Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Phoenix odstartuje v sobotu k Marsu

Již tuto sobotu 4. srpna má k Marsu odstartovat sonda Phoenix, která na povrchu rudé planety přistane koncem května příštího roku. Start vysílá v přímém přenosu NASA TV a také my připravujeme online přenos.


Start sondy Phoenix v sobotu v 11:26. NASA TV od 9:30 a online v IAN od 10:00.Úvod

Americká sonda Phoenix je součástí programu Mars Scout, jehož cílem je výzkum Marsu pomocí levnějších kosmických sond, které mají fungovat jako doplněk k výsledkům větších laboratoří. Přistávací modul sondy měl být využit již při misi Mars Surveyor 2001 Lander. Po nehodě sondy Mars Polar Lander v roce 1999 byl ale projekt zrušen a veškeré zařízení „uloženo k ledu“. Teprve v roce 2003 se NASA k projektu vrátil a pod názvem Phoenix (Fénix) ho oživil. Název dostala sonda podle bájného ptáka, který umírá spálením sama sebe a následně se z popela opět zrodí. Jeho jméno nese také souhvězdí jižní oblohy.

Po obnovení projektu prošel přistávací modul modernizací a některá zařízení byla zcela vyměněna. Hlavním organizátorem projektu v hodnotě 420 milionů dolarů se stala Arizonská univerzita.

Ilustrační foto...
Obr.: Kresba: sonda Phoenix na Marsu.

Plánovány průběh letu

Sondu Phoenix vynese do vesmíru nosná raketa Delta II. Start měl sice proběhnout již v pátek 3. srpna, ale špatné počasí v úterý 31. července znemožnilo zahájení čerpání paliva do druhého stupně nosné rakety a tak byl start odložen na sobotu 4. srpna. Start je naplánován na 11:26 a případná druhá šance se otevírá tentýž den ve 12:03 našeho času. Pokud by se sondě nepodařilo z nějakého důvodu odstartovat, má na další pokusy čas do 24. srpna. K rudé planetě se kosmické plavidlo může teoreticky vydat téměř kdykoliv, ale z důvodů úspory času a paliva se volí ta nejvhodnější chvíle, kdy jsou Země a Mars co možná nejblíže k sobě. K nejtěsnějšímu přiblížení obou planet dojde letos v prosinci, ale start je nutné provést již v průběhu srpnového startovacího okna. Další možnost poslat sondy k Marsu bude v listopadu 2009. Na tento termín připravuje Rusko s Čínou sondy Fobos-Grunt a Yinghuo-1. NASA chce koncem roku 2009 vyslat k Marsu velkou pojízdnou laboratoř Mars Science Laboratory. Její cena bude téměř třikrát větší než v případě sondy Phoenix. Více o připravovaných sondách v článku Dění na Marsu dnes a v budoucnu.

Ilustrační foto...
Obr.: Očekávaná dráha letu sondy Phoenix k Marsu – včetně korekcí dráhy (TCM).

Ilustrační foto...
Obr.: Nosná raketa Delta II.

Vraťme se ale k sondě Phoenix. Necelých 90 minut po startu bude sonda navedena na meziplanetární dráhu k Marsu. Přistání v oblasti severní polární čepičky se očekává 25. května 2008. Do atmosféry Marsu vstoupí sonda ve výšce asi 125 km při rychlosti 5,6 km/s. O prvotní zbrzdění se postará řídká atmosféra rudé planety. Ve výšce okolo 12,3 km se otevře padák o průměru 9 metrů. V té chvíli se bude Phoenix řítit k povrchu rychlostí 1,7x větší, než je rychlost zvuku. Chvíli na to se oddělí tepelný štít a rozevřou tři přistávací vzpěry. Ve výšce 1 km nad povrchem dojde k odhození padáku a krátce na to se zažehne 12 hydrazinových motorků, které během 30 sekund obstarají snížení rychlosti z 200 km/h na necelých 9 km/h. Při této rychlosti se má sonda dotknout povrchu. Poté budou rozevřeny obří sluneční panely a zahájen průzkum okolí. Phoenix dosedne v oblasti zvané Vastitas Borealis okolo 70° severní šířky. Jak dlouho bude sonda na povrchu pracovat, není jasné. Očekává se, že dostatek nutné energie ze solárních panelů, bude mít asi půl roku.

Ilustrační foto...
Obr.: Schéma přistání sondy na povrchu Marsu.

Konstrukce

Kosmická loď se skládá z několika částí:

 • Letový stupeň – zajistí základní funkce lodi během letu k Marsu (řídicí systém, komunikace se Zemí, 4 korekční motory, sluneční panely o rozpětí 3,6 m)
 • Zadní kryt (aerodynamický kryt) – ochrana sondy
 • Přistávací modul
 • Tepelný štít – ochrání sondu při sestupu atmosférou Marsu
Ilustrační foto...
Obr.: Schéma sondy Phoenix.

Přistávací modul

Přistávací modul má hmotnost 350 kg a výšku s anténami okolo 2,2 metrů. Energii budou dodávat dva sluneční panely o netypickém vějířovitém tvaru a rozpětí 5,52 metrů. Na palubě přistávacího modulu je umístěno DVD z křemenných skel. Na něm jsou nahrané vzkazy takových osobnosti jako byl astronom Carl Sagan, který zemřel v roce 1996, slavný spisovatel scifi Arthur Clarke a ředitel Planetární společnosti Louis Friedman. Disk bude obsahovat také dílo Percivala Lowella o kanálech na Marsu, Válku světů od H.G. Wellse, hudbu s tématikou Marsu a mnoho dalšího. Disk rovněž nese jména několika set tisíc lidí, kteří se zaregistrovali zdarma na stránkách projektu.

Ilustrační foto...
Obr.: Schéma přistávacího modulu sondy Phoenix.

Vědecké vybavení

 • Meteorologická stanice (MET, Meteorological Station) – měření teploty, tlaku, rychlosti větru a množství prachu v atmosféře pomocí laseru.
 • Sestupová kamera (MARDI, Mars Descent Imager) – bude snímkovat povrch Marsu před přistáním – zřejmě jen jeden snímek.
 • Stereoskopická kamera (SSI, Surface Stereo Imager) – bude snímkovat okolí místa přistání.
 • Kamera na robotické ruce (RAC, Robotic Arm Camera) – přinese velmi podrobné snímky povrchu s rozlišením až 23 mikrometrů na pixel!
 • Robotická ruka (Robotic Arm) – mechanická ruka o délce 2,3 metrů bude odebírat vzorky půdy z hloubky až půl metru.
 • Hmotový spektrometr (TEGA, Thermal and Evolved-Gas Analyzer) – zahřeje vzorky půdy, které do něj dopraví robotická ruka. Teplem se uvolní z materiálu plyny, které analyzuje hmotový spektrometr a zjistí tak chemické složení vzorků. Celkem je možno využít 8 komor - každá jednou.
 • Přístroje na rozbor půdy (MECA, Microscopy, Electrochemistry, and Conductivity Analyzer) – vzorky půdy do něj dopraví robotická ruka. Odebraný materiál se zředí s vodou a poté budou zkoumány jeho chemické vlastnosti, kyselost apod.
 • Ilustrační foto...
  Obr.: Schéma nosné rakety Delta II se sondou Phoenix.

Připravujeme:

 • Magazín Apophis 4 – Phoenix (VIP)
 • Online přenos ze startu (VIP)
 • Phoenix odstartoval (popř. start odložen) – další informace

Související odkazy:

Petr Kubala

| Zdroj: Press Kit, NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Mimořádný bolid nad Zakarpatskou Ukrajinou -- d
Ilustrační foto...
Letenky na Mars
Ilustrační foto...
Muž, který předpověděl návrat komety
Ilustrační foto...
John Fitzgerald Kennedy k národu
Ilustrační foto...
Potvrzeno: Země se otepluje
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691