Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Slzy svatého Vavřince přicházejí

Víte kdy má svátek svatý Vavřinec? Přiznám se, že žádného Vavřince neznám a ani si nepamatuji kdy má kdo svátek, ale že má Vavřinec svátek 10. srpna si pamatuji velmi dobře. Aby ne, vždyť právě po 10. srpnu mívá maximum jeden ze dvou nejslavnějších meteorických rojů – Perseidy. Své čestné místo na letní obloze mají slzy svatého vavřince, jak se jim někdy říká, již neodmyslitelně a pevně dáno.

Článek na serveru science.nasa.gov hovoří jasně. Vezměte si kus papíru a napište si velkou a zřetelnou poznámku na lednici. Název: meteory, kde: na obloze, kdy: neděle 12. srpna po celou noc. Opravdu, maximum Perseid by jste si letos neměli nechat ujít. Letošní podmínky budou dokonce velmi ideální. Odjet někam dál od rušivých světel měst můžete celkem jednoduše, ale eliminovat rušiče v podobě světla našeho Měsíce už nelze. Letos si s naším kosmickým souputníkem hlavu lámat nemusíte, neboť 13. srpna je Měsíc v novu!

Ilustrační foto...
Obr.: Velmi zdařilý snímek Perseidy. Autor: Pierre Martin, Arnprior, Ontario, Kanada.

A kolik meteorů by jste mohli vidět? Pokud budete mít dobré podmínky, pak můžete spatřit okolo 100 meteorů za hodinu. Výhodou je, že k pozorování vůbec nic nepotřebujete. Nejlépe se meteory pozorují v leže. Naprosto ideální jsou tak plážová lehátka. U Perseid máte výhodu, že jsou v létě, takže na rozdíl od podzimních Leonid neriskujete, že po vás při nočním přemísťování plážového lehátka půjde policie, jak se to v mládí stalo našemu přednímu popularizátorovi Dr. Grygarovi. No uznejte sami, jak by jste reagovali na člověka, který velmi brzy ráno ke konci listopadu nese na zádech letní plážové lehátko?

Zdrojem Perseid je kometa Swift-Tuttle, která za sebou na své dráze zanechává velké množství materiálu. Tomuto materiálu se jednou ročně připlete do cesty naše Země. Malé částečky z komety následně vlítávají do zemské atmosféry rychlostí více než 216 000 km/h (60 km/s).

Perseidy vylétávají z jednoho bodu na obloze, kterému říkáme radiant. U zmíněného meteorického roje se radiant nalézá v souhvězdí Persea a odtud název Perseidy. Období maxima roje bude v noci z neděle 12. na pondělí 13. srpna a to v podstatě po celou noc. Přesto je nejvhodnější si počkat, nebo přivstat. Nejlepší podmínky totiž budou nad ránem okolo 2. hodiny, kdy bude radiant již vysoko nad obzorem. Neznamená to však, že by jste svůj zrak měli upřít směrem k souhvězdí Persea, meteory budou pozorovatelné na celém nebi.

Ilustrační foto...
Obr.: Pohled na východní obzor dne 13. srpna brzy ráno před východem Slunce.

Lov na meteory si můžete zpestřit i pozorováním dalších objektů na obloze. Při pozorování meteorů je dalekohled spíše překážkou, ale pokud se ho i přesto odhodláte vytáhnout nebo vyvést někam za město, pak se můžete podívat na hvězdokupu Plejády, nebo na rudou planetu Mars, která září svým typickým červeným světlem v souhvězdí Býka. Země a Mars budou v prosinci 2007 blízko sebe a proto NASA vyslala již 4. srpna k Marsu sondu Phoenix.

  • Pokud se vám podaří nějaký meteor vyfotografovat, pošlete nám snímek do Instantní pozorovatelny na pozorovani(zavináč)ian.cz
  • Svůj snímek můžete také poslat do soutěže.
  • Chcete li být informování o nečekaných událostech v astronomii, aktivujte si zdarma zasílání alertů.

Petr Kubala

| Zdroj: science.nasa.gov  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Žeň objevů 1999 -- díl pátý
Ilustrační foto...
Stardust se vrací domů
Ilustrační foto...
Opraví kosmičtí montéři HST?
Ilustrační foto...
smug
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Kosmické počasí
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691