Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Intimní setkání

Tento víkend se k Zemi přiblíží planetka o průměru zhruba jeden kilometr. Ba co víc, pokud bude přát počasí, půjde tohle blízkozemní těleso zahlédnout i v běžně dostupných dalekohledech.

Ilustrační foto...Planetku se podařilo objevit teprve nedávno, v noci z 25. na 26. srpna, kdy se dostala do zorného pole dalekohledu o průměru 1,2 metru na havajské hoře Haleakala. Ne náhodou, zdejší observatoř je hlavní zbraní v projektu Near Earth Asteroid Tracking, jenž organizuje Eleanor F. Helinová (Jet Propulsion Laboratory).

Těleso s jasností 13,6 magnitudy se už v době objevu pohybovalo rychlostí až čtyři stupně za den. Právě tím planetka, která dostala předběžné označení 2000 QW7, upoutala pozornost. Následné výpočty pak potvrdily, že se k nám 1. a 2. září přiblíží až na 0,032 astronomické jednotky, tedy zhruba dvanáctinásobek vzdálenosti Země-Měsíc. Ruku v ruce s tím se ještě mírně zjasní na 12,7 magnitudy, takže se pohodlně ocitne v dosahu dalekohledů o průměru objektivu 20 centimetrů. Pohybovat se bude ze souhvězdí Vodnáře, přes Ryby až do Velryby. Přesné souřadnice najdete třeba na stránce Minor Planet Center.

"Radarová měření, v kombinaci s optickými záznamy nám bezprostředně zpřesní trajektorii tělesa nejméně tisícinásobně," komentoval již probíhající pozorovací kampaň Jon Giorginy z JPL. Na 2000 QW7 se totiž kromě standardních observatoří podívá i speciální radar v Goldstone v Mojavské poušti.

Už třicet hodin po objevu planetky 2000 QW7 se podařilo dohromady shromáždit více než stovku přesných pozic z dvou desítek observatoří (včetně české Kletě a Ondřejova). Předběžné výsledky pak hovoří o tom, že se s periodou 2,7 roku pohybuje po eliptické dráte s průměrnou vzdáleností od Slunce 1,95 astronomické jednotky. Vůči rovině ekliptiky je skloněna pod úhlem 4 stupně. Patří tudíž mezi tělesa typu Amor, která se přibližují k zemské dráze z vnějšku. A navíc, je nad Slunce zřejmé, že se s námi zatím nesrazí -- naštěstí, jeho průměr se totiž odhaduje na jeden kilometr a to by byla hodně nepříjemná katastrofa.

Jiří Dušek

| Zdroj: Internet IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
NASA odložila start raketoplánu Atlantis
Ilustrační foto...
2006: Praha středem hvězdářského světa
Ilustrační foto...
Bratislava bojuje za planetárium
Ilustrační foto...
O svícení 28
Ilustrační foto...
New Horizons u Jupiteru V
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691