Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Aktualizace: bouře na Marsu pokračuje

Situace na Marsu se v posledních dnech mění jen nepatrně, bouře probíhá s různou intenzitou na obou místech, kde pracují roboti Spirit a Opportunity. Podívejme se na aktuální data.

Nejzajímavější změnou je, že v lokalitě Gusev vzrostlo zaprášení atmosféry na dosavadní maximum v úterý 24. 7. V místě přistání Opportunity došlo k mírnému poklesu. Vše nejlépe vystihuje již z minulého článku známý graf.

Ilustrační foto...
Obr.: Vývoj hodnoty tau, opacity (neprůsvitnosti), atmosféry. Mark Lemmon/Doug Ellison.

Poněkud upravenou verzi tohoto grafu prezentoval v diskuzi o „marsochodech“ Daniel Crotty. Zaznamenal v něm všechny hodnoty tau od doby přistání až do dnešních dnů. Čas na vodorovné ose je v solech, což jsou marsovské dny (asi 24,5 hod. dlouhé), na svislé ose je hodnota tau, která určuje neprůsvitnost atmosféry pro sluneční záření. Čím je v atmosféře prachu více, tím je tau vyšší. Povšimněte si rozdílu mezi množstvím prachu v předchozím marsovském létě (po solu 150, modré odstíny) a nynějšími hodnotami (kolem solu 1250, červené odstíny).

Ilustrační foto...
Obr.: Vývoj hodnoty tau od doby přistání do současnosti. Daniel Crotty

Nynější situace není pro roboty bezprostředně nebezpečná. Byl zaveden speciální režim, kdy jsou data odesílána jen jednou za tři dni. Nejdůležitější komponenty jsou zahřívány radioizotopovými zdroji na bázi plutonia s výkonem kolem 1W, těch je v každém vozítku celkem osm. Problém je, že v noci se robot neobejde bez dodatečného vyhřívání elektrickou energií a tu může získávat jedině pomocí solárních panelů.
Opportunity má ještě problém s tím, že jeden vyhřívací člen je neustále zapnut, k této poruše došlo nedlouho po přistání.

Ilustrační foto...
Obr.: Srovnání snímků oblasti Meridiani Planum, kde operuje Opportunity. NASA/JPL/MSSS (Mars Reconnaissance Orbiter)

Není bohužel v silách nikoho z nás odhadnout, jak dlouho tato nepříjemná situace ještě potrvá, ale zdá se, že v nejhorším případě není vyloučena doba trvání této bouře po dobu nejméně dvou měsíců, než by hodnoty tau poklesly pod provozuschopnou mez. Nezbývá, než situaci nadále sledovat a doufat, že se již nebude zhoršovat.

Zdroje:
NASA - Spirit Sees Dustier Sky
UnmannedSpaceflight.com / MER

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Poznejte vesmír na vlastní oči!
Ilustrační foto...
MRO pořídil první fotografie
Ilustrační foto...
Poklidná puberta vesmíru
Ilustrační foto...
Pod vlivem: V náruči obzoru
Ilustrační foto...
Star Tatry 2005
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691