Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nad Českem létají modely kosmických nafukovacích hotelů

Již dva nafukovací modely budoucích kosmických hotelů obíhají kolem Země. Do vesmíru je pomocí ruských raket Dněpr poslala americká soukromá společnost Bigelow aerospace. Přelety obou umělých družic Země lze pozorovat i v Česku.

Dne 28. června vynesla nosná raketa Dněpr na oběžnou dráhu nafukovací model budoucího kosmického hotelu Genesis-2 soukromé společnosti Bigelow aerospace. Není to první podobný exemplář ve vesmíru. Kolem Země již rok obíhá modul Genesis-1.

Ilustrační foto...
Obr.: Model nafukovacího hotelu Genesis.

Modul Genesis-2 byl krátce po startu naveden na oběžnou dráhu ve výšce 560 km se sklonem 64,5° vůči rovníku. Na palubě nese družice nádrž se stlačeným dusíkem. Pomocí něj se po navedení na oběžnou dráhu kolem Země nafouknul modul o délce 4,2 a průměru 2,5 metrů. Modul Genesis-2 doznal oproti předchůdci několik změn a přibyly také kamery, které monitorují situaci uvnitř i vně modulu. Zatímco Genesis-1 nesla jen 13 kamer, dvojka nese kamer už 22.

Zatím se jedná pouze o zmenšený model, ale již kolem roku 2010 by mohl být hotov prototyp velkého nafukovacího kosmického hotelu, ke kterému by později létali kosmičtí turisté. Ještě předtím ke konci roku 2008 vyšle firma do vesmíru novou generaci nafukovacích modulů s označením Galaxy (Galaxie). V tomto modulu již budou testovány přístroje pro zajištění životních podmínek.

Ilustrační foto...
Obr.: Takto by mohl vypadat budoucí nafukovací hotel.

Zatím není zcela jasné, jak budou kosmičtí turisté k hotelu na oběžné dráze létat, ale jednou z nejpravděpodobnějších možností je využití ruských lodí Sojuz. Ve finále má být nafukovací modul hotelu 3x větší než Genesis-2. Z takových modulů pak na oběžné dráze vznikne celý hotel.

Genesis-2 se měl do vesmíru vydat již dříve, ale start byl odložen z důvodů havárie rakety Dněpr v červenci 2006. Podrobnosti a fotografie Genesis naleznete na stránkách Bigelow aerospace.

Přelety obou družic Genesis lze pozorovat i na českém nebi. Při ideálních podmínkách dosahuje jejích jasnost hodnoty pod 2,5 mag. Časy přeletu i pro své město lze dohledat zde.

Petr Kubala

| Zdroj: bigelowaerospace.com, spaceflightnow.com  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pamětník 9
Ilustrační foto...
O svícení 45
Ilustrační foto...
Měsíc v nejlepší společnosti
Ilustrační foto...
Cassini: hnacím motorem tryskového proudění js
Ilustrační foto...
Nenápadný vědec z UNAMu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691