Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

AKARI pořídil infračervenou mapu oblohy

Již více než rok provádí družice AKARI systematická pozorování oblohy v infračervené části spektra. Nyní astronomové dali všechny dosavadní výsledky dohromady a vytvořili celooblohovou mapu v infračervené oblasti.

Kosmická družice AKARI odstartovala do vesmíru v únoru 2006 (viz SzK XVIII). Jejím úkolem je výzkum v infračervené části spektra. Získaná data nám mají umožnit lépe pochopit formování a vývoj galaxií, hvězd a planetárních systémů. Japonská kosmická agentura na projektu spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a dalšími státy. AKARI už zmapoval na 90% oblohy a vytvořil tak první infračervenou celooblohovou mapu po více než 20 letech, kdy podobnou přehlídku uskutečnila legendární družice IRAS. Během jednoho roku AKARI pozoroval na 3 500 vybraných cílů.

Ilustrační foto...
Obr.: Infračervená mapa sestavená na základě pozorování družice AKARI

Fotografie zachycuje oblohu ve vlnové délce 9 mikrometrů. Jasný pruh, který se táhne přes celý snímek zleva doprava, je disk naší Galaxie. Několik velmi jasných regionů odpovídá oblastem, ve kterých se formují nové hvězdy. Rozlišení snímků je asi devět obloukových vteřin, což je několikrát přesnější měření než z družice IRAS v roce 1983. Jasný bod v pravém rohu je jedna z blízkých menších galaxií, známá pod názvem Velké Magellanovo mračno. Právě na formující se hvězdy v sousedních galaxiích se chce AKARI nyní zaměřit.

Ilustrační foto...
Obr.: Souhvězdí Orion ve viditelné a infračervené části spektra.

Přístroje družice se také podívaly na jedno z nejkrásnějších a nejvýraznějších souhvězdí zimní oblohy – Orion. Snímek zachycuje oblast o ploše 30x40 stupňů. Vlevo je snímek ve viditelném světle a vpravo v infračerveném světle z družice AKARI ve vlnové délce 140 mikrometrů. Je to vůbec poprvé, co byl tento region zmapován ve vlnové délce větší jak 100 mikrometrů v tak velkém rozlišení. Pod pásem orionu je patrná velmi jasná oblast, kterou je slavná M42. Mlhovina je velkým rodištěm nových hvězd a nachází se 1 500 světelných let od Země. Na obloze ji lze za ideálních podmínek spatřit i pouhým okem.

Posledním snímkem je region v souhvězdí Labutě, ve kterém se rovněž rodí nové hvězdy. Snímek je ve falešných barvách a vznikl na základě pozorování ve vlnové délce od 90 do 140 mikrometrů. Zachycená oblast zaujímá na obloze 7,6x10 stupňů.

Ilustrační foto...
Obr.: Oblast zrodu nových hvězd v souhvězdí Labutě.

Družice AKARI odstartovala 21. února 2006. Životnost družice je závislá na množství chladicího média, jehož je zapotřebí pro pozorování ve zmíněných oblastech spektra. Asi 170 litrů kapalného helia udržuje dalekohled a detektory na teplotě přibližně 6 K (-267°C). AKARI je vybavena dalekohledem o průměru 68,5 cm.

Petr Kubala

| Zdroj: ESA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
STS-116: Discovery – průběh letu 19.12.-22.12.
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2000 -- díl šestý
Ilustrační foto...
Opraví kosmičtí montéři HST?
Ilustrační foto...
Osud Hubbla upečen
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 28
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691