Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Marsovská bouře – příležitost pro Opportunity

Opportunity je marsovský robot pracující přes 3 roky v oblasti Meridiani Planum nedaleko rovníku. Opportunity znamená v češtině příležitost. Článek má být mimo jiné o tom, že velká marsovská bouře, která vozítka postihla, není jen hrozbou, ale snad i příležitostí pro to, aby nám ukázala, čeho jsou ještě schopna.

Když proběhla IAN reportáž o tom, jak Opportunity sjede do kráteru Victoria, na Marsu již začínaly lokální prachové bouře. Krátce na to jsme se dověděli, že se sjetí do kráteru odkládá pro snížené množství energie, které dostává robot ze solárních panelů. Ačkoli jsem se obával dalšího vývoje, příliš jsem si nepřipouštěl možnost, že se bouře rozvinou a nastane prakticky celoplanetární prachová bouře. Nyní podle údajů ze sondy Mars Odyssey i snímků ze Země je zřejmé, že bouře jsou na mnoha místech poměrně intenzivní a je otázkou, zda k oné obávané celoplanetární bouři dojde. Zatím není důvod o ní v takovém měřítku hovořit. Bohužel právě Opportunity je nyní nejvíce zasažena tímto atmosférickým fenoménem Marsu.

Ilustrační foto...
Obr.: Snímek celoplanetární bouře na Marsu v roce 2001. HST/WFPC2 (NASA, STScI/AURA)

Bouře na Marsu vznikají nejčastěji v době, kdy se Mars přibližuje ke Slunci. Často se jedná pouze o lokální záležitost, pouze výjimečně přerostou v bouři celoplanetární. Takové byly pozorovány např. při příletu sondy Mariner 9 v roce 1971 nebo sondou Mars Global Surveyor či Hubbleovým dalekohledem v roce 2001. Částice prachu vznášející se v atmosféře dokáží dokonale zakrýt i sluneční disk. Poté nastává v daném místě silné přítmí. Průsvitnost atmosféry udává hodnota zvaná tau. Jestliže je blízká nule, je atmosféra téměř čistá, hodnota 1 pak odpovídá zhruba smogem zahalenému městu, jak to známe např. z Číny. Na Marsu se nyní setkáváme s hodnotami tau 5 i vyššími! Nejvýmluvnější jsou samotné obrázky obou robotů – Spirit z kráteru Gusev a Opportunity z opačné části Marsu.

Ilustrační foto...
Obr.: Průběh bouře v roce 2001 ze sondy Mars Global Surveyor (přístroj THEMIS, termální spektrometr).

Současně s tím, jak se zvyšovalo množství prachu v atmosféře, klesal přísun energie ze solárních panelů. Absolutního extrému dosáhla opacita atmosféry v úterý 17. července 2007, kdy tau přesáhlo 5 a panely dodávaly pouze 128 Wh. Pro srovnání připomenu slova M. Káni z roku 2005: „Rovery musí denně získat alespoň 200 až 250 Wh elektrické energie, jinak zmrznou. Jeden, dva či několik málo dnů by teoreticky mohly vydržet jen s napájením z baterií, ale v případě intenzivnější a delší bouře je konec.“ Jaká je tedy situace těžko posoudit. V každém případě ve čtvrtek a v pátek měla Opportunity nařízeno nekomunikovat se Zemí, aby se ušetřila energie. Můžeme jen doufat, že atmosféra se poněkud vyčistí a na solární panely se dostane více alespoň rozptýleného slunečního záření.

Ilustrační foto...
Obr.: Snímky horizontu, tak jak postupně nabývala prachová bouře na své intenzitě. (Opportunity/NASA/JPL)

V souvislosti s prachovou bouří je zajímavý také fakt, že vozítka jsou čím dál čistší. Ačkoli by se mohlo zdát, že zvířený prach je stále více zakryje, tak právě vítr, který v bouřích vane silněji, očistil značnou část povrchu panelů i dalších částí robotů. V Gusevu jsou závany nyní natolik silné, že je možné pozorovat nepatrné posuny drobných písečných dun či rychlé zakrytí míst se světlými horninami pod povrchem či stop vozítka.

Ilustrační foto...
Obr.: Hodnota tau v průběhu zhruba posledního měsíce. Data Mark Lemmon (MER Science Team), graf Doug Ellison (UnmannedSpaceflight.com)

Situaci s děním na Marsu budeme nadále sledovat. Nadšencům obdařeným dobrou znalostí anglického jazyka vřele doporučuji článek The Planetary Society, který byl i jedním ze zdrojů tohoto článku. Pokud rozumíte anglicky alespoň trochu, stojí za shlédnutí také jedno video v němž Dr. Richard Zurek vysvětluje okolnosti současné prachové bouře a její vliv na Opportunity. Video je ve formátu pro Quick Time, je poměrně krátké, doprovázené titulky a velmi názorné. Odkaz na webovou stránku na níž se video nachází.

Ilustrační foto...
Obr.: Průběh současné prachové bouře sledovaný přístrojem THEMIS sondy Mars Odyssey.

Odkazy:
Obsáhlý článek The Planetary Society (AJ)
Prachová bouře na Marsu (CD/Astronomie, CZ)
Atmosféra Marsu (PEF, ZCU, CZ)
Aktuální prachové mapy (Mars Odyssey, THEMIS, AJ)
Větrný děrviš z oběžné dráhy! (MRO, HiRISE)

Martin Gembec

| Zdroj: http://www.planetary.org/news/2007/0720_The_2007_Martian_Dust_Storm_Crisis_for.html IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rádio IAN: Let bolidu Morávka
Ilustrační foto...
O sondě, kde zítra již znamená včera
Ilustrační foto...
Sojuz TMA-11 dorazil k ISS, stanici bude velet že
Ilustrační foto...
Welcome home
Ilustrační foto...
Příliš horká superzemě COROT-Exo-7b
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691