Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kvartet je kompletní

Noc z 3. na 4. září 2000 bude v dějinách astronomie určitě zapsána jako jedna z historických. Poprvé po patnácti letech příprav a budování zasedli v řídicím středisku dalekohledu VLT (Very Large Telescope) na hoře Paranal k terminálům astronomové a technici všech čtyř osmimetrových dalekohledů. Každý z týmů měl k dispozici svůj 8,2metrový dalekohled, kvartet Paranalu byl kompletní. Od tohoto okamžiku každou jasnou noc je k dispozici čtveřice dalekohledů s celkovou plochou zrcadel 210 čtverečních metrů.

Ilustrační foto...První tři osmimetrové dalekohledy Evropské jižní observatoře (ESO) na hoře Paranal v Chile si slavný okamžik "prvního světla" odbyly již dříve: teleskop ANTU v květnu 1998, KUEYEN v březnu 1999 a MELIPAL v lednu 2000. Teď se k nim přiřadil i poslední přístroj -- YEPUN. Zatím dalekohledy pracují simultánně, ale počátkem příštího roku budou některé již spřaženy do unikátního systému VLT interferometru, což umožní získávat obrazy s nebývalým rozlišením a ostrostí.

Jak se vše tuto noc odehrálo? V 21.39 místního času (1.39 světového času) byl YEPUN natočen do oblasti Mléčné dráhy, na hranici souhvězdí Šípu a Orla. Zde se nachází planetární mlhovina Hen 2-428, první objekt tohoto přístroje. Byla nalezena pointační hvězda, systém aktivní optiky rychle optimalizoval optickou soustavu. V 21.44 se na 30 sekund otevřela kamera v Cassegrainově ohnisku. Výsledný obraz byl bez prodlení počítačově zpracován. Je přesně 21 hodin 45 minut a 53 sekund. "To není špatné! Moc pěkné!" ozývalo se ve středisku.

Pak obsluha přístroje pořídila sérii tří snímků s delšími expozicemi a s třemi různými barevnými filtry. Ty dohromady vytvoří překrásně barevný portrét mlhoviny. Potom už byla na řadě trpasličí galaxie NGC 6822 a spirální galaxie NGC 7793.

Ilustrační foto...

První pozorování sledovala i generální ředitelka ESO Catharine Cesarská. Její gratulace všem přítomným byla bezprostřední. Ocenila zejména vynikající optickou kvalitu, které se dosáhlo hned napoprvé. Měření totiž ukázala, že 80 procent světla je koncentrováno v plošce o průměru 0,22 úhlových vteřin.

Nakonec ještě krátkou poznámku k názvu YEPUN: jak známo, každý z přístrojů obdržel jméno nějakého astronomického objektu v jazyku původních domorodých obyvatel. Tento čtvrtý se tedy jmenuje YEPUN -- údajně to má být hvězda Sirius. Nyní však Prof. Carlos Gonzalez (Pontificia Universidad Católica) tento překlad zpochybňuje a tvrdí, že je to označení Venuše (konkrétně jde o Jitřenku).

Zdeněk Pokorný

| Zdroj: ESO Press Release IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Recenze: Rudá planeta
Ilustrační foto...
Pohled druhým okem
Ilustrační foto...
Jak propouštějí a odrážejí různé materiál
Ilustrační foto...
Pod vlivem: V náruči obzoru
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 15
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691