Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

NASA zveřejnil archív Apolla v digitální podobě

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejňuje kompletní fotografický archív ze všech misí lunárního programu Apollo.

Na složitém a dlouhodobém projektu digitalizace celého archívu programu Apollo ze 60. a počátku 70. let minulého století se podílí Arizonská státní univerzita a Johnsonovo kosmické středisko (JSC) NASA v Houstonu. Všechny zveřejněné fotografie byly naskenovány z originálních snímků, které dovezly posádky Apolla při dobývání Měsíce zpět na Zemi.

Ilustrační foto...
Obr.: Fotografie z Apolla 11, zdroj: http://apollo.sese.asu.edu

„Tento projekt je splněním mých starých snů. Každý člověk může nyní vidět tuto jedinečnou sbírku fotografií tak zřetelně, jako když byly pořízeny“, říká Mark Robinson, profesor geologických přírodních věd. Robinson je vedoucím projektu kamery LROC, umístěné na americké sondě Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), která se má k Měsíci vydat v říjnu 2008.

Ilustrační foto...
Obr.: Fotografie z Apolla 12, zdroj: http://apollo.sese.asu.edu

Do dnešních dní byly originální snímky z programu Apollo pro obyčejného smrtelníka téměř nedostupné. Důvod je jednoduchý. Fotografie, pořízené astronauty v letech 1968 až 1972, jsou nenahraditelné. Do celého světa se dostaly pouze kopie snímků, které ale nejsou příliš kvalitní. Cenné originály jsou uschovány v JSC při nízké teplotě. Nyní se vědci ke snímkům vrátili, aby je pomocí moderní techniky a internetu zpřístupnili celému světu.

Ke skenování byla využita nejmodernější technika, která umožnila převést snímky do digitální podoby s velkou precizností. Rozlišení snímků je až 200 pixelů na milimetr. Tomu pochopitelně odpovídá i velikost některých výsledných souborů, která je větší než 1 GB. Tak velké soubory by běžný uživatel nevyužil a mnoha lidem by jistě vadila i délka stahování apod. Proto tým některé snímky zpřístupnil pomocí technologie „Zoomify“. O co jde? Před vámi je na první pohled normální snímek Měsíce. Kliknutím na vybrané místo si zvětšíte příslušnou část snímku a tak postupujete až do maximálního rozlišení. Nemusíte nic stahovat a také hardwarové požadavky jsou minimální.

Ilustrační foto...
Obr.: Fotografie z Apolla 17, zdroj: http://apollo.sese.asu.edu

Projekt digitalizace stále pokračuje. Celkově má databáze obsahovat na 36 000 snímků.

Jak na to?

Databáze je dostupná na adrese http://apollo.sese.asu.edu/

Pokud si chcete prohlédnout databázi fotografií klikněte na Support Data nebo zde. Pak už jen stačí vybrat příslušnou misi programu Apollo. K dispozici je seznam fotografií ve formátu pdf a xls (Excel). Kliknutím na obrázek vstoupíte do databáze, která je rozdělená podle typu snímku na Magazine. Kliknutím na příslušný Magazine otevřete nadhledy všech fotografií.

Zmíněné fotografie, využívající technologii Zoomify jsou k dispozici po kliknutí na Metric Preview nebo zde.


Příjemnou zábavu!

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com, apollo.sese.asu.edu IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nalaďte si Nebeský cestopis
Ilustrační foto...
STS-126: Endeavour k ISS
Ilustrační foto...
Stále v dobré kondici
Ilustrační foto...
Hubblův dalekohled oslavil pátnáctiny
Ilustrační foto...
Instantní galerie 2
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691