Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Astronomie na EXPO 2000

Shodou několika náhod jsem se letos během dovolené dostal i na výstavu Expo 2000 v německém Hannoveru. O této výstavě bylo popsáno jistě mnoho papíru, ba i elektrony si přišly na své. Nejsem příznivcem megalomanských akcí, vlastně se celý život veletrhům systematicky vyhýbám. Proto nemohu poskytnout zasvěcené srovnání s obdobnými akcemi v historii nebo v jiných zemích.

Ilustrační foto...Nutno však konstatovat, že na první pohled bylo zřejmé, že se vystavují nápady, originalita, myšlenky a také kusy umění a kultury jednotlivých zemí. Komerce nečněla ani z expozic jinak "proklatě tržních" nadnárodních koncernů (řečeno s divadlem Sklep: "Nejjmenuuujjjj!!"). Takže, jak jinak, hledal jsem na Expu 2000 astronomické drobky.

Drobeček první
Kromě národních a firemních pavilónů a expozic pořadatelská země připravila i několik ohromných tématických hal. Jedna byla věnována vědě. V této hale mne nejvíce zaujala expozice pojmenovaná "vědecký tunel".
Při chůzi tunelem mohli návštěvníci spatřit v "prezentačních bodech" postupně demonstraci nejnovějších poznatků například o struktuře pevných látek, procesech v živých buňkách atd. Na konci tunelu došlo také na Slunce, Sluneční soustavu, Galaxii i vývoj vesmíru. V oddílu Sluneční soustavy si jen tak ležel na skleněném stole 320 kilový chondrit. Ten opravdu nikdo nemusel hlídat. Jen jsem si vzpomněl na naše beskydské "pidichondritky"!

Ilustrační foto...Drobeček druhý
Na sklonku celodenního plahočení neuvěřitelně rozlehlým areálem, kdy už jsem nabyl přesvědčení, že nic astronomického se konati nebude, objevil jsem v pavilónu pro děti zajímavou expozici. Na vnějších stěnách kvádru o velikosti asi 10x20x2 metry byl umístěn "masivně" vyvedený astronomický test (viz obrázek). Chtěl jsem prozkoumat, co je uvnitř kvádru, ale ouha.
Vstup byl povolen pouze osobám do 140 cm výšky. No a o německé důslednosti by se jistě daly psát romány! Jenže i z venku bylo patrné, že se uvnitř nachází patrně takový pokus o planetárium, hvězdná obloha nakreslená na kopuli o průměru cca 4 metry.

Možná je astronomických exponátů v Hannoveru více, ale v jednom dnu se dá projít asi desetina všech prostor, navíc u některých pavilónů se tvoří několikahodinové fronty. Takové expozice je bohužel nutné při jednodenní návštěvě oželet.

Tomáš Gráf

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kolize kolizí
Ilustrační foto...
Král je mrtvý, ať žije král!
Ilustrační foto...
Podivný objekt Kuiperova pásu
Ilustrační foto...
Dr. Richard Binzel o definícií planéty
Ilustrační foto...
Perla mezi hvězdami
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691