Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Endeavour se spojil s ISS

Raketoplán Endeavour se dnes ve 20:01 spojil s Mezinárodní kosmickou stanicí (ISS). Pokud se dnes v noci úspěšně připojí na energetický systém vesmírného komplexu, pobude u stanice do 20. srpna.

Endeavour se vydal na misi STS-118 k Mezinárodní kosmické stanici (ISS) ve čtvrtek 9. srpna v 0:36 našeho času. Během čtvrtku provedla posádka raketoplánu tradiční testy OBSS, které probíhají při každém letu kosmického korábu od tragédie Columbie v roce 2003. Mechanická ruka s kamerou a laserem prohlédla tepelný šít a náběžné hrany. Žádné poškození ale nalezeno nebylo. Analýza dat ze startu ukázala, že došlo k uvolnění 9 kousků izolační pěny a tři z těchto kousků zasáhly Endeavour. Došlo tomu 24, 58 a 173 sekund po startu. Podle vedení NASA ale k žádnému poškození tepelného štítu nedošlo a start byl označen jako bezproblémový.

Ilustrační foto...
Obr.: Rendezvous pitch maneuver

Další preventivní prohlídka tepelného štítu proběhla dnes ještě před připojením raketoplánu k ISS. Při tradičním manévru RPM (Rendezvous pitch maneuver) se Endeavour otáčel o 360° a posádka ISS snímkovala jeho tepelný štít. Záběry poputují na Zemi k další analýze.

Ve 20:02 se Endeavour úspěšně připojil k Mezinárodní kosmické stanici. Ještě dnes v noci bude z nákladového prostoru raketoplánu vyzdvižen hlavní náklad – další z částí příhradového nosníku S5. Jedná se o malý díl o délce 3,4 m, šířce 4,5 m a výšce 4,3 m. Úkolem této části nosníku je oddělit díly S3/S4 a S6 se slunečními panely.

Ilustrační foto...
Obr.: Připojení raketoplánu k ISS

Stejně tak by měl být dnes zapojen systém SPTS (Station-to-Shuttle Power Transfer System), který umožní, aby byl Endeavour napájen z energetického systému ISS a mohl tak u stanice pobýt o několik dní déle. Na úspěchu připojení SPTS závisí délka celé mise, pokud by se nepovedlo, musel by se Endeavour od ISS odpojit o několik dní dříve a zrušen by byl i čtvrtý výstup do kosmu. První výstup do kosmu je naplánován již na zítřek od 19. hodin našeho času.

Kromě segmentu S5 dovezl Endeavour plošinu a nový setrvačník, který složí k zajištění orientace stanice v prostoru. Členka posádky Barbara Morgan pak plánuje několik výukových programů pro studenty. Pokud půjde vše dobře, přistane Endeavour na Zemi 22. srpna.

Všechny významné okamžiky mise vysílá na internetu živě NASA TV. Podrobnosti o nákladu a výstupech najdete v českém překladu Press Kitu.

Rendezvous pitch maneuver – Endeavour se otáčel a posádka ISS filmovala jeho tepelný štít.

Video ke stažení

Další videa a fotografie naleznete v multimédiích.


Ilustrační foto...
Obr.: Rendezvous pitch maneuver – Endeavour se otáčel a posádka ISS filmovala jeho tepelný štít.

Petr Kubala

| Zdroj: spaceflightnow.com, NASA TV IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Špetka slunečního zlata
Ilustrační foto...
Neviditelná kopula na Monteboo
Ilustrační foto...
O kometách a lidech -- dokončení
Ilustrační foto...
Ze života černých děr
Ilustrační foto...
Sojuz TMA-11 odstartoval k ISS
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691