Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Měsíců není nikdy dost

Před časem astronomové oznámili objev dalšího měsíce planety Saturn. Celkový počet měsíců Saturnu se tak zakulatil na 60. Je toto číslo konečné? Zcela jistě ne.

Jubilejní šedesátý měsíc planety byl objeven při rutinní kontrole fotografií ze sondy Cassini. „Díval jsem se na snímky regionu blízko Saturnových měsíců Methane a Pallene a něco mě upoutalo“, říká Carl Murray z Londýnské univerzity. Objev byl opravdu náhodou a souhrou šťastných okolností. Nový měsíc je na sérií snímků, které pořídila sonda Cassini 30. května letošního roku, sotva vidět.

Ilustrační foto...
Obr.: Snímek ze sondy Cassini zachycuje Saturn (vlevo) a jeho měsíce Methone, Pallene, Mimas a nově objevený S/2007 S4. Kliknutím na obrázek spustíte animaci (gif).

Astronomové okamžitě začali prohledávat archív fotografií z Cassini od června 2004 do června 2007, aby nalezli další snímky měsíce a potvrdili tak domnělý objev. Odhalení nového satelitu Saturnu je pro vědce nesmírně důležité. Pomáhá nám to lépe pochopit systém Saturnových prstenců a měsíců. Neméně důležité je to i pro samotnou sondu. Co kdyby omylem do „neznámého kusu skály“ narazila?

A co víme o nové přirozené družici Saturnu? Jeho označení je S/ 2007 S4 a pracovní název „Frank“. O oficiálním názvu měsíce musí později rozhodnout Mezinárodní astronomická unie (IAU). Objekt má průměr asi 2 kilometry a obíhá mezi drahami měsíců Methone a Pallene. Jedná se již o pátý měsíc, objevený sondou Cassini. V době startu sondy před 10 lety bylo známo dokonce jen 18 měsíců! Během deseti let se tak jejích počet více než ztrojnásobil. Za úspěchem je nejen sonda Cassini ale i pozemní dalekohledy.

Murray a jeho tým budou mít šanci nový z měsíců prozkoumat detailněji v prosinci 2009, kdy bude Cassini prolétat ve vzdálenosti 11 700 kilometrů od něj.

Ilustrační foto...
Obr.: Dráhy některých Saturnových měsíců. Zdroj: www.ifa.hawaii.edu/~sheppard/satellites/

Astronomové se již řadu let nemohou dohodnout, co považovat ještě za měsíc planety a co už je jen kus skály. Není pravděpodobné, že by Mezinárodní astronomická unie (IAU) na svém brazilském sjezdu v roce 2009 přijala v tomto směru nějaké rozhodnutí.

O post rekordmana s největším počtem měsíců mezi planetami se perou Jupiter a Saturn. Největší planeta Sluneční soustavy zatím těsně vede.

Aktuální pořadí planet podle počtu měsíců:

  • Jupiter – 63
  • Saturn – 60
  • Uran – 27
  • Neptun – 13
  • Mars – 2
  • Země – 1
  • Venuše – 0
  • Merkur – 0
Podrobné informace o měsících planet Sluneční soustavy najdete na www.ifa.hawaii.edu/~sheppard/satellites/.

Petr Kubala

| Zdroj: NASA, www.ifa.hawaii.edu/~sheppard/satellites  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rodinný portrét Pluta
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 17
Ilustrační foto...
Kleťský zvířetník II.
Ilustrační foto...
Červený život ve španělských dolech
Ilustrační foto...
Rho Oph
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691