Tento víkend se k Zemi přiblíží planetka o průměru zhruba jeden kilometr. Ba co víc, pokud bude přát počasí, půjde tohle blízkozemní těleso zahlédnout i v běžně dostupných dalekohledech.
Planetku se podařilo objevit teprve nedávno, v noci z 25. na 26. srpna, kdy se dostala do zorného pole dalekohledu o průměru 1,2 metru na havajské hoře Haleakala. Ne náhodou, zdejší observatoř je hlavní zbraní v projektu Near Earth Asteroid Tracking, jenž organizuje Eleanor F. Helinová (Jet Propulsion Laboratory).
Těleso s jasností 13,6 magnitudy se už v době objevu pohybovalo rychlostí až čtyři stupně za den. Právě tím planetka, která dostala předběžné označení 2000 QW7, upoutala pozornost. Následné výpočty pak potvrdily, že se k nám 1. a 2. září přiblíží až na 0,032 astronomické jednotky, tedy zhruba dvanáctinásobek vzdálenosti Země-Měsíc. Ruku v ruce s tím se ještě mírně zjasní na 12,7 magnitudy, takže se pohodlně ocitne v dosahu dalekohledů o průměru objektivu 20 centimetrů. Pohybovat se bude ze souhvězdí Vodnáře, přes Ryby až do Velryby. Přesné souřadnice najdete třeba na stránce Minor Planet Center.
"Radarová měření, v kombinaci s optickými záznamy nám bezprostředně zpřesní trajektorii tělesa nejméně tisícinásobně," komentoval již probíhající pozorovací kampaň Jon Giorginy z JPL. Na 2000 QW7 se totiž kromě standardních observatoří podívá i speciální radar v Goldstone v Mojavské poušti.
Už třicet hodin po objevu planetky 2000 QW7 se podařilo dohromady shromáždit více než stovku přesných pozic z dvou desítek observatoří (včetně české Kletě a Ondřejova). Předběžné výsledky pak hovoří o tom, že se s periodou 2,7 roku pohybuje po eliptické dráte s průměrnou vzdáleností od Slunce 1,95 astronomické jednotky. Vůči rovině ekliptiky je skloněna pod úhlem 4 stupně. Patří tudíž mezi tělesa typu Amor, která se přibližují k zemské dráze z vnějšku. A navíc, je nad Slunce zřejmé, že se s námi zatím nesrazí -- naštěstí, jeho průměr se totiž odhaduje na jeden kilometr a to by byla hodně nepříjemná katastrofa.