Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

STS-118: Endeavour – průběh letu (18. – 21. srpna)

EVA 4 * Hurikán Dean * Předčasný návrat * Přípravy na přistání

STS-118 souhrnné informace

Press Kit (česky)

Apophis 5 – STS-118

Multimédia z mise

NASA TV

Odkazy

Pozice a přelety ISS


Online přenos z přistání sledujte zde.
Úterý 21. srpna

16:40 - za 5 minut začíná náš online přenos z přistání, sledovat ho můžete zde.

16:18 - členové posádky vypili větší množství tekutin, pomůže jim to lépe si zvyknout na zemskou gravitaci. Kapitán a pilot si již oblékli skafandry, zbývajících pět členů to čeká za několik minut.

14:46 - dveře nákladového prostoru se uzavírají. Přípravy na přistání jsou v plném proudu.

12:56 - posádku dnes probudila skladba Homeward Bound od Simona a Garfunkela. V těchto chvílích již začínají přípravy na přistání. Počasí na Floridě vypadá dobře, ale problém by mohl dělat boční vítr, který se může pohybovat okolo limitu 15 uzlů.

Posádka má dnes vstávat v 10:37. Ihned poté se začne připravovat na dnešní přistání. Endeavour má dnes dvě možnosti přistání na KSC na Floridě. První je v 18:32 (17:25) na 201. oběhu a druhá ve 20:06 (19:00) na oběhu následujícím. V případě nepřízně počasí je možné využít záložní základnu v Kalifornii a to dnes dokonce třikrát ve 21:37 (20:30), 23:11 (22:06) a 0:48 (23:43). Časy v závorkách znamenají zážeh motorů OMS. S přistáním na druhé záložní základně v Novém Mexiku se dnes nepočítá. Začátek online přenosu z přistání bude v IAN v 16:45!
Pondělí 20. srpna

18:30 - počasí pro Mys Canaveral na zítřejší přistání vypadá celkem dobře. Problémem by mohly být mraky v okolí místa přistání, a boční vítr, který je v tuto chvíli poměrně silný.

17:30 - vzhledem k tomu, že hurikán Dean nejspíše nezasáhne Houston, nevyžije NASA zítra možnost přistání na záložní základně v Novém Mexiku, která je považována za nejhorší možnou variantu. V případě špatného počasí na Floridě by se možná přistávalo v Kalifornii, ale pravděpodobnější by byl odklad přistání na středu. Zatím ale stále platí termín přistání KSC, Florida v úterý v 18:32. Hurikán Dean NASA ale pečlivě sleduje i nadále. Zítra má Dean zasáhnout mexický poloostrov Yucatán jako hurikán kategorie V, tedy nejhorší.

Video hurikánu Dean z paluby ISS najdete na stránkách genezis.eu

Ilustrační foto...
Obr.: Tracy Ellen Caldwell na palubě raketoplánu

Posádka dnes vstává v 10:37. Hlavním úkolem je uskutečnit přípravy na zítřejší přistání.
Neděle 19. srpna

Všechny možnosti přistání raketoplánu Endeavour ke stažení zde (pdf).

20:10 - podle aktuálních informací od mexických meteorologů se zdá, že se hurikán Dean vydá jiným směrem a nezasáhne Houston. Pokud bude tento stav platit i v následujících cca 40 hodinách, bude Endeavour přistávat v úterý pouze na Floridě. V případě nepřízně počasí by došlo k odkladu přistání (v úterý by se tedy nevyužily záložní základny). Aktuální informace o hurikánu, včetně očekávané trajektorie najdete zde.

14:48 -druhý separační manévr, Endeavour se definitivně vzdaluje od ISS

Ilustrační foto...
Obr.: Odlet raketoplánu Endeavour od ISS
Ilustrační foto...
Obr.: Odlet raketoplánu Endeavour od ISS

14:34 - bohužel se dnes nedočkáme obletu kolem celé stanice. Endeavour brzy zažehne motory OMS a druhým separačním manévrem se od ISS vzdálí.

Ilustrační foto...
Obr.: Odlet raketoplánu Endeavour od ISS

14:21 - první separační manévr, začal inspekční oblet ISS

Odpojení raketoplánu od ISS

14:06 - Endeavour je nyní 36 metrů od ISS a vzdaluje se od stanice rychlostí 6,1 cm za sekundu. Jakmile se raketoplán vzdálí od stanice 122 metrů, začne inspekční oblet ISS.

14:05 - východ Slunce, brzy bude světlo

13:56 - Endeavour se odpojil od Mezinárodní kosmické stanice

13:41 - 15 minut do odpojení raketoplánu Endeavour od ISS

Nedělní budíček posádky raketoplánu Endeavour

Raketoplán Endeavour se dnes ve 13:57 odpojí od Mezinárodní kosmické stanice. Důvodem předčasného návratu na Zemi je obava, že hurikán Dean zasáhne řídicí středisko v Houstonu. Po odletu od ISS budou probíhat testy tepelného štítu pomocí OBSS. Přistání je na Floridě naplánováno na úterý v 18:30.

Plán letu

 • Probuzení posádky: 10:37
 • Odpojení od ISS: 13:57
 • První separační manévr: 14:26
 • Druhý separační manévr: 14:54
 • Posádka jde spát: 2:37Sobota 18. srpna

Rozloučení posádek

23:57 - posádky se rozloučily, brzy bude uzavřen průlez

22:40 - za několik minut dojde k rozloučení obou posádek, poté bude průlez mezi ISS a raketoplánem uzavřen.

Aktuální informace o hurikánu Dean na stránkách mexického El Servicio Meteorológico Nacional (SMN) najdete zde (španělsky)

20:19 - čtvrtý výstup do kosmu skončil. Trval 5 hodin a dvě minuty. Celkem astronauti strávili při výstupech do kosmu při misi STS-118 a 23 hodin a 15 minut. NASA předpokládá, že kolem 23. hodiny bude uzavřen průlez mezi raketoplánem a ISS. K odpojení by došlo nejspíše zítra odpoledne, ale zatím není stále nic jisté. NASA chce uspíšit odlet a přistání raketoplánu o jeden den, protože se k řídicímu středisku v Houstonu blíží hurikán.

Ukázka ze čtvrtého výstupu do kosmu
Ilustrační foto...
Obr.: Hurikán Dean při pohledu z ISS
Ilustrační foto...
Obr.: Čtvrtý výstup do kosmu

18:44 - ISS právě nyní přelétá nad hurikánem Dean.

Ilustrační foto...
Obr.: Hurikán Dean při pohledu z ISS v sobotu v 18:46

Před 18. hodinou se v modulu Unity ozval požární alarm, jednalo se o planý poplach.

NASA zkrátí dnešní výstup do kosmu o 2 hodiny a začíná připravovat Endeavour na mimořádné ukončení mise. Některé úkoly dnešního výstupu tak budou přesunuty na příští mise. Raketoplán by se mohl od ISS odpojit již zítra a přistát v úterý. Důvodem zkrácení mise o jeden den je hurikán, který se žene na Houston. Stanovisko ale ještě není definitivní, rozhodne se během příštích hodin.

15:17 - začal čtvrtý výstup do kosmu.

12:35 - NASA stále bedlivě sleduje hurikán Dean, který v současnosti směřuje k mexickému poloostrovu Yucatán. Není vyloučeno, že se Dean stočí a zamíří k Houstonu. Případná evakuace řídicího střediska by značně zkomplikovala situaci raketoplánu Endeavour. NASA situaci nepodceňuje a připravuje dva krizové scénáře. Buď by došlo ke zkrácení mise STS-118 a Endeavour přistál o jeden den dříve, nebo by provizorní řídicí středisko vzniklo na KSC na Floridě. Aktuální informace o hurikánech na stránkách NASA.

Ilustrační foto...
Obr.: Snímek hurikánu Dean v pátek ve 13:00 našeho času.

Dnešním hlavním úkolem je čtvrtý výstup do kosmu. Jeho začátek je naplánován na 16:01 našeho času. Na kosmickou vycházku se vydají Dafydd Rhys Williams a Clayton Conrad Anderson. Po jeho skončení se posádka raketoplánu začne připravovat na odlet od Mezinárodní kosmické stanice. Odpojení je naplánováno na pondělí ve 14:05.

Během kosmické vycházky by měli astronauti instalovat část zařízení OBSS na segment S1. Později bude při misi STS-123 v únoru 2008 namontována více než 15 metrů dlouhá teleskopická tyč, která bude sloužit k průzkumu tepelného štítu raketoplánu při misi STS-124 v dubnu 2008. Dále bude instalován převodník bezdrátového kamerového systému WETA. Demontována bude chybně pracující anténa GPS a instalován bezdrátový systém antén EWIS. Astronauti rovněž přemístí pomocný vak (Auxiliary Bag) s přístroji a pokud zbude čas, upraví dva štíty proti meteoroidům na modulech Destiny a Node. Tento úkol měl být splněn již při minulé misi raketoplánu (STS-117), ale nezbyl čas.

Plán letu

 • Probuzení posádky: 11:06
 • Začátek čtvrtého výstupu do kosmu: 16:01
 • Konec čtvrtého výstupu do kosmu: 22:31
 • Posádka raketoplánu jde spát: 3:05

Plán čtvrtého výstupu do kosmu:

 • Instalace teleskopické tyče OBSS
 • Williams: odstranění GPS antény č.4
 • Anderson: přemístění pomocného vaku
 • Instalace antény EWIS
 • Úprava štítu proti meteoroidům na modulu Destiny
 • Úprava štítu proti meteoroidům na modulu Node
 • Instalace antény CP1 WETA
 • Úklid nástrojů a konec výstupu


Předešlý průběh letu je zaznamenán zde.


Petr Kubala

| Zdroj: spaceflightnow.com, Press Kit – část výstupy do kosmu, cbsnews.com, NASA TV  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Phoenix - konečně v cíli
Ilustrační foto...
Nový typ aktivních jader galaxií
Ilustrační foto...
Historie dobývání Měsíce III (1967 – 1970)
Ilustrační foto...
NASA potvrdil termín startu raketoplánu Atlantis
Ilustrační foto...
Geovycházky 10
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691