Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Osud Galilea upečen?

První umělá družice největší planety sluneční soustavy se ocitnula na konci aktivního života. Diskuze o budoucím osudu Galilea se tak pomalu stávají čím dál tím aktuálnější. A samozřejmě i mediálně nadmíru zajímavé.

Ilustrační foto...Sonda Galileo se na cestu vydala v roce 1989. Její osud poznamenala jak katastrofa raketoplánu Challenger, tak i nerozevřená anténa, která značně degradovala přenos informací směrem k řídícímu středisku v kalifornské Pasadaně. Přes veškeré útrapy výprava za jeden a půl miliardy dolarů nezklamala. Protáhla se kolem několika těles sluneční soustavy, včetně Venuše, Země, Měsíce i drobných valounů Gaspry a Idy s Daktilem, sledovala podivuhodný zánik rozpadlé komety Shoemaker-Levy 9, a nakonec v prosinci 1995 dospěla k samotnému Jupiteru. Začala tak dvouletá "základní mise", během které se podívala na zoubek nejen obří planety, ale také jejího nejbližšího okolí se čtyřmi velikými satelity, a vypustila do atmosféry "nejvyššího boha" sebevražednou sondu.

Na sklonku roku 1997 se zcela samozřejmě dočkala rozšíření svého původního programu, kdy se zaměřila především na ledovou Europu a ohnivé Ió. Stejně jako křemenný písek v přesýpacích hodinách jednou proteče úzkým hrdlem i "prodloužená mise" s půlnocí 31. prosince 1999 skončila. Oprávněně však následovalo ještě roční "miléniové" prodloužení, jehož součástí byl nedávný průlet nad Ió, dvě setkání s Ganymedem, studium Jupiterovy magnetosféry a společné pozorování se sondou Cassini, která v prosinci 2000 proletí kolem Jupiteru na cestě k Saturnu. To všechno přesto, že se jedná o technologii osmdesátých let, jejíž elektronika dostala řadu zásahů oblaky nabitých částic.

V té době však bude v nádržích Galilea paliva nejvýš do zapalovače, takže se observatoř nevyhnutelně ocitne na zásadní křižovatce: Vydá se do náruče Jupiterova krematoria, nebo skončí jako mrtvý měsíc věčně obíhající na periferii soustavy? "Sonda nikdy neprošla karanténou a před opuštěním Země ani nebyla sterilizována," prozradil v minulých dnech Michael Belton z observatoře na Kitt Peaku. "I když si nedokážu představit, že by vystavené radiaci nějaký živý organismus mohl odolat."

Je samozřejmé, že na palubě meziplanetární lodi nejsou žádné krysy, šváby, či blechy. S velkou pravděpodobností se však v jejích útrobách, záhybech kabelů, ve spleti tištěných spojů a podél palivových trubic skrýván celá řada mikrobů. O nesmírné vůli k životu ostatně svědčí osud obyčejných bakterií Streptococcus mitis, jež přežily dva a půl roku v nehostinných podmínkách Měsíce a které nazpět uvnitř některých částí Surveyoru 3 přivezla posádka Apolla 12.

Nad osudem Galilea se musíme zamýšlet jenom proto, "abychom měli jistotu, že nějakou náhodou neznečistí povrch Europy, která je možným domovem pro jinoplanetnický život." Manažeři projektu proto vážně uvažují, že sondu v průběhu roku 2001 či 2002 pošlou do Jupiterovy atmosféry, kde shoří jako nenápadný meteor. V úvahu též přichází srážka s ohnivým Ió či některý z menších ledových měsíců, resp. navedení na vysokou oběžnou dráhu, kde se bude pohybovat na věčnost. "Analyzujeme všechny možné varianty," charakterizoval současný stav Jim Erikson z Jet Propulsion Laboratory.

Ať už bude osud Galilea jakýkoli, jedna věc je více než zřejmá. Úvahy o životě na Europě nejsou ničím jiným než nepodloženými úvahami. Dokonce – pomineme-li samozřejmě celou řadu nepřímých indicií -- není ani jistá existence rozsáhlého vodního světa pod ledovým krunýřem. A protože pravděpodobnost setkání s měsícem není příliš veliká, je nezbytné diskuze o budoucím osudu sondy brát spíše jako rozumnou reklamní kampaň, která má udržet naši pozornost. Bezesporu právem.

Jiří Dušek

| Zdroj: JPL News, Florida Today IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kráter jménem Smart-1
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XXVII
Ilustrační foto...
O svícení 29
Ilustrační foto...
Servisní mise k Hubblu odložena
Ilustrační foto...
Zmařená meteorářská expedice – srpen 1968
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691