Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Endeavour opravován nebude

Vedení NASA dnes nad ránem našeho času rozhodlo, že se nebude opravovat tepelný štít raketoplánu Endeavour. Testy neprokázaly, že by při průletu atmosférou došlo ke zhoršení stávajícího poškození.

Během uplynulých dní prováděl NASA sérií simulací a testů a došel k závěru, že oprava dvou dlaždic tepelné ochrany není nutná. Aby měli technici více času, byl dokonce odložen čtvrtý výstup do kosmu z dneška na sobotu. Dnes brzy ráno ale NASA rozhodl, že součástí programu zítřejší kosmické vycházky nebude oprava tepelného štítu raketoplánu Endeavour. K dispozici měla NASA například testovací úsek z dlaždic tepelné ochrany o rozměru asi 60x60 cm. Na tomto vzorku se udělalo stejné poškození, jako má nyní Endeavour a místo se vystavilo takové teplotě, kterou má raketoplán při návratu atmosférou. NASA se neobával, že by poškození ohrozilo životy astronautů, ale bylo zde jisté riziko, že by se při průletu atmosférou mohlo poškození zvětšit a zhoršit. Následná oprava by si pak vyžádala několik týdnů a oddálila přípravu raketoplánu na další misi.

Kus izolace o velikosti grepu narazil do tepelného štítu raketoplánu Endeavour asi 58 sekund po startu. Větší kus podle údajů narazil nejdříve do podpěry mezi raketoplánem a vnější palivovou nádrží při rychlosti 330 km/h, rozlomil se a jeden z kousků následně zasáhl rychlostí 240 km/h Endeavour. Srážku nejdříve potvrdily kamery a čidla sledující start. Poškození dvou keramických dlaždic poté ukázaly záběry z manévru RPM. Při něm se Endeavour otáčel o 360° a posádka Mezinárodní kosmické stanice snímkovala jeho tepelný štít. Podrobnější údaje o poškození získalo řídicí středisko teprve kontrolou pomocí OBSS - mechanické ruky, vybavené kamerou a lasery.

Detailní pohled na poškození tepelného štítu raketoplánu Endeavour poblíž zadního podvozku. Video si můžete stáhnout zde (mov).

Při incidentu měl ale raketoplán hned několikrát velké štěstí. Do tepelného štítu nenarazil led, jak se původně předpokládalo a tak následky jsou podstatně mírnější. Dalším štěstím je místo poškození. Poblíž zadního podvozku nedosahuje teplota při návratu atmosférou takových hodnot, jako na jiných částech tepelného štítu nebo náběžných hran křídel. A v neposlední řadě je dobré, že pod keramickými dlaždicemi nevedou žádné důležité kabely.

Ilustrační foto...
Obr.: Zadní část raketoplánu Endeavour a obzor Země

S podobným a mnohdy i horším poškozením tepelného štítu přistával raketoplán již dříve mnohokrát. Občas bylo dokonce poškozeno větší množství žáruvzdorných dlaždic na různých místech. Až do nehody Columbie v roce 2003 to ale nikoho příliš nezajímalo a případným poškozením tepelného štítu se během mise nevěnovala naprosto žádná pozornost. V únoru 2003 ale došlo při startu raketoplánu Columbia k zásahu náběžné hrany křídla velkým kusem izolace vnější palivové nádrže. S poškozenou náběžnou hranou, místem vystaveným při návratu atmosférou těm nejvyšším teplotám, neměl raketoplán ani jeho sedmičlenná posádka sebemenší šanci přežít přistávací manévr.

Endeavour se má od ISS odpojit v pondělí 20. srpna a na Zemi přistát o dva dny později.

Petr Kubala

| Zdroj: spaceflightnow.com, NASA, cbsnews.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 26
Ilustrační foto...
Detekce temné hmoty?
Ilustrační foto...
Čertův stůl – observatoř nebo hromádka šut
Ilustrační foto...
Historie dobývání planet
Ilustrační foto...
Jaké bylo rande?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691