Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Má NASA čisté svědomí?

Jak jste již zřejmě zaslechli ve sdělovacích prostředcích, NASA čelí hned dvěma skandálům. V poslední době se okolo zaměstnanců úřadu dějí různé věci, ale to není ničím překvapivým. Praktiky uvnitř úřadu jsou odjakživa poněkud zvláštní.

Začátkem letošního roku šokoval svět příběh astronautky Lisy Nowakové, která se pokusila zabít svou sokyni - viz článek zde.V souvislosti s tímto incidentem zahájila nezávislá komise vyšetřování psychické způsobilosti astronautů. Podle zprávy komise se v minulosti nejméně dvakrát stalo, že astronauti požili před startem alkohol. Pití alkoholu je astronautům zakázáno 12 hodin před startem a právě tato ochranná lhůta měla být nejméně ve dvou případech narušena. To ale není všechno. Astronauti měli být silně podnapilí i ve chvíli, kdy nastupovali do raketoplánu. Nejhorší ale je, že ostatní členové posádky a personál tuto skutečnost věděli a upozornili na ní, ale ze strany vedení NASA žádná reakce nepřišla.

Ilustrační foto...

Bylo by to opravdu komické, kdybychom se dočkali odkladu startu raketoplánu z důvodu opilosti posádky. Celá situace ale rozhodně vtipná není. NASA ani komise neuvedla o jaké astronauty se mělo jednat a na jakých pozicích v posádce se nacházeli. Zda byla přímo ohrožena bezpečnost letu se tak nedozvíme.

Na utajování a podceňování závažných skutečností ze strany NASA jsme si ale již zvykli. Koneckonců právě z těchto důvodu došlo nepřímo ke dvěma haváriím amerických raketoplánů. Praktiky NASA, které občas připomínají praktiky tajných služeb, tak již připravily o život 14 astronautů. Nikdo s tím ale zatím vůbec nic neudělal. V roce 1986 upozorňovali meteorologové, že je na start kosmického korábu příliš chladné počasí. NASA nad těmito argumenty mávl rukou a poslal raketoplán Challenger na jeho poslední let do vesmíru. Pravdou sice je, že primární příčinou katastrofy byla konstrukční chyba, ale naprostá ignorace názoru meteorologů hrála také svou úlohu. Od těch dob je meteorologická služba v NASA považována za „svatou“ a bez jejího výslovného povolení nevzlétne žádný raketoplán.

Mnohem horší to ale bylo u druhé tragédie NASA. Tepelná ochrana raketoplánu je unikátní. Tepelné dlaždice a náběžné hrany sice mají vydržet obrovské teploty při přistání, ale mechanicky příliš odolné nejsou. Tepelný štít raketoplánu hravě narušíte i pouhou rukou a nemusíte ani použít velkou sílu. Celé přistání raketoplánu je tak spíše pokusem o sebevraždu, než přistáním kosmického dopravního prostředku. Mnoho lidí odjakživa upozorňovalo, že NASA nemá pokoušet při každém návratu kosmického korábu štěstí a má tepelné izolaci věnovat větší pozornost. Během startu i pobytu raketoplánu na oběžné dráze může dojít k poškození tepelného štítu a následné katastrofě. Tyto lidi nikdo neposlouchal více než 20 let. V roce 2003 kvůli tom zcela zbytečně zemřelo 7 astronautů v raketoplánu Columbia.

Ilustrační foto...
Obr.: Raketoplán Endeavour na startovací rampě připraven ke startu 8. srpna našeho času.

Nyní se selhání systému objevuje znova. Člověk je tvor omylný a lety do vesmíru jsou těžší a složitější než jakákoliv jiná lidská činnost. NASA ale v některých případech riskuje techniku i lidské životy zcela vědomě. Fakt, že pustila na palubu raketoplánu opilé astronauty, nelze nikterak ospravedlnit. Měl ale úřad na vybranou? Co mohlo vedení NASA dělat ve chvíli, kdy zjistilo, že na palubě sedí opilá posádka? Kdyby start odložili, museli by s pravdou ven a zcela logicky by museli dotyčné hříšníky propustit. To by nejen ohrozilo let, ale také způsobilo další zpoždění v misích raketoplánu a to si NASA nemůže v tuto chvíli dovolit. Proto je pro vedení úřadu zjevně lepší dělat mrtvého brouka a podnapilou posádku pustit do vesmíru a doufat, že se nic nestane. Někteří bývalí i současní astronauti sice výsledky komise popřeli a uvedli, že nikdo z astronautů alkohol před startem nepil. Mohli ale tito lidé dát ruku do ohně za všechny astronauty? A proč by si nezávislá komise takové závěry vymýšlela?

Na druhou stranu je pravda, že nemáme přesnější informace a tak nelze posoudit míru nebezpečí pro let a ostatní členy posádky. NASA nezveřejnila konkrétní jména viníků, ani mise při kterých k incidentům došlo. Komise pracovala na základě pohovoru s vybranými lidmi, takže případů, kdy se na palubu dostali opilí členové posádky, může být ve skutečnosti víc.

Musíme si uvědomit, že NASA sice vypadá jako vědecká organizace, ale je až příliš závislá na politice. Šéfa úřadu jmenuje americký prezident a přísun peněz je závislý na libovůli amerického kongresu.

Informace o opilosti ale tvoří jen malou část zprávy. Komise dala NASA řadu doporučení jak dál. Je to ale k něčemu? I astronauti jsou pouze lidé a "filtrovat" všechny stoprocentně nelze. Hlavní ale je, aby vedení úřadu při odhalení závažných skutečností nestrkalo hlavu do písku.

Ještě jeden skandál otřásl minulý týden NASA. Některý z pracovníků dodavatelské firmy, pracující pro Boeing, zřejmě úmyslně přeřezal dráty ve třech počítačích, určených pro Mezinárodní kosmickou stanici (ISS). Jeden z nich měl zůstat na Zemi, druhý letět na ISS v raketoplánu Endeavour (STS-118) a třetí byl náhradní. Zde musíme říct, že je v tomto úřad zcela nevině. NASA pochopitelně nemůže dát ruku do ohně za všechny zaměstnance svých dodavatelů. Navíc je úspěchem, že se sabotáž skutečně podařilo odhalit. NASA by měl velký průšvih, kdyby se závada projevila až ve vesmíru. Systém kontroly tak alespoň v tomto ohledu zdá se funguje.

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com, Noticieros Televisa, NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Smějeme se s IAN
Ilustrační foto...
Kde hledat kometu?
Ilustrační foto...
Statistická analýza prvočísel dává překvapi
Ilustrační foto...
Jupiter má novú červenú škvrnu
Ilustrační foto...
Příběh nepolapitelných neutrin -- díl první
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691