň chvíli jasno, stálo to letos za to vyčkat o pár hodin v noci déle vzhůru.

Ilustrační foto...
Obr.: Aktivita roje Perseid podle IMO (Mezinárodní meteorářské organizace)

Upozornění: Úderem půlnoci příští soboty (25.8) ukončíme fotosoutěž o nejlepší fotku Perseid. Pokud jste své fotografie ještě neposlali, máte na to poslední týden!

Zdroje:
Perseids 2007: First Results
Shahriar Davoodian, Írán
Galerie Spaceweather.com
Astronomické fórum
Snímky autora

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Cassini - Huygens - porod se zdařil
Ilustrační foto...
Apophis 3 – sonda Dawn
Ilustrační foto...
V úterý zakryje Měsíc planetu Saturn
Ilustrační foto...
Meteorologické družice - současnost a blízká
Ilustrační foto...
Podrobný pohled na vznikající planety
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691